ایران رنتر؛ سرمایه گذاری مطمئن تر از بازار مسکن

ایران رنتر؛ سرمایه گذاری مطمئن تر از بازار مسکن

مسکن یکی از شاخصه‌های مهم و تأثیرگذار در رشد اقتصادی جوامع است و همین موضوع اهمیت این بخش برای فعالان اقتصادی را نشان می‌دهد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

در میان صنایع مختلف، صنعت ساختمان را می‌توان صنعت اول ایران دانست. ساختمان پربازده‌ترین و پرنوسان‌ترین صنعت در چهل سال گذشته‌ی اقتصاد ایران بوده است. براساس آمار منتشرشده در وب‌سایت تحلیل‌آنلاین در تاریخ ۵اسفند۱۳۹۷، از هر خانوار ایرانی یکی به‌صورت مستقیم از بازار مسکن کسب درآمد می‌کند.

سال گذشته، با رشد بی‌سابقه قیمت مسکن مواجه شدیم. تحلیلگران و فعالان اقتصادی برای افزایش قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ دلایل مختلفی برشمرده‌اند. براساس این تحلیل‌ها، عوامل اقتصادی که مختص بخش مسکن نیست، مانند همیشه بیشترین اثر را بر قیمت مسکن در این سال گذاشته که در‌این‌میان، بی‌ثباتی ارز و گران‌شدن آن از سایر عوامل نقش پررنگ‌تری بازی کرده و محرک مهمی در روانه‌شدن سرمایه‌ها به بازار مسکن بوده است.

بااین‌حال، جالب است بدانید در سال گذشته، به‌دلیل بحران ارزی، بازدهی مسکن از بازدهی ارز و سکه کمتر بود. همچنین در نیمه‌ی دوم سال ۱۳۹۷ نیز با کاهش قیمت ارز، شرایط رکودی در بازار مسکن به‌وجود آمد. با این تفاسیر، سرنوشت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن در سال ۱۳۹۸ چگونه خواهد بود؟

برخی از کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند افزایش قیمت مصالح ساختمانی در سال ۱۳۹۷ که به‌دلیل نوسانات نرخ ارز به‌وجود آمد، بر قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ تأثیرگذار خواهد بود. عده‌ای دیگر از کارشناسان صنعت ساختمان بر این باور هستند که در بازار مسکن با دوبرابرشدن قیمت‌ها، رشدی شکل گرفته که باید به‌تدریج به‌دست می‌آمد و مسکن دیگر ظرفیت رشد بیش‌ازاین را ندارد.

عطا آیت‌اللهی در مقاله‌ای در تجارت‌نیوز گفته است:

چنانچه به تاریخچه‌ی صنعت ساخت‌وساز بعد از انقلاب نگاهی بیندازیم، شاهد خواهیم بود که قیمت مسکن در دوره‌ای چهارساله با رکود مواجه می‌شود و در دوره‌ی کوتاهی، قیمت‌ها روند فزونی به‌خود می‌گیرند. بعد از این دوره، قیمت‌ها در مقطع زمانی کوتاه تثبیت می‌شوند.

به‌گفته‌ی این کارشناس، با‌توجه‌به شرایط پیش‌آمده و افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی نرخ مسکن درمقایسه‌با مدت مشابه سال گذشته، به‌نظر می‌رسد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ گران نخواهد شد.

همچنین خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران، در گزارشی در انصاف‌نیوز گفته است:

در سال ۱۳۹۸، انتظار ایجاد ظرفیت جهشی در بازار مسکن نداریم. کاهش ۶۲ درصدی معاملات مسکن گواه این ادعاست که ظرفیت برای جهش مجدد قیمت‌ها در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد.

با‌توجه‌به وضعیت فعلی رکود در بازار مسکن و ثبات نسبی در بازار ارز و نبود کشش قیمتی بیشتر در این بخش، نمی‌توان چشم امیدی به سودده‌بودن سرمایه‌گذاری در بازار مسکن داشت. اگر برای سرمایه‌گذاری در این بازار برنامه داشته‌اید، باید بگوییم بازار مسکن نمی‌تواند روشی ایده‌آل برای سرمایه‌ گذاری در سال ۱۳۹۸ باشد. بهتر است در این سال به‌دنبال روشی باشید که ریسک کمتر و بازده بیشتر داشته باشد تا هم ارزش سرمایه‌تان حفظ شود، هم بازده معقولی به‌دست آورید.

یک روش سرمایه‌گذاری مدرن و متفاوت

در کشورهای پیشرفته، سرمایه‌‌گذاری پیوندی ناگسستنی با تکنولوژی ایجاد کرده است؛ به‌همین‌دلیل در این کشورها، روش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری به‌وجود آمده است. یکی از این روش‌های مدرن، وام‌دهی فردبه‌فرد (Peer To Peer Lending) است که سایت‌هایی مانند لِندینگ کلاب (Lending Club) از این روش استفاده می‌کنند. متأسفانه در ایران، بسیاری از این روش‌های سرمایه‌گذاری ناشناخته مانده‌اند؛ در‌صورتی‌که استفاده از این روش‌ها می‌تواند نقش بسزایی در رشد اقتصاد کشور ایفا کند.

ایران رنتر پلتفرمی برای فروش اقساطی است که با استفاده از روش‌های جدید سرمایه‌گذاری و انطباق آن‌ها با ساختارهای قانونی و شرعی کشور، توانسته روشی مدرن و متفاوت برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند. درواقع، ایران رنتر ترکیبی از پلتفرم‌های وام‌دهی فرد‌به‌فرد مانند لِندیگ کلاب و کسب‌و‌کارهای اعتبار در محل فروش مانند کلارنا (Klarna) است.

سازوکار این پلتفرم بدین‌صورت است که با ارائه‌ی کارت‌های اعتباری خرید، امکان خرید اقساطی از دیگر سایت‌های فروشگاهی معتبر را فراهم می‌کند. بنابراین، خریداران کارت‌های اعتباری می‌توانند از طیف وسیعی از فروشگاه‌های آنلاین کالا یا خدمت موردنیاز خود را به‌صورت اقساطی بخرند. شما نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار می‌توانید با تأمین سرمایه برای درخواست مشتریان، در این پلتفرم سرمایه‌گذاری کنید. درواقع، می‌توان ایران رنتر را رابطی میان خریداران و سرمایه‌گذاران دانست.

ازآنجاکه فروش اقساطی یکی از انواع عقود اسلامی است، سرمایه‌گذاری شما کاملا شرعی خواهد بود. همچنین با افزایش قدرت خرید افراد، شما به رشد اقتصاد ملی کمک شایانی خواهید کرد.

ریسک سرمایه‌گذاری در ایران رنتر به‌دلیل اعتبارسنجی هوشمند افراد برای خرید اقساطی که براساس الگوریتم‌های پیش‌بینی و روش‌های رتبه‌بندی (Credit Scoring) صورت می‌گیرد، کاملا مدیریت می‌شود و علاوه‌براین، ایران رنتر با ضمانمت پرداخت اقساط خیال شما را از هر جهت راحت می‌کند.

بازده درخورتوجه و ریسک کم این روش سرمایه‌گذاری، آن را به یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در شرایط اقتصادی فعلی جامعه تبدیل کرده است.

با‌توجه‌به آنچه گفته شد و بررسی شرایط و میزان ریسک‌پذیری خود، بهتر است هرچه‌سریع‌تر روشی مطمئن برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده