ایران تک لب؛ در بنیان‌گذاران به‌دنبال چه خصلت‌هایی می‌گردیم؟

ایران تک لب؛ در بنیان‌گذاران به‌دنبال چه خصلت‌هایی می‌گردیم؟

تابستان سال گذشته به‌عنوان یک آزمایش تصمیم گرفتیم سرمایه اولیه‌ای دراختیار چند استارتاپ که در حوزه اپلیکیشن کار می‌کنند قرار دهیم.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 این یک آزمایش بود چرا که آماده بودیم مدل جدیدی از سرمایه‌گذاری را امتحان کنیم. سرمایه‌گذاری بدون دریافت سهام از استارتاپ‌ها و برپایه‌ی دریافت سهمی از سود در چند سال مشخص! این روش را پیش گرفتیم چرا که معتقدیم بنیان‌گذاران موفق اصولا آدم‌های مستقلی هستند و ما نمی‌خواهیم با کمرنگ کردن این استقلال، انگیزه‌ها را از بین ببریم. بعد از بررسی ۳۵ تیم در تابستان ۹۷ و عقد قرارداد سرمایه‌گذاری با ۳ تیم، می‌خواهیم این تجربه را تکرار و دوره ی دوم سرمایه‌گذاری آزمایشگاه تکنولوژی ایران را در بهار ۹۸ شروع کنیم.

باتوجه‌به استقبال سال گذشته از سوی استارتاپ‌ها و بنیان‌گذاران، برای اطلاع‌رسانی بهتر در مورد دوره جدید و همچنین شفاف‌سازی خصوصیاتی که در تیم‌ها به‌دنبال آن هستیم، تصمیم گرفتیم در این مقاله‌ی کوتاه خصوصیاتی که در بنیان‌گذاران ۳ تیم تابستان ۹۷ باعث شد تا با آن‌ها شروع به کار کنیم را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱. عزم و استقامت

از نظر ما، عزم و استقامت مهم‌ترین خصوصیت یک بنیان‌گذار هستند.

باید اعتراف کنیم که قبل از شروع به این کار، فکر می‌کردیم مهم‌ترین خصوصیت، هوش بنیان‌گذار باشد. اما تجربه‌ی سرمایه‌گذاری روی چند کسب‌و‌کار کوچک به ما ثابت کرد که اینطور نیست. قاعدتا هیچ‌کس نمی‌خواهد بنیان‌گذاران کم هوش‌باشند اما درواقع مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده موفقیت یا شکست یک استارتاپ، میزان عزم و استقامت بنیان‌گذاران آن است. شما قرار است با مشکلات زیادی در مدت زمان کمی دست‌وپنجه نرم کنید و اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که به‌راحتی دلسرد می‌شوند، سرمایه‌گذاری روی شما خطرناک‌تر از آن است که فکرش را کنید.

تیم WENO مثال خوبی در این زمینه است. ما به تیم وینو کمک کردیم تا برای پلتفرم جدید خود با شرکت توسکا و اپلیکیشن روبیکا وارد مذاکره شوند. مذاکره با شرکت‌های بزرگ یعنی تلاش زیاد، صبر بی‌اندازه و ناامیدنشدن از تغییرات مداوم معادلات در طول مذاکره. تیم وینو با وجود مذاکرات طولانی، نهایتا با اپلیکیشن روبیکا به نتیجه نرسید، اما آن‌ها هیچ‌وقت شبیه آدم‌های ناامید نبودند و هربار با ایده و استراتژی جدید وارد مذاکرات می‌شدند. نهایتا هم با موفقیت قرارداد بهتری با یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ و بنام در حوزه توزیع اپلیکیشن‌های موبایل (باتوجه‌به مفاد قرارداد نمی‌توانیم نام طرف قرارداد را ذکر کنیم) نهایی کردند.

اگر مصمم باشید، بالاخره یا راهی پیدا می‌کنید یا راهی می‌سازید و سرمایه‌گذاران به‌دنبال چنین افرادی می‌گردند.

۲. انعطاف‌پذیری

هرچند عزم راسخ و مصمم بودن جایگاه اول را دارند، اما نه تا جایی که بنیان‌گذاران توانایی تغییر ذهنیت، استراتژی یا حتی ایده‌های خود را نداشته باشند. دنیای استارتاپ‌ها آن‌قدر پیچیده است که شما باید بتوانید رویاها و آرزوهایتان را در لحظه ویرایش کنید و خود را با شرایط جدید مطابقت دهید. انعطاف‌پذیری از نظر ما یعنی داشتن دیدی باز نسبت‌به مسیری که استارتاپ خود را در آن قرار داده‌اید. هیچ نسخه‌ی ازقبل تعریف‌شده‌ای برای موفقیت استارتاپ شما وجود ندارد و دقیقا به همین دلیل می‌خواهیم روی بنیان‌گذارانی سرمایه‌گذاری کنیم که توانایی تغییر ذهنیت و نهایتا تغییر مسیر خود را (در صورت لزوم) داشته باشند.

۳. قدرت تخیل

البته که هوش مهم است اما هوشی که از آن صحبت می‌کنیم، بیشتر در قالب قدرت تخیل است. حل مشکلات روزمره و بدیهی، آن‌قدرها هم مشکل نیست و ارائه راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلات و شرایط پیش‌بینی‌نشده و خاص در طول مسیر اهمیت بیشتری از حل مشکلات روزمره پیدا می‌کند. در دنیای استارتاپ‌ها بیشتر ایده‌های خوب در ابتدا ایده‌های عجیبی به نظر می‌رسند. اگر خوب بودنشان واضح بود، قبلا کسی آن را انجام داده بود. برای همین شما به آن نوع از هوش نیاز دارید که به شما قدرت تخیلی بدهد که بتوانید ایده‌ها و راه‌حل‌هایی تولید کنید که به‌اندازه کافی عجیب باشند، اما نه بیش‌ازحد!

بنیان‌گذار شبکه اجتماعی پاتوق چنین خلاقیتی را به ما نشان داد. وقتی تصمیم گرفتیم با پاتوق قرارداد همکاری و سرمایه‌گذاری امضا کنیم، همه می‌گفتند باوجود رقبای خارجی، بازار جایی برای یک شبکه اجتماعی ایرانی ندارد. اما وقتی ایده‌ها و نگاه بنیان‌گذار پاتوق را دیدیم، سرمایه‌گذاری روی پاتوق چندان کار سختی هم نبود. درواقع، سرمایه‌گذاران بیشتر از اینکه روی محصولتان سرمایه‌گذاری کنند، روی شما به‌عنوان یک بنیان‌گذار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۴. رفاقت

تعداد استارتاپ‌های موفقی که تنها یک بنیان‌گذار دارند، بسیار کم است. به این دلیل که راه‌اندازی یک استارتاپ موفق کاری بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است و داشتن یک یا چند دوست به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار می‌تواند در طول مسیر فاکتور مهمی برای موفقیت باشد.

اگر دوستی شما و شرکای بنیان‌گذارتان شکننده باشد، مطمئن باشید این دوستی‌ها در طول مسیر رشد استارتاپتان خواهد شکست و این بدان معنی است که شاید ریسک سرمایه‌گذاری روی تیم شما بالاتر از حد قابل‌قبول برای اکثر سرمایه‌گذاران باشد.

البته ما روی استارتاپ‌هایی که یک بنیان‌گذار دارند هم سرمایه‌گذاری می‌کنیم اما ترجیح می‌دهیم با تیمی از هم بنیانگذاران کار کنیم که سال‌ها است دوستی عمیقی با یکدیگر دارند چرا که وقتی همه چیز در حال فروپاشی است، استحکام دوستی‌های عمیق می‌تواند شرکت را نجات دهد.

اگر فکر می‌کنید این خصوصیات در تیم شما هم وجود دارد، این دوره سرمایه‌گذاری آزمایشگاه تکنولوژی ایران را از دست ندهید.

فرم‌های درخواست سرمایه‌گذاری (فرم ثبت محصول) براساس اولویت تکمیل بررسی می‌شوند، پس پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر اقدام کنید. 

آزمایشگاه تکنولوژی ایران

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده