شرایط تحصیل در خارج از کشور

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
این مقاله به شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور در مورد سه کشور چین، ترکیه و روسیه می‌پردازد.
تبلیغات

تحصیل در چین

تحصیل در چین می‌تواند گزینه مطلوبی برای افرادی باشد که قصد تحصیل با هزینه مناسب در یکی از کشورهای پیشرفته جهان را دارند. چین، کشوری با تمدنی چندهزارساله است و قدمت آموزش در این کشور نیز به سال‌های پیش از میلاد بر می‌گردد. در این سال‌ها با توجه‌به رتبه بالای دانشگاه های چین در رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی می‌توان گفت این کشور در زمینه آموزش عالی موفق عمل کرده است. در رتبه‌بندی ۲۰۱۹ مؤسسه QS که صاحب یکی از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا است، ۶ دانشگاه چین در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند.

دوره‌های تحصیلی در چین

مدت زمان تحصیل مقطع کارشناسی در چین چهار ساله است. رشته‌های مختلف در این مقطع در بسیاری از دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و دانشگاه‌ها دوبار در سال برای پذیرش در این مقطع مهلت تعیین کرده‌اند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی حدودا ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال است. البته این مبلغ باتوجه‌به رشته و دانشگاه متغیر است.

دوره کارشناسی ارشد در چین در رشته‌های مختلف معمولاً دو ساله است. رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های چین به زبان‌های چینی و انگلیسی ارائه می‌شوند. برای اخذ پذیرش در دوره‌ی کارشناسی ارشد نیاز به مدرک زبان نخواهد بود اما متقاضی باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشد. هزینه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در چین تقریبا ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است. مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دوره‌ی فوق لیسانس ریز نمرات و مدرک و معدل دیلپم و لیسانس است.

تحصیل دکتری در چین در اکثر رشته ها و دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی است. دوره دکتری شامل دو دوره است که در دوره اول فرد به گذراندن واحدهای مربوط‌ به رشته خود می‌پردازد و در دوره دوم پایان نامه خود را زیر نظر استاد راهنما به انجام می‌رساند. مدرک دکترا در چین به‌طور معمول می‌تواند بین ۳ تا ۶ سال به طول بیانجامد و شهریه دانشگاه‌ها سالانه در حدود ۵۰۰۰ دلار است.

تحصیل در ترکیه

GO2TR

تحصیل در ترکیه به‌دلیل کیفیت بالای دانشگاه‌های ترکیه، هزینه‌های تحصیل و زندگی پایین‌تر نسبت به بسیاری از نقاط اروپا، همجواری با ایران و اشتراکات فرهنگی زیاد جزء بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل و اقامت تحصیلی دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به‌گونه‌ای که مدرک علمی این دانشگاه‌ها در تمامی کشورهای دنیا شناخته‌شده است. نکته مهم دیگر این است که امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان ممتاز از دانشگاه‌های آمریکا و اروپا حتی امکان انتقال به دانشگاه‌های آمریکا بعد از یک یا دو ترم تحصیلی در برخی دانشگاه‌ها و رشته‌ها نیز وجود دارد.

دوره‌های تحصیلی در ترکیه

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه داشتن مدرک دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها است. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به‌صورت مجزا برگزار می‌شود و محدودیت سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با ارائه مدرک دیپلم دبیرستان می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

مقطع کارشناسی در ترکیه و دانشگاه‌های این کشور معمولا ۴ سال به طول می‌انجامد اما در بعضی از رشته‌ها مانند پزشکی در ترکیه تقریبا ۶ سال زمان می‌برد.

پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های ترکیه ازطریق کنکور و آزمون سراسری نیست و هر دانشگاه به‌صورت مجزا اقدام به برگزاری امتحانات ورودی می‌کند. دانشگاه‌ها در سال دوبار رشته‌هایی که در آن‌ها پذیرش دانشجو دارند به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می‌کنند و دانشجویان باید در رشته دلخواه خود ثبت‌نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. امتحان ورودی به زبان ترکی آزمون YOS است. تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ترکیه حدود ۲ سال و مقطع دکترا حدود ۴ سال به طول می‌انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا باید در نیمی از دوره تحصیلی خود ۲۰ تا ۳۰ واحد درسی را پاس نمایند و نیمی دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند. زبان تدریس در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا، ترکی یا انگلیسی است.

تحصیل در روسیه

GO2TR

هرساله متقاضیان زیادی از کشورهای مختلف دنیا به منظور تحصیل در روسیه وارد این کشور می‌شوند. روسیه با ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی فراوان به متقاضیان خارجی و همچنین فراهم آوردن سیستم تحصیلی بسیار عالی و کیفیت آموزشی بالا و هزینه‌های تحصیلی مناسب توانسته است در طی چند سال گذشته متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کند. درواقع کشور روسیه جزء برترین کشورهای جهان در ارائه‌ی خدمات تحصیلی است. از طرفی روسیه یکی از بهترین مقصدها برای افرادی است که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی اقامت بگیرند؛ با تحصیل در روسیه دستیابی به اقامت و تابعیت کشور روسیه ساده‌تر خواهد بود.

دوره‌های تحصیلی در روسیه

اولین نکته‌ای که یک دانشجوی بین‌المللی برای درخواست پذیرش در روسیه باید بداند این است که دوره‌ی چهارساله‌ی کارشناسی در این کشور به زبان روسی تدریس می‌شود و تسلط به این زبان از شرایط گرفتن پذیرش است. داشتن مدرک دیپلم شرط اصلی ورود به دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی است. پیش از ورود به دانشگاه متقاضیان باید در دوره‌ی پادفک شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون این دوره وارد دانشگاه شوند.

دوره کارشناسی ارشد در روسیه، امکان کسب تخصص عمیق در رشته انتخابی را فراهم می‌کند. دارندگان مدرک دوره کارشناسی می توانند در دوره‌های کارشناسی ارشد ثبت‌نام کنند. فوق لیسانس در روسیه حداقل ۲ سال طول می‌کشد و شامل آموزش دانشجویان برای کار تحقیقاتی می‌شود. دانشجویان از پایان نامه خود دفاع می‌کنند که اگر موفق شوند، به آن‌ها مدرک کارشناسی ارشد اعطاء می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه برای دانشجویان ارشد بسیار گسترده‌تر از بورسیه‌های دانشجویان کارشناسی است. دروس ارائه‌شده در دوره‌ی فوق لیسانس به دو زبان روسی و انگلیسی است.

تحصیل دکترا در روسیه ۳ الی ۵ سال به طول می‌انجامد. معمولا مقطع دکترا پس از اتمام دوره تحصیل کارشناسی ارشد دنبال می‌شود. اما بااین‌حال در برخی از موارد ممکن است پس از اخذ مدرک کارشناسی، در یک دوره دکترای پیوسته فرد مشغول به تحصیل شود. از مزایای تحصیل دکترا در روسیه می‌توان به مورد تأیید بودن دانشگاه های روسیه توسط وزارت علوم و بهداشت ایران اشاره کرد و همچنین است به‌دلیل روابط بسیار خوبی که بین ایران و روسیه وجود دارد اخذ ویزا روسیه بسیار آسان است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات