سه پایه، یکی از نیازهای اساسی عکاسان

سه پایه، یکی از نیازهای اساسی عکاسان

سه پایه عکاسی یکی از اصلی‌ترین تجهیزات هر عکاسی است. افراد حتی اگر در شروع عکاسی خود سه‌پایه تهیه نکنند با گذشت اندک زمانی به داشتن سه‌پایه احساس نیاز پیدا می‌کنند.  

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

انتخاب سه‌پایه مناسب، کار چندان سختی نیست اما به‌دلیل تنوع زیاد ممکن است برای انتخاب سه پایه مدنظرتان در میان مدل‌ها و برندهای مختلف کمی گیج شوید.

در سایت نورنگار می‌توانید انواع سه پایه و مشخصات آن را ببینید اما قبل از آن برای انتخاب بهتر مطلب زیر را مطالعه کنید و اگر باز هم سوالی داشتید از کارشناسان نورنگار کمک بگیرید.

سه‌پایه در زمان‌های مختلفی مانند عکسبرداری در نورکم، برای عکاسی پاناروما، عکاسی پرتره و پرسنلی، عکاسی از محصولات، عکاسی از حیات وحش و ... می‌تواند به شما کمک کند، پس تقریبا هر کسی که دوربین دارد به سه پایه نیاز دارد.

شما می‌توانید سه پایه‌های عمومی استفاده کنید که برای دوربینتان مناسب باشد اما اگر یکی از شاخه‌های عکاسی را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید در اینجا بخوانید که چه سه‌پایه ای برای کدام شاخه عکاسی مناسب‌تر است.

مشخصات مهمی که در انتخاب سه‌پایه باید مد نظر قرار دهید: وزن قابل تحمل پایه که حتما باید از وزن دوربین و لنزتان بیشتر باشد؛ حداقل و حداکثر ارتفاع سه پایه و البته هد سه پایه.

سوالی که شاید همیشه هنگام خرید سه‌پایه پرسیده می‌شود، در مورد انتخاب هد است که پن هد بخریم یا بال هد؟

سه‌پایه‌های عکاسی معمولاً به‌صورت مستقیم به دوربین وصل نمی‌شوند. درواقع اگر قرار باشد سه‌پایه را به‌صورت مستقیم به دوربین وصل کنید، دیگر نمی‌توانید جهت دوربین را تغییر دهید یا آن را به سرعت از سه‌پایه جدا کنید. این همان اتفاقی است که درباره تک‌پایه‌ها می‌افتد. 

یعنی برای اینکه بخواهید زاویه دوربین را تغییر دهید، باید خود پایه‌ها را کوتاه و بلند کنید. این کار بسیار مشکل است و به همین دلیل هم هست که اغلب عکاسان از ابزارهای جانبی دیگری مانند بال هد و پن هد روی سه‌پایه‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند به سرعت زاویه دوربین را تغییر دهند.

اما سؤال اینجا است که کدامیک از این دو برای عکاسی مناسب‌ترند؟ بال هد و پن هد هر کدام از آن‌ها چه مزایا و معایبی برای عکاسی دارند و چرا باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم؟

بال هدها، ابزارهایی هستند که به‌راحتی از شکل ظاهریشان هم می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید. این ابزارها، معمولاً شامل یک پایه توپی شکل می‌شوند که در یک گیره کروی شکل قرار گرفته و می‌چرخد. این مجموعه دارای یک پیچ اصطکاک هم هست که با محکم کردن آن، این توپ یا Ball در داخل گیره محکم شده و ثابت می‌ماند.

به این ترتیب می‌توانید هر بار که می‌خواهید زاویه آن را تغییر دهید، پیچ را شل کنید و پایه توپی شکل را به هر طرف بچرخانید و دوباره پیچ اصطکاک را محکم کنید.

نورنگار - noornegar

مزیت‌های بال هد:

 • اندازه کوچک
 • قیمت ارزان
 • حرکت بسیار نرم و آرام

معایب بال هد‌ها:

 • تحمل وزن کم
 • دقت پایین

در مقابل بال هد‌ها، پن هد‌ها وجود دارند. پن هد‌ها معمولاً شامل دسته‌های کنترلی (یک، دو یا سه دسته) برای کنترل جداگانه دوربین در دو جهت‌ فضایی و یک جهت چرخشی هستند. این هد ها گاهی اوقات با هدهای ویدئویی اشتباه گرفته می‌شوند. زیرا ساختار تقریباً شبیه به هم دارند و گاهی اوقات به‌جای یکدیگر هم استفاده می‌شوند!

نورنگار - noornegar

مزیت‌های پن هدها:

 • پایداری و استحکام
 • عمر کاری بیشتر
 • حرکت در یک جهت
 • برگشت‌پذیری
 • حرکت بدون پرش
 • تغییر زاویه ۹۰ درجه

معایب پن‌ هد‌ها:

 • عملکرد کند
 • اندازه بزرگ و وزن بالا
 • گران‌تر هستند

بال هد و پن هد هر کدام دارای قابلیت‌های جداگانه و پیشرفته‌ای هستند و انتخاب هر کدام بسته به انتظارات شما و کاربردی است که در آینده از آن‌ها خواهید داشت. اینکه بدانید امروز و در آینده به چه قابلیت‌هایی نیاز دارید، انتخاب بال هد و پن هد را ساده‌تر می‌کند.

سه‌پایه‌های عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارند. آن‌ها باید همیشه همراه شما باشند. چه در یک آتلیه عکاسی، چه در پیاده‌روی در یک باغ و چه در هنگام عکاسی در کوهنوردی. تنها تفاوت در این نکته است که چه نوع سه‌پایه‌ای همراهتان است.

سه‌پایه‌ها انواع مختلفی دارند و بسته به امکاناتی که دارند، قیمت‌، جنس و شکل‌های متنوعی هم دارند. در وب‌سایت نورنگار می‌توانید انواع مختلفی از سه‌پایه‌ها را ببینید که برای عکاسان مختلفی، از تازه‌کار‌ها تا حرفه‌ای‌ها، با قیمت‌های گوناگون عرضه می‌شوند.

منبع نورنگار

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید