دوربین عکاسی می‌تواند جای دوربین فیلمبرداری را بگیرد؟

دوربین عکاسی می‌تواند جای دوربین فیلمبرداری را بگیرد؟

در سال‌های اخیر، دوربین‌های عکاسی دیجیتال توانسته‌اند تأثیر زیادی بر فروش دوربین‌های فیلم‌برداری بگذارند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

امروزه، با خرید دوربین دیجیتال می‌توانید از قابلیت‌های فیلم‌برداری آن‌ها نیز استفاده کنید. به‌همین‌دلیل، احتمالا این سؤال برایتان پیش آمده که اصولا چرا باید از دوربین فیلم‌برداری استفاده کنید که اختصاصی برای این کار ساخته شده است؟

اصولا دلایل مختلفی برای استفاده از دوربین فیلم‌برداری برای ضبط خاطراتمان وجود دارد که برخی از آن‌ها را نمی‌توانید در دوربین‌های عکاسی بیابید یا هزینه‌ای که بابت آن باید بپردازید، بسیار گران‌تر تمام می‌شود. ازاین‌رو هنوزهم در نورنگار، درکنار دوربین‌های عکاسی بسیار پیشرفته‌، دوربین فیلم‌برداری نیز به کسانی ارائه می‌شود که فیلم‌برداری برایشان اولویت دارد.

کیفیت ویدئو

بی‌شک دوربین‌های DSLR و کامپکت حرفه‌ای یا حتی دوربین‌های بدون آینه، کیفیت ویدئویی فوق‌العاده‌ای دارند. بااین‌حال، قیمت گران آن‌ها صرفا به‌دلیل کیفیت درخورتوجه ویدئو‌های آن‌ها نیست؛ بلکه این تجهیزات چندمنظوره به‌‌دلیل امکانات گسترده‌ای این‌قدر گران هستند که شاید برخی از آن‌ها هرگز به‌کار برده نشوند.

این درحالی است که می‌توانید انواع مختلفی از دوربین فیلم‌برداری را در بازار پیدا کنید که با همان کیفیت تصویربرداری و حذف قابلیت‌های عکاسی پیشرفته، با قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری عرضه می‌شوند. بنابراین، گاهی ممکن است دوربین‌های فیلم‌برداری را در بازار ببینید که با قیمت نصف یا حتی یک‌سوم دوربین عکاسی پیشرفته با همان کیفیت برایتان ویدئو ضبط می‌کنند. بنابراین، اگر به‌دنبال کیفیت فیلم‌برداری مناسب هستید، حتما امکانات جانبی و قیمت آن دوربین فیلم‌برداری را نیز در نظر بگیرید. در‌این‌زمینه از کارشناسان نورنگار هم می‌توانید کمک بگیرید.

لنزها و نویز صوتی

عدسی دوربین فیلم‌برداری برای فیلم‌برداری ساخته شده و عدسی دوربین عکاسی برای عکاسی. این واقعیتی بدیهی است؛ اما بسیاری از افراد این واقعیت ساده را نادیده می‌گیرند. اصولا دوربین‌های عکاسی برای سوژه‌ی ثابت ساخته شده‌اند و وقتی می‌خواهند روی سوژه‌ی متحرک فوکوس کنند، سرعت نسبتا کمتری درمقایسه‌با دوربین فیلم‌برداری دارند.

زمانی این موضوع پیچیده‌تر می‌شود که بخواهید علاوه‌بر فوکوس، صدابرداری هم بکنید. در اغلب دوربین‌های عکاسی، صدای حرکت عدسی مانند نویز پیوسته روی ویدئوِ شنیده می‌شود. به‌همین‌دلیل هم بسیاری از فیلم‌برداران، از این دوربین‌ها برای ضبط کلیپ استفاده می‌کنند که بعدا بتوانند با صدای دیگری این ضعف را بپوشانند.

کارگاه‌ها، سمینارها، جلسات اداری و آموزشی، تئاتر و پشتِ‌صحنه‌های سینمایی، در اغلب اوقات به صدای دقیق سر صحنه نیاز دارند؛ ازاین‌رو، کوچک‌ترین نویز صوتی می‌تواند بر کیفیت صدای آن تأثیر بگذارد. اینجا است که دوربین فیلم‌برداری می‌تواند بسیار سودمند باشد.

نورنگار - noornegar

بزرگ‌نمایی عدسی

در مقایسه‌ی دوربین فیلم‌برداری با عکاسی این یکی از نکات مهم محسوب می‌شود. دوربین‌های فیلم‌برداری معمولا لنز‌هایی با بزرگ‌نمایی بسیار زیاد دارند. به‌عنوان مثال، بزرگ‌نمایی ۳۰ یا ۴۰ یا ۵۰ برابر در عدسی دوربین فیلم‌برداری قابلیت عمومی محسوب می‌شود؛ اما در دوربین‌های عکاسی به‌سختی می‌توانید لنزی با این ویژگی را پیدا کنید.

شایان ذکر است اصولا در لنز‌های دوربین‌های DSLR نیز بزرگ‌نمایی‌ این‌چنینی بسیار نادر و دورازدسترس است. به‌همین‌دلیل، کسانی که می‌خواهند از فاصله‌ی دور فیلم‌برداری کنند، ترجیح می‌دهند به‌جای دوربین‌های عکاسی از دوربین فیلم‌برداری واقعی استفاده کنند.

امکانات داخلی

تقریبا تمام دوربین‌های عکاسی بدون حافظه‌ی داخلی عرضه می‌شوند. این درحالی است که تقریبا همه‌ی دوربین‌های فیلم‌برداری (حداقل انواع غیرحرفه‌ای که کاربرد عمومی دارند) از حافظه‌ی داخلی بهره می‌برند. بنابراین، می‌توانید بدون نیاز به خرید کارت حافظه‌ی جانبی یا احتمال آسیب و خراب‌شدن اطلاعات روی کارت حافظه، به‌راحتی با حافظه‌ی خود دوربین فیلم‌برداری ویدئو‌هایتان را ضبط کنید.

اگرچه اغلب دوربین‌های فیلم‌برداری امروزی حافظه‌های فلش دارند، تا همین چند سال پیش، دوربین‌هایی در بازار بودند که می‌توانستند مستقیما روی DVD نیز ضبط کنند که با منسوخ‌شدن DVDها، کاربرد آن‌ها نیز محدود‌تر شد.

نورنگار - noornegar

ارگونومی بهتر

چه کسی ممکن است فکر کند فیلم‌برداری با دوربین مخصوص عکاسی کار راحتی است؟ شاید چند لحظه بتوانید به‌راحتی آن را در دست بگیرید؛ اما معمولا بعد از یکی‌دو دقیقه می‌فهمید که حفظ تعادل این دوربین‌ها با دست کار بسیار سختی است. این درحالی است که دوربین فیلم‌برداری معمولا برای استفاده طولانی‌مدت با دست ساخته می‌شود و نگه‌داری و کار با آن در طولانی‌مدت هم چندان خسته‌کننده نیست.

اگر قرار است در جایی فیلم‌برداری کنید که امکان استفاده از سه‌پایه وجود ندارد، با دوربین فیلم‌برداری کمتر خسته می‌شوید و احتمالا ضبط ویدئویی باکیفیت‌تری نیز تجربه خواهید کرد. اگر کار عکاسی می‌کنید، فیلم‌برداری دوربین‌های عکاسی در مواقعی به شما کمک خواهد کرد که قصد فیلم‌برداری دارید. باوجوداین، اگر فیلم‌برداری برایتان اولویت بیشتری دارد یا می‌خواهید چندین ساعت متوالی تصویربرداری کنید، مسلما دوربین فیلم‌برداری برایتان مناسب‌تر خواهد بود.

منبع نورنگار
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده