دیدنگار؛ پیشرو در ارائه رویکرد‌های جدید در حوزه آموزش عکاسی حرفه ای

دیدنگار؛ پیشرو در ارائه رویکرد‌های جدید در حوزه آموزش عکاسی حرفه ای

در این مقاله کوتاه به بررسی رویکرد‌های نوین در حوزه آموزش عکاسی حرفه‌ای، اهمیت راه‌اندازی کانون عکس و معرفی برخی خدمات ویژه هنرجویان عکاسی پرداخته می‌شود.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

تا حالا فکر کرده‌اید که چرا عکس می‌گیرید؟

یا چرا همه مردم دوست دارند عکس خوبی داشته باشند و حتی حاضر هستند برای این عکس هزینه‌های زیادی پرداخت کنند؟

حتی در دانشگاه‌ها هم عکاسی درس داده می‌شود و این سؤال پیش می‌آید که این همه توسعه عکاسی برای چیست؟

این مطلب را می‌شود به این صورت شروع کرد که انسان دوست دارد خاطره‌ها و لحظات شیرین خود را به هر صورتی که می تواند ثبت کند و در یادگاری‌های خود نگه دارد و این نیاز ذاتی هر انسانی است که دوست دارد دیده شود و برای این کار سعی می‌کند تا ساده‌ترین روش و سریع‌ترین مسیر را در پیش بگیرد.

عکاسی در سال‌های اخیر توسعه‌ی زیادی یافته است. زمانی برای ثبت عکس از دوربین‌های آنالوگ (فیلم خور) استفاده می‌شد. در هر خانواده معمولا یک دوربین بود که فقط و فقط برای مراسم‌های خاص مثل تولد یا عروسی چندتا عکس با آن ها گرفته می‌شد، تا عکس چاپ می شد و به دست صاحبش می‌رسید، زمان زیادی سپری می‌شد و البته این را در نظر بگیریم که حداکثر می‌شد ۳۶ عکس با این دوربین‌ها گرفت.

پس عکس و عکاسی یک کار لوکس بود و معمولا عکاس‌ها هم باید کار با دوربین را خوب یاد می‌گرفتند تا بتوانند عکس‌های خوبی بگیرند. یادگیری عکاسی همیشه یک چالش بود.

در گذشته کلاس‌های عکاسی محدود بودند و به خاطر هزینه‌های جاری که وجود داشت مثل هزینه مدرس، هزینه فیلم، ظهور و چاپ، همه و همه باعث شده بود تا سرعت رشد عکاسی در جامعه کم باشد. خوشبختانه این روزها با پیشرفت تکنولوژی تقریبا در تمام خانه‌ها یک دوربین عکاسی دیجیتالی وجود دارد و همه یک گوشی موبایل دارند که مجهز به دوربین عکاسی شده است و همین موضوع باعث شده تا همه‌ی مردم بتوانند به‌راحتی با فشار دادن یه دکمه، تصویری که دوست دارند را ثبت کنند و عکسشان را با سرعت بسیار بالا و به‌راحتی در صفحه مجازی خودشان قرار دهند و لحظات خاطره‌انگیز خودشان را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

دیدنگار

چطور عکس جذاب بگیریم؟

تا حالا به این فکر کرده‌اید که بعضی‌ افراد چطور عکس‌های جالبی ثبت می‌کنند؟ و اینکه چطور ممکن است ما هم یاد بگیریم که بهترین عکس‌ها را با دوربینمان بگیریم.

برای اینکه بتوانیم با دوربین عکاسی به‌خوبی کار کنیم و کادر را بشناسیم، لازم بود تا مراکزی به‌عنوان آموزش عالی در عکاسی راه‌اندازی شود.

هم‌اکنون باتوجه‌ به تعداد زیاد مراکز آموزشی در سطح دانشگاهی مشکلی به‌وجود آمده؛ اکثر دانشجوها بعد از ۴ سال درس خواندن به این نتیجه می‌رسند که درس‌هایی که در دانشگاه خوانده‌اند، مناسب و کافی برای کار نبوده و اکثرا بعد از اتمام تحصیلاتشان نمی‌توانند کاری در زمینه عکاسی پیدا کنند.

آموزشگاه عکاسی با مجوز فنی و حرفه‌ای

در زمینه آموزش‎های مهارتی می‌شود گفت که آموزشگاه‌های تخصصی بسیار بهتر عمل می‌کنند. چون هنرجو می‌تواند به‌صورت کاملا عملی و تخصصی آن چیزی را که از  آموزش عکاسی انتظار دارد، در مدت بسیار کوتاه‌تر یاد بگیرد و مبحث درسی اضافه‌تری برایش به‌وجود نمی‌آید.

این آموزشگاه‌ها باید دارای استاندارد‌های خاصی باشند تا بتوانند تاثیر خوبی در فرآیند آموزش به‌وجود بیاورند. مثلا آموزشگاه‌های دارای مجوز از دو ارگان می‌توانند مجوز تأسیس داشته باشند «اداره ارشاد و سازمان فنی و حرفه‌ای».

مدرک آموزشی اداره ارشاد تقریباً فاقد اعتبار کافی برای ارائه به جایی است و مدرک فنی حرفه‌ای علاوه‌‌بر اینکه در داخل ایران اعتبار کافی دارد، در خارج ایران هم به‌راحتی به‌عنوان دوره آموزشی قابل پذیرش است و می‌شود با این مدرک مشغول به کار شد.

برای همین در یک تصمیم مشترک آقای سهیل قنبرزاده به همراه آقای دکتر علی فروغی از مجموعه‌ی دیدنگار با بررسی ۲۰ دانشگاه برتر در سطح دنیا مثل مؤسسه عکاسی نیویورک، دانشکده طراحی پارسونز، مدرسه عکاسی ویوی و ... اقدام به کسب مجوز‌های لازم آموزشگاه فنی و حرفه‌ای کرده‌اند تا بتوانند از نظر تکنیکی و تخصصی، فضای مناسبی را برای هنرجوها به‌وجود آورند و دوره‌های تخصصی عکاسی را در قالب کارگاه‌های آموزشی به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنند.

مجموعه دیدنگار ، حامی عکاسان جوان

در آموزشگاه دیدنگار سعی کردیم تا مطالب آموزشی، کاملا کاربردی و با رویکرد فعالیت‌های عملی ارائه شوند و در هر سطح آموزشی تلاش کردیم تا از بهترین مدرسین استفاده کنیم تا هنرجوها بتوانند در پایان دوره آموزشی به‌صورت کاملا مستقل مشغول به کار شوند.

دیدنگار

آتلیه عکاسی مجهز ویژه هنرجویان (رایگان)

در آموزشگاه دیدنگار برای آموزش عکاسی، آتلیه هم در نظر گرفته شده که هنرجوهای آموزشگاه عکاسی می‌توانند به‌صورت رایگان از این آتلیه استفاده کنند. آموزشگاه عکاسی دیدنگار با درنظر گرفتن نیاز آموزشی هنرجوهایش در رشته‌های مختلف عکاسی مثل: عکاسی پرتره، ماکرو، کودک، خبری و ...، کلاس‌های تخصصی برگزار می‌کند. شاید بتوان گفت یکی از خاص‌ترین کلاس‌هایی که داریم، آموزش کار با هلی شات (عکاسی هوایی) هست.

شاید همه هنرجویان نتوانند در تمام کلاس‌های آموزش عکاسی حضور پیدا کنند. برای همین آموزشگاه عکاسی دیدنگار سعی کرده است تا با ایجاد آموزش های کارگاهی (ورک شاپ)، فضای مناسبی رو برای آموزش‌های کوتاه مدت به‌وجود بیاورد.

کانون عکس و سفر های عکاسی دیدنگار

یک کار خیلی متفاوت این آموزشگاه در زمینه آموزش عکاسی، راه‌اندازی کانون عکس دیدنگار است. در این کانون که فعالیت خودش را تازه شروع کرده است، در روزهای پنج‌شنبه اعضای کانون که دوستداران عکاسی هستند، در کنار هم جمع می شوند و به بحث در مورد عکس‌ها و بررسی فعالیت‌های عکاسی و مباحث آموزش عکاسی می پردازند. جالب است بدانید حضور در این کانون رایگان است!

یکی دیگر از ویژگی‌های آموزشی که در دیدنگار می‌بینید، برنامه‌های منظم سفرهای عکاسی است که روزهای جمعه سعی می‌کنیم باهم برای تمرین عکاسی به نقطه‌ای در شهر تهران و حتی خارج از استان برویم، تا بتوانیم درنهایت، نمایشگاه سالانه دیدنگار را به کمک هم راه‌اندازی کنیم.

مسابقات، تخفیف ویژه آتلیه و شرایط بی‌نظیر خرید اقساطی دوربین عکاسی

برای اعضای کانون عکس دیدنگار امتیازاتی پیش‌بینی شده است؛ مانند: امکان استفاده از آتلیه با تخفیف ویژه!

از همه مهم‌تر آموزشگاه دیدنگار با درنظرگرفتن نیاز هنرجوهای عکاسی، یک کار خاص انجام داده است؛ برای هنرجوهای آموزشگاه عکاسی دیدنگار و اعضای کانون عکس، شرایط بسیار مناسبی از خرید دوربین و فروش اقساطی دوربین پیش‌بینی شده که هنرجوهای ما می‌توانند به‌راحتی دوربین‌هایی که دوست دارند را خریداری کنند. درضمن مجموعه دیدنگار چندین مسابقه عکاسی جذاب را با کلی جایزه خوب برگزار کرده است.

منبع دیدنگار
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده