دکوراسیون داخلی خانه مانند یک دیزاینر حرفه‌ای با ۶ اصل اساسی

دکوراسیون داخلی خانه مانند یک دیزاینر حرفه‌ای با ۶ اصل اساسی

در این مطلب چند نکته اساسی برای اینکه خودتان یک دکوراسیون آن‌چنانی ترتیب دهید و برای برنامه‌ریزی و طراحی دکوراسیون اتاق‌های خانه‌تان دست به کار شوید آماده کرده‌ایم.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 دکوراسیون داخلی خوب در نتیجه درایت، ذوق و خلاقیت بالا به نتیجه می‌رسد. برای رسیدن به یک طراحی دکوراسیون مطلوب، به چشم‌هایی که می‌تواند به صورت کلی فضای یک اتاق را ببیند، نیاز دارید. یک اتاق را باید به نحوی دکوراسیون کنید که هم کاربردی باشد و هم از لحاظ زیبایی چشم نواز باشد و این دو باید در کنار هم کار کنند.

یک دیزاینر و طراح دکوراسیون داخلی تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در بالا در مورد صحبت کردیم، دارا هستند. با همه این حرف‌ها، شاید از عهده هر فردی بر نیاید که یک طراحی داخلی را برای راهنمایی دکوراسیون داخلی خانه خود استخدام کنند. بعضی از ما دوست داریم که خودمان برای طراحی دکوراسیون خانه خود تصمیم بگیریم و سبک و سیاق خودمان را در سبک و چیدمان خانه به کار ببریم.

برای اینکه دکوراسیون کسل کننده و تکراری خانه را به یک دکوراسیون جذاب و زیبا تبدیل کنیم از کجا می‌توانیم ایده دکوراسیون بگیریم، بدون این‌که هزینه‌های سنگین یک طراح داخلی حرفه‌ای را متحمل نشویم؟

در این مطلب چند نکته اساسی برای اینکه خودتان یک دکوراسیون آن‌چنانی ترتیب دهید و برای برنامه‌ریزی و طراحی دکوراسیون اتاق‌های خانه‌تان دست به کار شوید، آماده کرده‌ایم. یک فضای زیبا و هنرمندانه که تا به حال فکر می‌کردید فقط طراحان داخلی می‌توانند خلق کنند.

مجله‌های دکوراسیون داخلی و سایت‌های ژورنال دکوراسیون داخلی

فکر می‌کنید دلیل موفقیت سایت بزرگی مثل پینترست چیست؟ چرا همه از سرتاسر دنیا ایده‌های مختلف طراحی دکوراسیون را با هم به اشتراک می‌گذارند؟ اگر تا به حال اقدام نکرده‌اید سریعا دست به کار شوید تا انواع عکس‌های دکوراسیون داخلی با دیزاین‌ها و ایده‌های مختلف را یکجا ببینید و در صفحه خودتان ذخیره کنید. به زودی یک مجموعه کامل از سبک‌های دکوراسیون داخلی که دوست دارید در اختیار خواهید داشت که راه و نقشه شما را از سبک دکوراسیون داخلی محبوب‌تان به شما نشان می‌دهد. سایت‌های دکوراسیون داخلی یک مرجع خوب برای تبلور خلاقیت و ذوق ما است که قبل از این وجود نداشتند.

بعد از این‌که سبک دکوراسیون داخلی محبوب‌تان مشخص شد می‌توانید از سایت ژورنال دکوراسیون داخلی مانند پویانو اطلاعات‌تان را بالا ببرید. با مطالعه و شناخت سبک‌های دکوراسیون داخلی قسمت‌های مبهم و تاریک ذهن‌تان روشن خواهد شد.

تم رنگی : از سه رنگ یا سایه رنگی استفاده کنید

بعد از انتخاب سبک دکوراسیون داخلی مورد نظرتان نوبت به تم رنگی می‌رسد. این قسمت، قسمت سخت ماجرا است. چون رنگ‌ها جذاب و در عین حال شخصی هستند و بر روحیه افراد تاثیرگذار هستند. این‌که چه رنگی انتخاب می‌کنید، بستگی به خودتان دارد. می‌توانید برای این‌که با آن‌چه که دلتان می‌خواهد صادقانه روبرو شوید، نگاهی به صفحه ایده‌های خود در پینترست بیندازید و ببینید بیشترین تم رنگی که سیو کرده‌اید چه رنگی است. این همان رنگ شما است!

ما به شما نمی‌گوییم چه رنگی برای شما مناسب است، فقط می‌توانیم به عنوان اصلی‌ترین راهنمایی بگوییم، سه رنگ یا سه سایه رنگی را انتخاب کنید. یک رنگ برای پوشش دیوارها ، رنگ دیگر برای وسایل خانه بزرگ مانند مبلمان، کاناپه‌ها و صندلی‌ها باشد و البته رنگ سوم در اکسسوری‌های کوچک مانند کوسن‌ها، رومیزی و... این نکته را هم فراموش نکنید که نور تاثیر اساسی بر روی رنگ‌ها خواهد داشت. بنابراین میزان دریافت نور در فضای داخلی خود را در انتخاب تم رنگی خود در نظر بگیرید. ممکن است رنگ ها آن‌طور که واقعا هستند در فضای کم نور به نمایش نیایند.

مثلا شما ترکیب نارنجی، آبی نفتی و زرد را انتخاب می‌کنید. سایه‌ای از رنگ آبی می‌تواند برای طراحی دیوار انتخاب شود و رنگ دیگر برای مبلمان بزرگ و رنگ زرد نیز برای اکسسوری‌ها و وسایل کوچک مانند کوسن و... به کار رود. فرمول سه رنگ می‌تواند در هر جایی مورد استفاده باشد. مطمئنا یک اتاق تک رنگ بسیار خسته کننده است و سه رنگ بهتر از دو رنگ و تک رنگ است. حتی اگر قصد دارید از یک رنگ برای دکوراسیون داخلی فضای یک اتاق استفاده کنید، سعی کنید که آن را در سه سایه رنگی تیره‌تر یا روشن‌تر به کار ببرید. برای حتی یک اتاق تماما سفید نیز این قانون صدق می‌کند.

تکسچرها را به خانه دعوت کنید

همانقدر که رنگ‌ها دارای اهمیت هستند، تکسچرها هم از اهمیت زیادی برخوردارند. به خصوص اگر علاقه‌مند به دکوراسیون تک رنگ هستید، تکسچرها مهم‌تر می‌شوند. در نگاه اول به سبک اتاق متوجه تم رنگی کلی اتاق می‌شویم، اما با نگاه دقیق‌تر متوجه سایه‌های رنگی دیگر و تکسچرها که در انواع گوناگون در فضای داخلی به چشم می‌خورند خواهیم شد. بهترین جا برای نمایش تکسچرها، پارچه‌ها و منسوجات هستند.

پویانو

در دکوراسیون داخلی که تمام رنگ سفید دیزاین می‌شود، می‌توان با پارچه کتانی برای پرده‌ها، صندلی‌هایی که دارای پارچه مخملی هستند، کوسن‌هایی که با پارچه ساتن براق دوخته شده‌اند، حال و هوای متفاوتی ایجاد کرد. همچنین یک پارچه خز که روی مبل قرار دارد و سبدهای حصیری که گوشه اتاق به چشم می‌خورند، همه و همه با اضافه کردن تکسچر، چشم‌ها را درون اتاق به حرکت وا می‌دارند و محیطی گرم، جذاب و غنی ایجاد می‌کنند. طراحی داخلی هر فضایی بیانگر ویژگی‌های شخص است و تکسچرها می‌توانند به خوبی این وظیفه را به دوش بکشند و به فضای داخلی خانه شما عمق و زیبایی ببخشند.

در انتخاب تکسچرها به سبک زندگی خود توجه کنید و اگر فرزند کوچک دارید برای مثال بهتر است از تکسچری استفاده کنید که موهر نباشد و اکثر سبک کلاسیک و اگر لاکچری دوست دارید، می‌توانید از پارچه ساتن و ابریشمی برای پرده‌ها و کوسن‌ها استفاده کنید.

فرقی نمی کند چه سبک دکوراسیون داخلی را دنبال می‌کنید، از تعداد زیادی تکسچر در فضای داخلی خانه‌تان استفاده کنید.

یک اثر هنری چشم گیر به فضای اتاق کنید

یکی از اشتباهات رایجی که اکثر افراد در دکوراسیون داخلی خانه‌شان مرتکب می‌شوند، این است که از تعداد زیادی وسایل دکوری کوچک و ریز استفاده می‌کنند. خانه‌ای که با کلی وسایل ریز و صندلی‌های پایه‌دار و مبلمان پایه‌دار دکور شده است خیلی زود به خانه‌ای نامنظم تبدیل می‌شود که چشم‌ها سردرگم می‌مانند.
پویانو

خانه‌ای که خوب طراحی شده باشد، عناصر آن به خوبی ترکیب شده‌اند. برای مثال اگر مبلمان دارای اندازه بزرگی هستند، می‌توانید صندلی‌های تک که دارای دسته‌های باریک با خراطی‌های ظریف باشند را به ست نشیمن‌تان اضافه کنید.

می‌توانید که سایزها و سبک‌های مختلف مبلمان را با هم ست کنید، البته فراموش نکنید که تعادل بصری در فضا را رعایت کنید. نه خیلی فضا حجیم و توپر شود و نه اینکه خیلی باریک و توخالی به نظر بیایند. حتی اگر مشغول دکوراسیون آپارتمان کوچک هم هستید، ایده‌های زیادی برای دکوراسیون وجود دارد.

پویانو

نظر بسیاری از طراحان داخلی این است که حتی کوچک‌ترین اتاق‌ها هم باید یک نقطه کانونی یا یک اثر چشمگیر داشته باشند. برای مثال یک بوفه و یا دراور پذیرایی می‌توانند این نقش را به عهده بگیرند. ترکیب در اندازه‌ها از کوچک به بزرگ را از قلم نیندازید. این یک کلید اسرارآمیز در طراحی موفقیت‌آمیز است. حتی در اضافه کردن وسایل دکوری و اکسسوری‌ها نیز این قانون را می‌توانید پیروی کنید.

اکسسوری‌ها مثل چاشنی‌ها

سبدها، سینی‌ها و کاسه‌های دکوراتیو محبوب دکوراتورها و طراحان داخلی است. با استفاده از این‌ها می‌توانید ست‌ها یا حتی وسایلی که به هم ربطی ندارند، سازماندهی کنید.

می‌توانیم برای یک راهنمایی دل فریب این را پیشنهاد دهیم، برای میز جلو مبلی یا صندلی عثمانی خود یک سینی طلایی را در نظر بگیرید. اگر عاشق مطالعه هستید و سبک زندگی این‌چنینی دارید، چند کتاب به سینی اضافه کنید و اگر نه چند شمع و کاسه‌های تزئینی که از سنگ‌های رنگی پر شده‌اند، می‌توانند زینت‌بخش روی میز جلو مبلمان شما باشند.

سبدهای حصیری یک انتخاب عالی برای دکوراسیون خانه‌هایی است که به سبک روستیک دیزاین شده‌اند. سبدها راه عالی هستند تا شما بتوانید بسیاری از وسایل را از دید پنهان کنید در حالی که جلوه‌ای زیبا به اتاق‌تان بخشیده‌اید. سبدها می‌توانند در سایزهای مختلف در سرتاسر دکوراسیون خانه اضافه شود.

برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی می‌توانید یک سینی برای چیدن صابون، عطر و لوسیون‌ها را انتخاب کنید. این وسایلی که روزانه استفاده می‌شوند می‌توانند با کمی ذوق و سلیقه در یک سینی زیبا به عنوان یک اثر هنری نمایش داده شوند.

روح‌بخش کردن فضای اتاق‌ها با گل‌ها و گیاهان

گل و گیاه به هر فضایی جان می‌بخشند. مطمئن هستیم که هر فضایی که شما را تحت تاثیر قرار داده است، حضور گل و گیاه در فضای آن اتاق پررنگ بوده است.

نکته بسیار ساده‌ای است، اما اضافه کردن گل و گلدان، گیاه زنده و گونه های طبیعی مانند صدف و سنگ ریزه‌ها می‌تواند تاثیر شگرفی بر حس و حال فضای خانه شما داشته باشد و به عنوان آخرین ضربه قلم طراحی هنرمندانه شما عمل خواهد کرد.

خیلی از گیاهان به مراقبت ساده‌ای احتیاج دارند و می‌توانید برای مدت طولانی آن‌ها را در خانه خود نگه دارید وقتی که آب و نور مورد نیازشان تامین شود. سعی کنید از گل‌های مصنوعی برای چیدمان فضای خود استفاده نکنید، همانطور که نظر بسیاری از طراحان داخلی هم همین است. اگر به گل و گیاه علاقه‌ای ندارید، پر طبیعی یا شاخه‌های چوب نیز به عنوان عناصر طبیعی می‌توانند به فضای داخلی شما اضافه شوند.

عناصر طبیعی آخرین ترفند شما خواهد بود همان نکته‌ای که هر کسی احساس می‌کند که ردپای یک طراحی داخلی در این فضا به چشم می‌خورد.

تمام این نکات و ترفندها در کنار همدیگر می‌توانند یک فضای گرم و خوب طراحی شده برای شما ایجاد کنند. برای دکوراسیون خانه‌تان از همین امروز رنگ، تکسچر، عناصر طبیعی و یک مبلمان چشمگیر را به خانه‌تان اضافه کنید.

راهنمایی آخر این که اگر در مورد ظاهر کلی و نتیجه کارتان در دکوراسیون مطمئن نیستید می‌توانید از زوایای مختلف خانه عکس بگیرید و آن را از جهات مختلف بررسی کنید و ببینید که کجا درست کار نمی‌کند. چون که عکس‌ها دید همه جانبه‌ای در یک لحظه به شما می‌دهد. این خانه خانه شما است و شما قرار است در آن زندگی کنید. پس چه کسی بهتر از شما می‌تواند خانه‌تان را دیزاین کند طوری که ویژگی‌ها و شخصیت شما را بازتاب دهد.

منبع پویانو
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده