چگونه نام شرکت خود را تغییر دهیم؟

چگونه نام شرکت خود را تغییر دهیم؟

به منظور تغییر نام شرکت با مراجعه به ثبت شرکت کریم خان می‌توانید اقدامات لازم جهت این امر را به انجام برسانید. شرکت‌ها نیز مانند اشخاص حقیقی دارای نام هستند که به آن نام معروف شده‌اند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

یکی از مهم‌ترین مراحل جهت تاسیس و ثبت شرکت انتخاب نام برای آن می باشد. بررسی های انجام شده در این خصوص نشان می دهد شرکت‌هایی که نام خود را به درستی انتخاب کرده‌اند بسیار موفق تر از شرکت‌هایی بوده اند که نام های کلیشه ای یا تکراری برای شرکت خود انتخاب کرده‌اند.

شرایط و معیارهای انتخاب نام برای شرکت:

 •  به موجب دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نام شرکت باید به زبان فارسی و ایرانی باشد و باید از انتخاب واژگان بیگانه خودداری کرد. مرجع ثبت شرکت‌ها نام های بیگانه را مگر با اجازه وزارت مزبور نمی پذیرد.
 •     بهتر است نام‎‌ها‎یی که انتخاب می‎شوند خاص بوده و عمومیت کمتری داشته باشند، این امر به تایید نام شرکت کمک می‌کند.
 •    نام های انتخابی نباید یک بخشی باشند و باید ترکیبی از سه سیلاب ( سه بخش) باشند. نام‎ها‎یی که دارای دو بخش هستند در صورتی پذیرفته می‎شوند که تکراری نباشند.
 •    نام انتخابی نباید با شرع، عرف و اخلاق جامعه در تضاد بوده و همچنین نباید شامل واژه‌های بی معنا یا الفاظ قبیح و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشد.

در انتخاب نام شرکت، نکته‌ی قابل توجه این است که نام انتخابی نباید قبلا به ثبت رسیده باشد. در صورتی که نام انتخاب شده قبلا در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد فاقد اعتبار بوده و قابلیت ثبت ندارند. به همین علت لازم است متقاضیان قبل از انتخاب نام های مورد نظر استعلام نمایند. برای استعلام از نام شرکت می توانید با ورود به پایگاه اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی https://www.ilenc.ir و یا پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی https://rrk.ir اقدام کنید. اگر نام مورد نظر قبلا ثبت شده باشد اطلاعات آن در سامانه قابل مشاهده است. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در راستای انتخاب نام شرکت خود، با ما در ثبت شرکت کریم خان در ارتباط باشید.

نحوه ی تغییر نام شرکت:

پس از ثبت شرکت، هر نوع تغییرات و تصمیماتی مانند تغییر در نام شرکت در هر زمانی امکان پذیر است. شرکت‌ها در صورتی مجاز به تغییر نام شرکت هستند که نام مورد نظر آن ها، طبق کلیه‌ی قوانین و دستورات مربوط به اسم شرکت ها باشد. اشخاص حقوقی که جهت ثبت نام پیشنهادی خود نیاز به دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح می باشند باید قبل از ارائه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت‌ها، از طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و آن را به همراه مدارک ارائه دهند.

اضافه بر این، در تغییر نام شرکت رعایت یک سری از قوانین از جمله مواد ۹۵ و ۱۱۷ و ۱۴۱ و۱۶۳ و ۱۸۴ و ۲۰۰ قانون تجارت و تبصره ذیل ماده ۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت و تبصره ذیل ماده ۱ آیین نامه ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری الزامی است. تصمیمات در رابطه با تغییر نام شرکت ها در مجمع عمومی فوق العاده اتخاذ می گردد. همچنین جهت تغییر نام شرکت می بایست در ابتدا مجمع عمومی فوق العاده ای تشکیل گردد که با تنظیم صورتجلسه تغییر نام توسط اعضا امضاء شود, سپس می بایست مدارک لازم به اداره ثبت ارائه گردد.

اگر می خواهید با چگونگی تغییر نام شرکت ‌های سهامی خاص و شرکت با مسئولیت‎ها‎ی محدود آشنا شوید در ادامه با ما در ثبت شرکت کریم خان همراه باشید.

 مدارک مورد نیاز جهت تغییر نام شرکت سهامی خاص:

۱) کپی آگهی تاسیس شرکت

۲) کپی روزنامه رسمی

۳) کپی مدارک شناسایی همه اعضای شرکت

۴) کپی آگهی آخرین تغییرات در صورت داشتن تغییرات در شرکت

 مراحل و شرایط تغییر نام شرکت سهامی خاص:

 1.  تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورتجلسه و امضای هیأت رئیسه
 2.  انجام تشریفات دعوت بر طبق اساسنامه شرکت و قانون تجارت
 3.  لیست سهامداران حاضر در جلسه که به امضای آنان رسیده است
 4.  اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت تحویل اداره ثبت شرکت ها خواهد شد
 5.  پرداخت حق الثبت جهت تغییر نام و تحویل فیش به اداره ثبت شرکتها
 6.  تأیید نام انتخابی توسط مسؤل تعیین نام اداره ثبت شرکتها بعد از تحویل مدارک

 مدارک مورد نیاز جهت تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود:

 •  کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت
 •  آگهی تاسیس و روزنامه رسمی و تغییرات قبلی شرکت و اساس‌نامه شرکت

 مراحل تغییر نام در شرکت با مسئولیت محدود:

 •  تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورتجلسه و امضای ذیل آن توسط کلیه شرکای شرکت با قید میزان سهم خود از شراکت
 •  چنانچه مجمع فوق العاده با اکثریت شرکاء تشکیل گردد ارائه مدارک مثبته و رعایت تشریفات دعوت براساس اساسنامه شرکت و قانون تجارت الزامی است.
 •  اگر تعداد شرکای شرکت به بیش از ۱۲ نفر برسد انتخاب و قید نام اعضای هیات ناظر درصدر صورتجلسه ضروری است و بازرسان باید ذیل صورت جلسه مزبور را امضاء نمایند.
 •  یکی از شرکا یا نماینده رسمی شرکت باید در مدت یک ماه به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و مبلغ حق الثبت را به بانک پرداخت نموده و اصل رسید بانکی را به همراه اصل صورتجلسه به واحد تعیین نام ارائه دهد. متقاضی پس از تعیین نام و دریافت موافقت مسئول مربوطه، صورتجلسه را به قسمت پذیرش تحویل داده و دفاتر ثبت را امضا خواهد کرد.

 

تغییر نام شرکت نیز مانند سایر درخواست ها نیاز به مراجعه به اداره ثبت و انجام مراحل قانونی آن را دارد. ثبت شرکت کریم خان در زمینه‌های ثبت شرکت بهترین همراه شماست.

حتما در امور زیر با ما در تماس باشید: (sabtkarimkhan.com)

 • ثبت شرکت اعم از مسئولیت محدود،سهامی عام، سهامی خاص و ...
 • ثبت انواع برند اعم از ثبت برند لاتین، ثبت برند فارسی، ثبت علائم تجاری و...
 • اخذ کارت بازرگانی اعم از حقیقی و حقوقی
 • اخذ انواع استانداردهای بین المللی
 • خدمات حسابرسی و مالی و پلمپ دفاتر
 • اخذ کد اقتصادی

 

منبع ویرلن
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده