مدیر عامل شرکت دانش پارسیان از چالش های تولید نرم افزار در کلاس جهانی می‌گوید

مدیر عامل شرکت دانش پارسیان از چالش های تولید نرم افزار در کلاس جهانی می‌گوید

ابراهیم بای سلامی، مدیرعامل شرکت دانش پارسیان که به عنوان یکی از شرکت‌های برتر حوزه‌ی نرم‌افزار در روز صنعت و معدن انتخاب شده، از چالش‌های پیش روی شرکت‌های ایرانی برای تولید نرم‌افزار در کلاس جهانی می‌گوید.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

ابراهیم بای سلامی، مدیرعامل شرکت دانش پارسیان وضعیت شرکت‌های تولیدکننده‌ی نرم‌افزار در ایران را در مقایسه با دنیا مثبت ارزیابی کرد و گفت: «شرکت‌های تولید‌کننده‌ی نرمافزار در کشور از رشد بسیار خوبی برخوردار هستند و گسترش کاربری فناوری اطلاعات و شتاب مصرف تکنولوژی هم در کشور بالا است.» وی تصریح کرد: «خوشبختانه شرکت‌های تولیدکننده‌ی نرم‌افزار در کشور توانستند در کلاس جهانی نرمافزار تولید کنند که امید است این مهم توسعه پیدا کند.»

ابراهیم بای سلامی مهمترین چالش شرکت‌های نرم‌افزاری را عدم رعایت مالکیت معنوی و احترام درخور به ارزش تولید دانش و فناوری دانست و عنوان کرد:

انتظار آن می رود به مالکیت معنوی و ارزش تولید دانش و فناوری توجه بیشتری شود، همچنین عدم توجه مشتریان به تهیه‌ی سند نیازمندی‌ها و تحلیل مناسب کسب‌وکار قبل از سفارش تولید نرم‌افزار از چالش‌های عمده‌ی تولیدکنندگان نرم‌افزار است.

وی همچنین تمامیت‌خواهی یک مرحله‌ای و فرصت ندادن به رشد مرحله‌ای نرم‌افزار را که خاصیت بالندگی و پایدار عملکردی نرم‌افزار است، از دیگر چالش‌های این دسته از فعالین نام برد. بای سلامی همچنین عدم وجود زیرساخت‌های مناسب (شرایط سخت‌افزاری، بسترهای ارتباطی و آمادگی پرداخت‌های متناسب با اندازه‌ی پروژه‌ها) برای تولید نرم‌افزارهای بزرگ و یکپارچه در سطح کشور را از مشکلات تولیدکنندگان نرم‌افزار برشمرد. مدیر عامل شرکت دانش پارسیان که به عنوان یکی از شرکت‌های برتر در حوزه‌ی تولید نرم‌افزار در روز صنعت و معدن منتخب شد، در خصوص فعالیت‌های شرکت گفت:

شرکت ما یک شرکت دانش‌بنیان است که محصولات را مبتنی‌ بر تحقیق و توسعه در حوزه نرم‌افزار تولید می‌کند. این شرکت از سال ۱۳۸۲ آغاز به فعالیت کرده و بزرگ‌ترین سامانه را در حوزه سنجش آموزش کارکنان دولت در سال ۱۳۸۴ ایجاد کرده است. «سامانه‌ی ملی مشاغل ایران» از دیگر سامانه‌هایی است که توسط این شرکت و براساس الگوی محتوایی O*NET طراحی شده و البته سایر کدینگ‌های بین‌المللی مانند NOC‌ را که مربوط به کانادا است یا ILO را که مربوط به سازمان جهانی کار است نیز پوشش می‌دهد.

ابراهیم بای سلامی افزود: «نرم‌افزار دیگری نیز امسال به‌نام شناسنامه‌ی شغل مبتنی‌ بر سامانه‌ی ملی مشاغل ایران در حال آماده شدن است. طبق تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کار داشتیم مقرر شد، سامانه‌ی ملی مشاغل ایران را راه‌اندازی کنیم که هم‌اکنون مقدمات آن آماده شده است و منتظر تعهدات وزارت کار هستیم. امیدواریم که امسال این حوزه برای عموم رونمایی شود و از آن استفاده کنند.» وی همچنین در تشریح سامانه سیب (سامانه یکپارچه بهداشت) که یکی از بزرگترین سامانه‌های کشور به لحاظ استفاده کننده است، گفت:

سامانه‌ی یکپارچه‌ی بهداشت (سیب) که پرونده‌ی الکترونیک سلامت در حوزه بهداشت است. کل اطلاعات در حوزه‌ی معاونت بهداشت وزارت بهداشت را پوشش می‌دهد. در حال حاضر سامانه در حدود ۳۵ هزار نقطه در سطح کشور از روستاها و شهرها مستقر است و ما جمعیتی بالغ‌ بر ۶۷ میلیون نفر را تاکنون پوشش داده، ثبت‌نام کرده و پرونده تشکیل دادیم. از این تعداد حدود ۵۴ میلیون نفر تاکنون از این سیستم استفاده کرده‌اند و خدمت گرفته‌اند.

وی تشریح کرد: «این سامانه روزانه حدود ۶۰۰ هزار نفر در حوزه‌های مختلف از خانه‌ی بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی و گروه‌های هدف زیادی در همه‌ی گروه‌های سنی (کودکان، مادران، نوجوانان، جوانان، میانسالان و سالمندان) را خدمت می‌دهد.» مدیر عامل شرکت دانش پارسیان از راه‌اندازی سایتی به منظور فروش کالا و خدمات خبر داد و گفت:

در سه سال و نیم گذشته پروژه‌ای را به اسم «بایا» شروع کردیم که این پروژه شامل (فروش کالا و خدمات) به‌صورت اینترنتی است. این پروژه در تهران و 6 کلان شهر انجام شده است و همچنین ۷ کشور همسایه را نیز پوشش می‌دهد.

سلامی اظهار داشت: «قرار بود در ابتدای سال از این سامانه بهر‌ه‌برداری کنیم که تنش‌های اخیر اقتصادی که پیش آمد، یک بخشی از کالاها را تقریبا غیرقابل‌ دسترس کرد؛ البته خودمان هم علاقه‌مند بودیم که بیشتر روی کالا و محصولات داخلی و بومی‌ تاکید کنیم. خوشبختانه این کار را هم انجام دادیم و امیدواریم که به‌زودی عملیات اجرایی را آغاز کنیم.»

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده