آیا آب لوله کشی شهری نیاز به دستگاه تصفیه آب دارد؟

آیا آب لوله کشی شهری نیاز به دستگاه تصفیه آب دارد؟

یکی از متداولترین سوالاتی که در ذهن بسیاری از شهروندان وجود دارد این است که آیا آب لوله کشی شهری که در تصفیه خانه ها پالایش می شود، بازهم نیاز به تصفیه بیشتر دارد؟

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 بعضی‌ها، این تصور غلط را در ذهن شهروندان ایجاد می‌کنند که اقداماتی که در تصفیه خانه‌ها جهت تصفیه کردن آب انجام می شود کافی نیست و لذا این آب جهت مصرف مناسب نیست. این تبلیغات غلط و غیر منصفانه که برخی اوقات با هدف کسب سود بیشتر از طرف برخی از فروشندگان دستگاه‌های تصفیه آب انجام می‌شود، گاه مسئولان محترم سازمان آب را نیز به واکنش واداشته است.

5 باور غلط درباره‌ی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی

کارشناسان شرکت هیراب سان ( نماینده انحصاری تصفیه آب آکواجوی در ایران) معتقدند که هیچ کس نباید زحماتی را که در تصفیه خانه‌های سازمان آب برای تصفیه و پالایش آب شهری کشیده می‌شود، منکر شود. بلکه باید واقع بینانه‌تر به این موضوع توجه شود. به گفته‌ی این کارشناسان، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب، آخرین حلقه‌ی تکمیل کننده‌ی کیفیت آب شرب شهروندان است.

در تصفیه خانه‌ها چه اتفاقی می افتد؟

حذف ذرات معلق و زلال سازی آب

در تصفیه خانه، آب از آشغال گیرها و صافی‌ها عبور می‌کند تا ذرات درشت شناور در آب مثل: شاخ و برگ درختان، زباله‌ها و آشغال‌های بزرگ، قطعات پلاستیکی، بطری‌های آب و ... از آب جدا شود. همچنین آب از صافی‌های مختلف مثل فیلترهای شنی عبور می‌کند تا ذرات معلق کوچک‌تر و ریزتر نظیر خاک و گل نیز از آب حذف شوند و آب زلال و شفاف شود.

برای حذف ذرات شناور در آب که در حد چند ده ملکول هستند و به آنها ذرات ریز کلوئیدی می‌گویند، آب را در استخرهایی موسوم به حوضچه‌های ته نشینی نگه‌داری می‌کنند و با انجام فرایندهایی این ذرات ریز کلوئیدی را ته‌نشین می‌کنند. به این ترتیب آب کاملا زلال و شفاف می‌شود.

کلرزنی و از بین بردن میکروارگانیزم‌ها

پس از اینکه آب کاملا زلال و شفاف شد و ناخالصی‌های شناور در آب حذف شدند، به آب کلر اضافه می‌کنند تا کلیه میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا نظیر: انگل‌ها، باکتری‌ها، ویروس ها و … از بین بروند و آب کاملا بهداشتی شود.

تکلیف ناخالصی های محلول در آب چه می شود؟

با انجام اقدامات فوق در تصفیه خانه‌ها آب کاملا زلال، شفاف، بهداشتی می‌شود. اما باید توجه شود که ناخالصی‌های محلول در آب نظیر سختی، سنگینی، جامدات حل شده در آب، فلزات سنگین و ... در مراحل فوق از آب حذف نمی‌شوند. نکته اینجاست که نه تنها در کشور عزیزمان ایران، بلکه در هیچ کشور دیگری ناخالصی‌های محلول در آب در تصفیه خانه ها از آب جدا نمی‌شوند چرا که هزینه جداسازی ناخالصی‌های محلول بسیار بالاست و نیاز به فن‌آوری‌های پیشرفته مثل تکنولوژی  اسمز معکوس دارد. با توجه به اینکه حجم زیادی از آب شهری صرف مصارف غیر آشامیدنی ( مثل شستشوی دست و صورت، شستشوی ظروف و لباس‌ها، استحمام، آبیاری گلدان ها و باغچه ها و … ) می‌شود لذا عاقلانه نیست که تمام آب مصرفی شهری با هزینه‌های هنگفت تصفیه کامل شود و ناخالصی‌های حل شده در آن حذف شود.

  دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، کیفیت آب آشامیدنی را بالاتر می برند

 مدتی پیش رسول دیناروند ( رییس پیشین سازمان غذا و دارو ) که در برنامه‌ی پایش حضور یافته بود، اذعان داشت که دستگاه‌های تصفیه آب خانگی قادر کاهش میزان ناخالصی‌هایی چون نیترات و نیتریت از آب هستند.

بدیهی است چنانچه ناخالصی‌های حل شده در آب حذف شوند، آب سبک‌تر و گواراتر می شود و کیفیت آن بالاتر خواهد رفت. اما این در صورتی عاقلانه و مقرون به صرفه است که آب تولید شده، فقط صرف آشامیدن شود. این همان هدفی است که با استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استاندارد که مجهز به فیلترهای اسمز معکوس RO هستند، میسر خواهد شد. از طرفی از آنجا که این آب فقط صرف آشامیدن می‌شود لذا صرف هزینه برای آن نه تنها غیراقتصادی نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری بر روی سلامتی افراد محسوب می شود.

همه‌ی آنچه که باید درباره‌ی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بدانید

مشکل فرسودگی و پوسیدگی لوله‌های آب رسانی

مشکل دیگری که در تمام دنیا با آن مواجه هستند، فرسودگی و پوسیدگی لوله‌های آب‌رسانی شهری و همچنین شبکه‌های لوله‌کشی خانگی است. جالب است بدانید که قدمت لوله‌های کار گذاشته شده در شهر نیویورک به سال ۱۸۰۰ میلادی برمی‌گردد یعنی بیش از ۲۰۰ سال پیش.

هیراب ساب

 در کشور ما نیز به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، حداقل ۴۰ درصد از شبکه آب رسانی، فرسوده است و قدمت لوله‌های آب در برخی از شهرها به ۵۰ تا ۶۰ سال پیش بر می‌گردد. فرسودگی لوله‌های آب رسانی باعث مشکلاتی نظیر شکستگی و ترکیدگی لوله‌ها و در نتیجه ورود گل و لای و ریشه‌ی درختان به داخل آب شهری می‌شود. از طرفی ذرات ناشی از پوسیدگی و زنگ زدگی لوله‌ها نیز از همین طریق وارد آب مصرفی شهری می شوند. این مشکلی است که نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا با آن مواجه هستند و بهترین راه حل، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است که در آشپزخانه‌ها و درست در نقطه مصرف، آب را از فیلترها عبور می‌دهند و این ناخالصی‌های ثانویه را از آب جدا می‌کنند.

مضرات کلر

کلر یک ماده شیمیایی سمی است که به مقدار معین و بسیار کم به آب اضافه می‌کنند تا جانداران میکروسکوپی موجود در آب را از بین ببرد. تقریبا در تمام دنیا از همین روش برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب استفاده می‌کنند. اما استفاده از کلر در کنار مزایای زیادی که دارد دارای مضراتی نیز هست. کلر می‌تواند به پوست و موی انسان آسیب بزند. علاوه برا این استفاده از کلر باعث به وجود آمدن محصولات جانبی به نام تری هالومتان ها می‌شود که احتمال سرطان‌زا بودن آنها زیاد است. بنابراین بهتر است در هنگام مصرف کلر را از آب آشامیدنی و حتی از آب حمام، حذف کنیم. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و فیلترهای دوش حمام کلر را درست در آخرین نقطه، زمانی که آب قرار است به معرض مصرف برسد، حذف می‌کنند.

بالاخره آیا تصفیه آب برای آب لوله کشی لازم است یا خیر؟

طبق آمار، هر شهروند ایرانی به طور متوسط روزانه بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند. بیشترین میزان مصرف آب شامل مصارف غیر آشامیدنی می‌شود. از جمله: شستشوی ظرف، لباس و دست و صورت،  استحمام، آبیاری گلدانها و باغچه ها و … و فقط ۲ لیتر از این ۳۰۰ لیتر جهت آشامیدن استفاده می‌گردد. به همین دلیل تقریبا در اکثر کشورها، در تصفیه خانه‌ها آب را صد در صد تصفیه نمی‌کنند. بلکه فقط آب را زلال و شفاف می‌کنند و پس از ضدعفونی کردن در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. علاوه بر این آب در مسیر انتقال از شبکه‌های لوله کشی فرسوده و پوسیده عبور می‌کند و بخشی از زنگ لوله ها و ذرات آلاینده از این طریق وارد آب می‌شوند. این موارد باعث شده است مردم بسیاری از کشورها از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی استقبال کنند. این دستگاه‌ها که فقط جهت تولید آب آشامیدنی استفاده می شوند، آب را در محل مصرف تصفیه کرده و ناخالصی‌های محلول، زنگ لوله‌ها، گل و لای ناشی از حوادث ترکیدگی لوله‌ها و همچنین ماده شیمیایی کلر را از آب حذف می‌کنند و با حذف سختی و سنگینی، آبی به مراتب سبک‌تر و با کیفیت بالاتر در اختیار شهروندان قرار می‌دهند. این راه حل باعث شده است که مردم با هزینه‌ای معقول،  فقط آب آشامیدنی خود را تصفیه کرده و کیفیت آن را بالاتر ببرند و با هزینه شخصی آب مصرفی و بهداشتی را از آب آشامیدنی تفکیک کنند تا کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند.

 هر کسی می‌تواند با صرف کمی هزینه، سطح سلامت و رفاه خانواده خود را افزایش دهد. این هرگز به معنای عدم کارآمدی سیستم‌ها و زیرساخت‌های شهری نیست بلکه یافتن راه‌ حل‌هایی برای ارتقای کیفیت زندگی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی بهترین دستگاه‌های تصفیه‌ آب خانگی و مشاوره رایگان جهت انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب می‌توانید به وب سایت رسمی تصفیه آب آکواجوی کانادا مراجعه کنید و یا با شماره تلفن 02141219 تماس بگیرید.

 

 

منبع hirabsun
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده