از خرید و فروش سیم کارت‌های ۱۲ میلیونی تا سیم‌کارت‌های ۵۵ هزار تومانی در سایت دیوار

شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
موبایل، یکی از ملزومات زندگی امروزی و پرکاربردترین وسیله الکترونیکی است. شما می‌توانید هر زمان که اراده کنید، گوشی هوشمند خود را بفروشید. اما درباره سیم کارت چطور؟
تبلیغات

آیا خرید و فروش سیم‌کارت ریسک یا خطرهای امنیتی دارد؟ پاسخ کوتاه این است: بله، شما می‌توانید سیم کارت خود را بفروشید یا سیم کارت جدیدی بخرید. ساده‌ترین راه خرید و فروش سیم کارت، آگهی در سایت دیوار است. اما پیش از معامله بهتر است چند نکته را بدانید.

سن انعقاد قرارداد طبق نظام حقوقی ما، ۱۸ سال است و در این بین تفاوتی بین دختر یا پسر نیست؛ البته اگر یک نفر از طریق مراجعه به دادگاه گواهی رشد بگیرد، می‌تواند قرارداد حقوقی منعقد کند. خرید یا فروش سیم کارت نیز از این قاعده مستثنا نیست. حالا ممکن است بپرسید خیلی از افرادی که این روزها موبایل دارند، زیر ۱۸ سال هستند؛ پس آن‌ها چگونه توانستند صاحب تلفن همراه شوند؟ در حقیقت، ولی قهری یا والدین آن‌ها، سیم کارت را به نام خودشان می‌خرند و در آینده آن را به فرزندشان انتقال خواهند داد. مدارک لازم برای خرید و فروش سیم کارت، داشتن کارت ملی برای اتباع داخلی یا داشتن گذرنامه برای اتباع خارجی است. کار برای شخصیت‌های حقوقی کمی متفاوت‌تر است. اگر مدیرعامل یک شرکت در راستای اهداف آن بخواهد سیم‌ کارتی به نام شرکت بخرد، باید سند ثبت و اظهارنامه مالیاتی آن را نیز ارائه دهد.

نکته مهم بعدی در هنگام خرید و فروش سیم کارت نحوه انتقال مالکیت آن است. به صورت کلی، مال از نظر حقوقی به دو دسته منقول و غیرمنقول تقسیم می‌شود. مال منقول مالی است که قابلیت نقل و انتقال دارد و خرید و فروش تلفن همراه و ملزومان آن در زمره اموال منقول به شمار می‌رود. اموال منقول قابل صلح یا انتقال مستقیم هستند. بنابراین فرد می‌تواند با مراجعه به دفتر اسناد، شرکت مخابرات یا مراکز خرید و فروش سیم‌ کارت، با تنظیم سند نقل و انتقال، امضا و اثر انگشت آن را به فرد دیگری واگذار کند. تا زمانی که امتیاز تلفن همراه به مالکیت مشتری درنیاید، فروشنده همچنان مالک سیم کارت و مسئول حوادث متعاقبه خواهد بود.

خرید و فروش سیم کارت در سایت دیواربا قیمت‌های متفاوت و بعضا عجیبی صورت می‌پذیرد. مثلا سیم کارت ثابت همراه اول کد یک و نه چندان رند، به قیمت ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در این سایت به فروش می‌رسد. هنگامی که با فروشنده آن تماس گرفتیم، مطلع شدیم ۵ سال پیش همین سیم کارت را به قیمت یک میلیون تومان خریده و به قول خودش بعد از مدتی یک سیم کارت اعتباری استفاده کرده و این کد یک بلااستفاده مانده است. در مقابل، یک سیم کارت ثابت همراه اول کد ۸، در سایت دیوار ۶۸۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. فروشنده این سیم‌کارت می‌گوید صاحب یک مغازه موبایل فروشی است و از جزئیات چیزی نمی‌داند. عجیب‌ترین آگهی خرید و فروش سیم کارت در سایت دیوار، متعلق به خط  ۰۹۱۲۳۸۳۸۳۶۱ است که قیمت آن، ۱۲ میلیون تومان عنوان شده است. همچنین ۰۹۱۲۱۱۱۱۱۱۱ در دیوار ۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات