خرید و فروش سازهای سنتی و فرنگی

خرید و فروش سازهای سنتی و فرنگی

موسیقی یکی از هنرهایی است که هم به هنرمند آرامش می‌دهد و هم گوش شنوندگان را نوازش می‌دهد و به آن‌ها لذت می‌بخشد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

قرن‌هاست که ساز و موسیقی با فرهنگ ایرانی عجین شده و در قرن حاضر نیز خوشبختانه تقریبا بین همه‌ی خانواده‌ها با فرهنگ‌های مختلف، فراگرفتن موسیقی به امری متداول بدل شده است. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی اجمالی چند ساز ایرانی و فرنگی بپردازیم تا بدین ترتیب، افرادی که به دنبال یادگیری و خریدوفروش سازهای سنتی یا فرنگی هستند، کمی با تاریخچه‌ی این سازها آشنا شوند.

بربط

بربط با فتح ب اول و دوم (barbat) ساز بسیار قدیمی ایرانی است که در رده‌ی سازهای زهی زخمه‌ای به حساب می‌آید و در کشورهای خاورمیانه‌ای مانند ایران و کشورهای عربی رواج دارد. به گزارش ویرلن؛ خاستگاه بربط که پس از اسلام به کشورهای عربی برده شد، به نگاره‌های کنده‌شده‌ی عیلامی در هزاره‌ی سوم و چهارم قبل از میلاد مسیح در جنوب و جنوب غربی ایران برمی‌گردد و از این رو، بربط نامیده شده که به گفته‌ی مستشرق و موسیقی‌شناس مشهور انگلیسی، هنری جرج مایر، کاسه‌ی این ساز به شکل سینه (بر) مرغابی (بط) است. با تصرف اسپانیا توسط اعراب در قرن یازدهم، این ساز که اعراب العود می‌نامیدند به اروپای جنوبی معرفی شد. در واقع بربط جد گیتارهای فعلی است که با خروج اعراب از اسپانیا در قرن ۱۵ میلادی برای خود در بین اسپانیایی‌ها جایی باز کرده بود و ساز محلی آن مردم شده بود و با اعمال تغییراتی در اندازه و تزیینات روی آن، سازی به نام گیتار متولد شده بود.

گیتار

گیتار (guitar) این روزها ساز فرنگی محبوبی شده است که بسیاری از نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به یادگیری آن هستند؛ به‌طوری که خریدوفروش گیتار رواج زیادی دارد. گیتار که با انگشتان دست راست یا با پیک نواخته می‌شود، به انواع کلی آکوستیک، کلاسیک و الکتروکلاسیک تقسیم می‌شوند. برای معرفی این سه نوع باید گفت که در گیتار آکوستیک، صدا تنها توسط بدنه‌ی آن تقویت می‌شود و صدای سیم‌های این ساز در بدنه‌ی چوبی توخالی آن تقویت می‌شود و به گوش شنونده می‌رسد. این نوع گیتار معمولا دارای شش سیم فلزی است. در اسپانیا این نوع گیتار را فلامنکو می‌نامند.

گیتار کلاسیک هم با بدنه‌ی کوچکتر از فلامنکو و از چوب‌هایی به رنگ تیره‌ی قهوه‌ای ساخته شده است. ضمن اینکه به جای سیم‌های فلزی شامل سه سیم نایلونی و سه سیم فلز تنیده شده به دور ابریشم تشکیل شده است. تقریبا بین گیتارهای کلاسیک و فلامنکو تفاوت چندانی نیست. لازم به ذکر است که در ایران گیتار کلاسیک متداول‌تر و مرسوم‌تر است.

گیتار الکترو کلاسیک هم که به نام گیتار برقی یا الکترونیک شناخته شده‌تر است، صدا را با پیکاپی به شکل سیگنال الکترونیکی درآورده و صدای تولیدشده پس از طی‌کردن مسیرها و برخی ادوات الکترونیکی توسط آمپلی فایر تقویت می‌شود و در نهایت از طریق اسپیکرهای آمپلی فایر به گوش ما می‌رسد.

 اگر علاقه‌مند به خرید آلات و لوازم موسیقی هستید، پیشنهاد می‌شود به سایت دیوار به بخش سرگرمی و فراغت و سپس انتخاب گزینه‌ی آلات موسیقی مراجعه کنید تا انواع سازهای فرنگی و ایرانی که می‌خواهید به صورت نو یا کارکرده را مشاهده کرده و هرکدام را که مدنظرتان هست، خریداری کنید.

منبع ویرلن

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید