یادگیری، مهارت، درآمد

یادگیری، مهارت، درآمد

همین هفته پیش بیشتر از ۸۷۰ هزار نفر سر جلسه کنکور نشستند که تقریبا به همین تعداد هم در ایران ظرفیت دانشگاهی داریم و تا دو ماه دیگر شاید بیشتر از نصف این تعداد دانشجوی پر از امید وارد رشته‌های مختلف دانشگاه شوند و شروع به تحصیل کنند. اما واقعیت این است که ۴۲ درصد فارغ‌التحصیل‌های فعلی دانشگاه‌ها بیکار هستند. این شکاف بین تحصیلات دانشگاه و بازار از کجا می‌آید؟ و ما چه کار می‌توانیم بکنیم؟

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

بیایید ماهیت واقعی «شغل» را ببینیم و بپذیریم. شغل یعنی زمان و مهارت (کار) را با پول یا دستمزد معاوضه کنید. وقتی این مبادله ساده را بپذیریم، می‌فهمیم که دستمزد ما و شغلی که پیدا می‌کنیم از همان قواعد شناخته‌شده تجارت و عرضه و تقاضا پیروی می‌کند. ما یک سری ارزش و مزیت رقابتی (نسبت به باقی نیروی کار) داریم و هر چه مهارت و ارزش بیشتری پیدا کنیم، در بازار کار بیشتر طالب پیدا می‌کنیم.

اما اسم دانشگاه خودش گویا است، یعنی جای یادگیری دانش. و این دانش لزوما مهارت کار عملی نیست، بیشتر وقت‌ها چیزی که در دانشگاه یاد داده می‌شود دانش تخصصی و تئوری کارها است و لزوما با نیاز کارفرما تطبیق ندارد. در بیشتر کشورهای پیشرفته صنعت و دانشگاه به هم نزدیک شده‌اند و به کمک هم دروس دانشگاهی را به شکلی تنظیم می‌کنند که دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی بلافاصله بتواند شغل را به دست بگیرد. اما «وظیفه» دانشگاه، تربیت نیروی کار نیست، دانشگاه جای دانش است و این دانش می‌تواند دانش آکادمیکی باشد که متخصصان و دانشمندان با آن مرزهای علم را گسترش بدهند. پس همیشه کمی شکاف بین دانشگاه و بازار باقی خواهد ماند. در ایران، این هماهنگی بین بازار و دانشگاه اساسا وجود ندارد و خیلی از کسانی که به امید آینده کاری بهتر و پیدا کردن «مزیت رقابتی» شروع به تحصیل در دانشگاه می‌کنند، پس از اتمام دانشگاه در بازار کار دچار سرخوردگی می‌شوند.

دانش و مهارت سه شاخه اصلی دارد. دانش تئوری، مهارت‌های کاری بنیانی و مهارت‌های کاربردی. دانش تئوری چیزی است که انتقال‌پذیر است و دانشگاه به عهده دارد. مهارت‌های بنیانی هم مهارت‌هایی است که به شیوه کار و عملکرد آدم در کارش بر می‌گردد. مهارت‌های پایه مثل مهارت خواندن و نوشتن و حساب کردن؛ مهارت‌های فکری مثل حل مسئله و خلاقیت؛ مهارت‌های انسانی مثل روابط اجتماعی، مذاکره، و کار تیمی؛ و مهارت‌های فردی مثل انضباط و مسئولیت‌پذیری. بیشتر این مهارت‌ها پرورش‌دادنی است و می‌شود در دانشگاه هم آنها را پرورش داد، مثل خلاقیت، روابط اجتماعی، و کار تیمی. ولی در نهایت با کار کردن و تجربه محیط کار و فضای بازار است که بیشتر این مهارت‌های بنیانی ساخته می‌شود و بخش مهمی از «تجربه» کار را تشکیل می‌دهد.

اما مهارت کاربردی مسئله متفاوتی است. مهارت کاربردی دانشی است که به شدت قابل انتقال است و می‌توان آن را به راحتی از دیگران یاد گرفت، ولی کاربرد عملی دارد و دقیقا همان چیزی است که به عنوان «تخصص» و مهارت فنی و عملی شما در کار محسوب می‌شود. شاخه‌های فنی و مهندسی معمولا به این نوع مهارت احتیاج دارد. این، مهارت کار با یک زبان خاص برای یک برنامه‌نویس است؛ مهارت کار کردن حرفه‌ای با فتوشاپ برای طراح گرافیست است؛ مهارت کار سه‌بعدی برای یک معمار است؛ و مهارت برنامه‌ریزی مالی برای یک کارآفرین. راز به دست آوردن مزیت رقابتی در بازار کار امروز همین است که برای تقویت این مهارت‌ها برنامه‌ریزی کنی؛ در واقع روی خودت سرمایه‌گذاری کنی و به بیانی سهام خودت را بخری.

امروز روز ملی آموزش فنی و حرفه‌ای است، روزی برای توجه به اهمیت یادگیری از نوعی که چرخ‌های صنعت را به گردش در می‌آورد، مهارت‌هایی که شکاف دانشگاه و بازار کار را پل می‌زند. وبسایت آموزشی فرانش به مناسبت این روز، ۳۰ درصد تخفیف روی آموزش‌های مختلف خود ارائه می‌دهد. این فرصت را از دست ندهید و پروفایل خودتان را پرتر از قبل کنید.

پایان رپورتاژ آگهی/.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و زومیت هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.
تهیه شده در زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده