چین سیستم‌عامل موبایل اختصاصی خود را با نام COS رونمایی کرد

چین سیستم‌عامل موبایل اختصاصی خود را با نام COS رونمایی کرد

چین پیش‌تر هم تلاش کرده بود که سیستم‌عامل موبایل اختصاصی خود را تولید کند؛ اما پروژه OPhone را به سختی می‌توان حرکتی دانست که این کشور بدان افتخار کند. اما این بار و در تلاشی دیگر، کمپانی Shanghai Liantong با همکاری ISCAS (انستیتو نرم‌افزاری آکادمی علوم چین) و نیز دولت چین، اقدام به رونمایی از سیستم‌عامل COS نموده که به سادگی برگرفته از عبارت China Operating System است.

 با وجود اینکه این مسأله همچنان بصورت رسمی تأیید نشده است، ولی به نظر می‌رسد کمپانی مطرح HTC، یکی از حامیان بزرگ این طرح به شمار می‌رود که با شایعاتی که پیش‌تر در آگوست شنیده بودیم، تطابق دارد.

جدای از متن‌باز بودن این پروژه، گفته شده است که این سیستم‌عامل مبتنی بر لینوکس، بصورت کاملاٌ مستقل توسعه داده خواهد شد و بر شکستن انحصار سیستم‌عامل‌های خارجی، فراهم آوردن بومی‌سازی بهتر، سرویس‌های ابری و نیز کسب درآمد محلی تمرکز کرده است. در مراسمی که دیروز به منظور معرفی این سیستم‌عامل برگزار شد، مدیر ISCAS، سیستم‌عامل iOS را به دلیل بسته بودن اکوسیستم آن، مورد انتقاد قرار داد؛ در حالی که اندروید را نیز بنا بر مشکل چند پارگی همیشگی، غیرمطلوب دانست. همچنین این انتقاد متوجه بحث امنیت پایین سیستم اندروید و نیز ویندوز هم بود (البته به تعبیر وی).

از قضا ویدئویی که برای معرفی اقسام مختلف این سیستم‌عامل، یعنی نسخه تبلت، گوشی، پی‌سی و ست‌تاپ‌باکس نمایش داده شد، حکایت از شباهت فراوان این سیستم به اندروید داشته و ویژگی‌هایی نظیر مولتی‌تسکینگ، استریم محتوا و ریموت دسکتاپ نیز قابلیت‌های جدیدی محسوب نمی‌شوند. حتی به نظر می‌رسد HTC One و Butterfly S، رابط کاربری Sense 5 خود را اجرا می‌کنند.

شاید این رابطه نزدیک با دولت چین، همان چیزی باشد که HTC برای بازیابی قوای خود در این سال به آن نیاز دارد...

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده