مایکروسافت بالاخره کرنل ساب‌سیستم لینوکسی WSL2 ویندوز را به نسخه مدرن‌تر LTS ارتقا داد

پنج‌شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۰
مطالعه 1 دقیقه
لپ تاپ MSI روی میز درحال نمایش لوگو ویندوز و لینوکس و WSL
کرنل جدید لینوکس با دوره‌ی پشتیبانی طولانی‌مدت، سرانجام برای ساب‌سیستم WSL2 ویندوز منتشر شد.
تبلیغات

ساب‌سیستمِ ویندوزیِ لینوکس (WSL) از کرنل ۵٫۱۵ بهره می‌برد و مدت‌ها است که به‌روزرسانی نشده. طبق اعلام Phoronix، این وضعیت تغییر خواهد کرد؛ زیرا مایکروسافت کرنل ۶٫۶ خود را منتشر کرده که فعلاً فقط ازطریق گیت‌هاب دردسترس است.

کرنل ۶٫۶ هنوز در آخرین نسخه‌ی WSL ادغام نشده است، اما درصورت تمایل، می‌توانید کرنل جدید را به‌طور دستی دانلود کنید. این فرایند نسبتاً پیچیده و زمان‌بر است و اگر قبلاً چنین کاری انجام نداده‌اید، توصیه می‌شود منتظر نسخه‌ی رسمی بمانید.

مایکروسافت در WSL2 به‌جای به‌روزرسانی‌های مداوم، از کرنل‌هایی استفاده می‌کند که پشتیبانی بلندمدت (LTS) دارند. حالا پس از مدت‌ها، سرانجام زمان ارتقاء به نسخه‌ی جدید فرا رسیده است. WSL2 جدید از کرنل پایدار ۶٫۶٫۳۶ استفاده می‌کند و تغییرات نسبتا زیادی به‌همراه دارد.

از بین تغییرات و ویژگی‌های جدید کرنل ۶٫۶ می‌توان به پیکربندی‌های جدید x86 و ARM64 شامل ماژول‌های قابل بارگذاری، کاهش وابستگی به پچ‌های نرم‌افزاری سفارشی و استفاده از پچ‌های نرم‌افزاری رسمی لینوکس و رفع بسیاری از باگ‌ها و بهبودهای امنیتی اشاره کرد.

مهاجرت به نسخه ۶٫۶ کرنل لینوکس باعث می‌شود مایکروسافت پچ‌های نرم‌افزاری سفارشی کمتری نگه‌داری کند. کرنل لینوکس از زمان استفاده‌ی مایکروسافت از نسخه‌ی ۵٫۱۵، ویژگی‌های قابل‌توجهی دریافت کرده است و به‌همین دلیل دیگر نیازی به پچ‌های نرم‌افزار سفارشی نخواهد داشت.

هنوز مشخص نیست که کرنل جدید لینوکس چه زمانی به‌عنوان نسخه‌ی پیش‌فرض در WSL2 ارائه خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات