اندروید ۱۵ تجربه فیلمبرداری گوشی‌ها را بهتر می‌کند؟

پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
عکاسی با گلکسی اس ۲۴ اولترا | Galaxy S24 Ultra
ویژگی جدید در API اندروید ۱۵ احتمالاً باعث بهبود تجربه‌ی فیلمبرداری در گوشی‌ها خواهد شد.
تبلیغات

یکی از ضعف‌های اندروید درمقایسه‌با iOS، کیفیت اپلیکیشن‌های دوربین غیر اختصاصی و متفرقه است، زیرا این اپلیکیشن‌ها امکان دسترسی به برخی قابلیت‌های دوربین را ندارند. شرایط احتمالاً با اندروید ۱۵ تغییر خواهد کرد زیرا گوگل قابلیت جدیدی برای بهبود عملکرد اپلیکیشن‌های متفرقه هنگام ضبط ویدیو به این سیستم‌عامل اضافه کرده است.

تقریباً همه‌ی گوشی‌های اندرویدی از API ویژه‌ای به نام Camera2 برای ثبت عکس و ویدیوها استفاده می‌کنند. این API امکاناتی را در اختیار توسعه‌دهندگان اپلیکیشن دوربین قرار می‌دهد که سازندگان گوشی نیز از آن استفاده می‌کنند.

Camera2 در اندروید ۱۴، پنج ویژگی ارائه می‌دهد: Auto، بوکه (Bokeh)، زیباسازی‌چهره (Face Retouch)، HDR و حالت شب (Night Mode)، اما شرکت‌های سازنده‌ی گوشی هوشمند از همه‌ی این ویژگی‌ها استفاده نمی‌کنند. به‌عنوان مثال، سامسونگ از همه‌ی قابلیت‌های اشاره‌شده در اپلیکیشن دوربین گوشی‌های خود بهره می‌برد، درحالی‌که گوگل فقط از Night Mode استفاده می‌کند.

قابلیت جدید API دوربین اندروید ۱۵ برای ثبت ویدیوهای با کیفیت تر
Android Authority

ویژگی‌های Camera2 فقط برای پیش‌نمایش دوربین و ثبت تصاویر ثابت کاربرد دارند و امکان استفاده از آن‌ها هنگام ضبط ویدیو وجود ندارد. به‌نوشته‌ی Android Authority، گوگل در اندروید ۱۵ ویژگی جدیدی به نام Eyes Free Videography به API اضافه کرده است که می‌توان از آن برای ضبط ویدیو استفاده کرد.

API با هدف قفل‌کردن و تثبیت تصویر طراحی شده است و می‌تواند به مفهوم لرزش‌گیر الکترونیکی (EIS) برای ویدیوها اشاره داشته باشد. اپلیکیشن‌های دوربین متفرقه‌ی اندروید ازجمله اسنپ‌چت که از Camera2 استفاده می‌کنند قادر خواهند بود با بهره‌گیری از این ویژگی، ویدیوهایی با لرزش کم‌تر ضبط کنند.

اپلیکیشن‌های متفرقه‌ی دوربین اندروید درحال حاضر از نسخه‌های اولیه‌ی ویژگی لرزش‌گیر بهره می‌برند، اما لرزش‌گیرهای پیشرفته‌تر برندهای سازنده‌ی گوشی‌های اندرویدی نیز محدودیت‌هایی دارند یا در مدل‌های مختلف عملکرد متفاوتی ارائه می‌دهند؛ بنابراین، ارائه‌ی عملکرد مشابه روی گوشی‌های هوشمند برندهای مختلف، برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های دوربین کار دشواری محسوب می‌شود. ویژگی جدید Eyes Free Videography می‌تواند به تثبیت بهتر لرزش‌ ویدیوها در اکثر گوشی‌های اندرویدی کمک کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات