ساتیا نادلا: مایکروسافت روی توسعه‌ ویندوز متمرکز می‌شود

ساتیا نادلا: مایکروسافت روی توسعه‌ ویندوز متمرکز می‌شود

باتوجه‌به صحبت‌های اخیر ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، احتمال می‌رود این شرکت گوشی‌های ویندوزی را احیا کند.

براساس جدیدترین گزارش مالی منتشر‌شده‌ی مایکروسافت، تعداد کاربران فعال ویندوز ۱۰ درمقایسه‌با سال گذشته افزایش قابل‌توجهی یافته است. همه‌گیری ویروس کرونا سبک زندگی و کاری مردمان سراسر دنیا را تغییر داد و ارزش ویندوز در بهره‌وری در کار و آموزش را پررنگ‌تر کرد. با افزایش دورکاری و آموزش مجازی، تقاضا برای رایانه‌های شخصی بیش از قبل شد و به رشد اکوسیستم ویندوز کمک کرد. همچنین، کامپیوترها به ابزارهای حیاتی برای برقراری ارتباط‌های کاری و آموزشی و پیشبرد کسب‌وکارها برای کارمندان دورکار تبدیل شدند.

اوایل هفته‌ی جاری، مایکروسافت گزارش مالی مربوط به سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱ را منتشر کرد که نشان می‌داد تعداد کاربران فعال ماهانه‌ی ویندوز ۱۰ در‌مقایسه‌با مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش آمار در حوزه‌ی آموزش و تجارت و مصرف‌کنندگان بدین‌معنا است که برای مثال اگر ۱،۰۰۰ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۹ از کامپیوتر ویندوزی استفاده می‌کردند، امسال ۱۰۰ میلیون به تعداد آن‌ها اضافه شده است.

افزایش تعداد کاربران فعال ویندوز باعث شد مایکروسافت مجددا روی بازار آن بیشتر متمرکز شود. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در گزارش مالی ارائه شده گفت:

شرایط پیش‌آمده در ۹ ماه گذشته ثابت کرد که ویندوز و کامپیوترها ابزارهای حیاتی در آموزش مجازی و دورکاری و انجام فعالیت‌های دیگر وابسته به کامپیوتر محسوب می‌شوند. به‌همین‌دلیل، برای توسعه‌ی بازار آن ریسک خواهیم کرد. ایجاد نوآوری در ویندوز و مایکروسافت ۳۶۵ اهمیت عملکرد ویندوز برای این شرکت را نشان می‌دهد. درواقع، با ویندوز بیشترین حد بهره‌وری، ارتباطات، همکاری‌ها و فرایندهای کسب‌وکار را به مشتریان ارائه دهیم.

همچنین، به پیاده‌سازی نوآوری‌های گوناگون ادامه می‌دهیم تا به عملکرد مطلوب برسیم. نمایشگرهای بزرگ و کوچک و موبایل‌ها و تراشه‌ها با معماری‌های گوناگون، ابزارهای جالبی برای پشتیبانی از ویندوز محسوب می‌شوند تا برای کاربر این امکان را فراهم کنند در همه‌جا بتواند از این سیستم‌عامل بهره ببرد. چنین دیدی را به توسعه ویندوز داریم. از دیدگاه من، کاربرانی که فقط از موبایل استفاده می‌کنند، ضرورت استفاده از دستگاه‌های دیگر کامپیوتری را درک می‌کنند و امیدوارم به‌زودی اهمیت آن برای همه روشن شود.  

به‌نظر می‌رسد نادلا استراتژی شرکت مبنی‌بر «برتربودن ویندوز در بازار» را دوباره احیا می‌کند. با آغاز حکمرانی پلتفرم‌های اندرویدی و سیستم‌عامل iOS موبایل‌ها در بازار، اهالی ردموند از رقابت برای چیره‌شدن ویندوز در این صنعت فاصله گرفته بودند. همچنین، آن‌ها سرفیس دوئوهای جدید را با همکاری گوگل با سیستم‌عامل اندرویدی عرضه کردند.

از صحبت‌های نادلا می‌توان اینطور برداشت کرد که احتمال بازگشت سیستم‌عامل ویندوز به دستگاه‌های موبایلی وجود دارد تا مانند سرفیس نئو، کاربران برای استفاده از این سیستم‌عامل به کامپیوترهایشان محدود نباشند و همیشه بتوانند آن را به‌همراه داشته باشند.

مشخص نیست اهالی ردموند چه تصمیمی می‌گیرند و فعلا باید تا اجرایی‌شدن ایده‌هایشان صبر کرد؛ اما باید این موضوع را نیز یادآوری کنیم که مایکروسافت قصد دارد تغییرات گسترده‌ای در رابط کاربری ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۱ ایجاد کند که نشان می‌دهد شرکت ردموندی درصدد توسعه‌ی ویندوز است و به این پلتفرم اهمیت می‌دهد.

تحولات اساسی در روند کاری در دوران بحران کرونا، به رشد مصرف‌کنندگان محصولات مایکروسافت ازجمله آفیس ۳۶۵ و سرویس ابری آژور کمک کرد و در سه‌ماهه‌ی اول سال مالی ۲۰۲۱، درآمد شرکت را ۳۰ درصد افزایش داد.

یکی دیگر از محصولات کاربردی مایکروسافت که می‌توان به آن اشاره کرد، مایکروسافت پاور است که چند ماه پیش‌از‌آن رونمایی شد. این ابزار به توسعه‌دهندگان سازمانی امکان ساخت اپلیکیشن در تیمز را بدون نیاز به کد یا با کد بسیار کم فراهم می‌کند. به‌گفته‌ی نادلا، این پلتفرم بیش از ۱۰ میلیون کاربر فعال ماهانه از ۵۰۰،۰۰۰ سازمان دارد و شرکت‌هایی ازجمله آیکیا و تویوتا و پی‌پال از آن استفاده می‌کنند.

منبع mspoweruser
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده