ویندوز 10X احتمالا بهار ۲۰۲۱ برای دستگاه‌های تک‌نمایشگره منتشر می‌شود

سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
مایکروسافت احتمالا می‌خواهد ویندوز ۱۰ ایکس را بهار ۲۰۲۱ برای رایانه‌های تک‌نمایشگره منتشر کند. ویندوز 10X در ابتدا توانایی اجرای اپلیکیشن‌های Win32 را نخواهد داشت.
تبلیغات

مایکروسافت مدتی پیش ویندوز ۱۰ ایکس (Microsoft Windows 10X) را به‌عنوان نسخه‌ی تغییریافته‌ی ویندوز ۱۰ برای دستگاه‌های دونمایشگره معرفی کرد. درحالی که ابتدا گفته می‌شد ویندوز 10X در انحصار دستگاه‌های دونمایشگره قرار دارد، ردموندی‌ها از انتشار آن برای رایانه‌های عادی هم خبر دادند. مایکروسافت در سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی اعلام کرد ویندوز ۱۰ ایکس نخست برای دستگاه‌های تک‌نمایشگره در دسترس قرار می‌گیرد. از آن زمان تاکنون شاهد سکوت خبری بوده‌ایم و عملا هیچ اطلاعیه‌ی رسمی دیگری ازسوی مایکروسافت منتشر نشده است تا وضعیت ویندوز ۱۰ ایکس در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.

با این‌حال آن‌طور که رسانه‌ی ZDNet گزارش می‌دهد، مهندسان مایکروسافت در حال پی‌ریزی طرح‌های اولیه برای مشخص کردن مسیر نهایی هستند و ظاهرا قصد دارند بهار ۲۰۲۱ ویندوز ۱۰ ایکس را برای دستگاه‌های تک‌نمایشگره منتشر کنند. ZDNet این ادعای جدید را به‌نقل از منابعی آگاه مطرح کرده است. 

ویندوز ۱۰ ایکس که با کدنام Windows Lite/Santorini از آن یاد می‌شود سیستم‌عاملی کاملا جدید به‌حساب نمی‌آید. ویندوز ۱۰ ایکس را می‌توان همان ویندوز ۱۰ با فرمی ماژولاتر خطاب کرد که رابط کاربری تازه‌ و ساده‌تری دارد. همانطور که اشاره کردیم مایکروسافت در ابتدا قصد داشت 10X را صرفا برای دستگاه‌های دونمایشگره نظیر سرفیس نئو منتشر کند. ZDNet می‌نویسد مایکروسافت برای انتشار ویندوز ۱۰ ایکس در بهار ۲۰۲۱ روی دستگاه‌های تک‌نمایشگره به‌طور ویژه روی کسب‌و‌کار‌ها و مراکز تحصیلی تمرکز کرده است. این شرکت قصد دارد در بهار سال ۲۰۲۲ ویندوز ۱۰ ایکس را برای دیگر دستگاه‌های تک‌نمایشگره و البته تمامی دستگاه‌های دونمایشگره منتشر کند. 

ویندوز 10X مایکروسافت احتمالا در ابتدا توانایی اجرای اپلیکیشن‌های Win32 را نخواهد داشت

بر اساس گزارشی که ZDNet منتشر کرده است، نسخه‌ی اولیه‌ی ویندوز ۱۰ ایکس قرار نیست از اپلیکیشن‌های Win32 پشتیبانی کند. در ابتدا گفته شده بود می‌توان در ویندوز ۱۰ ایکس ازطریق محفظه‌های مجازی ویژه، اپلیکیشن‌های Win32 را اجرا کرد، اما ظاهرا این اتفاق قرار نیست رخ دهد (حداقل در ابتدا). رسانه‌ی ویندوز سنترال نیز در گزارشی مستقل به‌نقل از منابع آگاه، این موضوع را تأیید کرده است. ظاهرا ویندوز ۱۰ ایکس در آغاز کار صرفا با اپلیکیشن‌های UWP (پلتفرم ویندوز یونیورسال) و اپلیکیشن‌های تحت‌وب (وب‌اپ) سازگار خواهد بود. خبرنگار ویندوز سنترال اعتقاد دارد مایکروسافت روی سرویس مجازی‌سازی Cloud PC حسابی ویژه باز کرده است. این سرویس مجازی‌سازی به کسانی که به اپلیکیشن‌های Win32 علاقه‌مند هستند،‌ امکان اجرای آن‌ها را ارائه می‌دهد.

احتمال می‌دهیم مایکروسافت با عملکرد اپلیکیشن‌های Win32 در ویندوز ۱۰ ایکس به مشکل برخورده باشد. ظاهرا مایکروسافت هنوز از تلاش برای اجرای اپلیکیشن‌های Win32 در قالب محفظه‌هایی ویژه در ویندوز ۱۰ ایکس دست برنداشته است. با این‌حال ZDNet می‌گوید این اتفاق تا حداقل سال ۲۰۲۲ رخ نخواهد داد. مایکروسافت تاکنون ترجیح داده است به درخواست خبرنگار ZDNet برای ارائه‌ی توضیحات بیشتر پاسخی ندهد. خبرنگار ZDNet همچنین سؤالاتی درمورد اتفاقاتی که قرار است برای نسخه‌ی عادی ویندوز ۱۰ طی ماه‌های پیش‌رو رخ دهد پرسید و مجددا جوابی از مایکروسافت دریافت نکرد.

احتمالا مایکروسافت از آغاز سال ۲۰۲۱ به‌بعد، به‌صورت سالانه تنها یک به‌روزرسانی بزرگ برای ویندوز ۱۰ در دسترس قرار دهد. بدین ترتیب مهندسان این شرکت فرصت کافی برای کار روی ویندوز ۱۰ ایکس را به‌صورت همزمان با ویندوز ۱۰ معمولی پیدا خواهند کرد. اگر این تغییر استراتژی درون مایکروسافت رخ دهد، احتمالا این شرکت در بهار هر سال به‌روزرسانی بزرگ جدید ویندوز ۱۰ ایکس و در پاییز هر سال به‌روزرسانی بزرگ جدید ویندوز ۱۰ معمولی را در دسترس قرار خواهد داد. انتظار می‌رود مایکروسافت به‌مرور زمان برخی از ویژگی‌های ویندوز ۱۰ ایکس را به ویندوز ۱۰ هم بیاورد. از بین این ویژگی‌ها می‌توانیم به المان‌های تجربه‌ی کاربری و احتمالا قابلیت اجرای اپلیکیشن‌ها درون محفظه و برخی فناوری‌های امنیتی جدید اشاره کنیم. 

اگر مایکروسافت واقعا رویکرد خود را برای انتشار به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ تغییر دهد و سالی یک بار به‌روزرسانی عمده منتشر کند، در آینده شاهد چنین وضعیتی خواهیم بود: در پاییز ۲۰۲۰، مایکروسافت، 20H2 را روی سیستم‌های عامل ویندوزی منتشر خواهد کرد. 20H2 به‌روزرسانی بسیار جزئی محسوب می‌شود و برخی قابلیت‌ها به ویندوز اضافه می‌کند. مایکروسافت پیش‌تر در اطلاعیه‌ای جداگانه نیز اعلام کرده است 20H2 بهبودی جزئی در نسخه‌ی ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ (یعنی جدیدترین نسخه) اعمال می‌کند. همچنین کسانی که روی سیستم خود نسخه‌ی ۲۰۰۴ را نصب کرده‌اند، به‌روزرسانی 20H2 را در زمانی بسیار سریع دریافت می‌کنند. در حال حاضر مایکروسافت به‌صورت سالانه دو به‌روزرسانی بزرگ برای ویندوز ۱۰ منتشر می‌کند.

سپس به سال ۲۰۲۱ وارد می‌شویم. در بهار ۲۰۲۱ مایکروسافت به‌جای انتشار به‌روزرسانی 21H1 برای ویندوز 10، اولین نسخه از ویندوز ۱۰ ایکس را در دسترس قرار می‌دهد. در پاییز ۲۰۲۱ مایکروسافت به‌روزرسانی جدیدی برای رایانه‌های مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ منتشر می‌کند که حاوی برخی قابلیت‌های جدید است. به‌روزرسانی موردبحث، 21H2 خواهد بود (البته درصورتی که مایکروسافت بخواهد روند نام‌گذاری به‌روزرسانی‌ها را به شیوه‌ی فعلی ادامه دهد). سپس در بهار سال ۲۰۲۲،‌ مایکروسافت نسخه‌ی به‌روزرسانی‌شده‌ی ویندوز ۱۰ ایکس را منتشر خواهد کرد که روی دستگاه‌های تک‌نمایشگره و دو نمایشگره به‌خوبی کار می‌کند. 

در نظر داشته باشید تمامی آنچه در بالا گفتیم ادعاهای رسانه‌ی ZDNet هستند و به‌تأیید رسمی مایکروسافت نرسیده‌اند. به‌علاوه بازه‌های زمانی اعلام شده احتمال دارد به‌هر دلیلی دست‌خوش تغییر شود. آن‌طور که ZDNet می‌گوید، موارد بالا برنامه‌هایی هستند که در حال حاضر توسط مایکروسافت پیگیری می‌شوند.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی این خبر دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات