تمام قابلیت‌ها و امکانات جدید iOS 9 - قسمت دوم

تمام قابلیت‌ها و امکانات جدید iOS 9 - قسمت دوم

شرکت اپل در رویداد WWDC 2015 از نسخه‌ی 9 سیستم عامل موبایل خود رونمایی کرد و تنها یک هفته پیش iOS 9 را به صورت عمومی منتشر کرد. آخرین نسخه‌ی آی‌او‌اس دارای قابلیت‌های جدید و امکانات مخفی است که برای آشنایی با این موارد در ادامه با زومیت همراه باشید.

پس از هشت سال ارتقا و اعمال تغییرات‌های فراوان، حال دوباره شاهد قابلیت‌های جدید بیشتر در آخرین نسخه‌ی iOS هستیم. اپل در هر بار ارتقای آی‌اواس، اپلیکیشن‌های جدید، قابلیت‌های بیشتر، تصاویر پس زمینه جدید، بهبود در عملکرد و افزایش سرعت سیستم را به کاربران ارائه می‌کند. اپل دارای نرخ بالای کنترل اکو سیستم خود است که این نیز دلیلی برای ترغیب کاربران به آپگرید کردن آی‌او‌اس به شمار می‌رود. 

 iOS 9 یک هفته پیش عرضه شد و امکانات جدیدی بیشتری را به خصوص برای کاربران آیپد فراهم کرده است. این نسخه علاوه بر تغییرات جدید، بیشتر بر روی بهبود عملکرد و افزایش سرعت تمرکز کرده است. در iOS 9 علاوه بر امکانات چشمگیر، تغییرات جزئی بیشتری وجود دارد که شاید با کار کردن بسیار با آیفون و آیپد خود متوجه آن‌ها بشوید. اپل در این نسخه همانند iOS 8 انسجام و یکپارچگی را سرلوحه کار خود قرار داده و شاهد جزئیات بیشتری همانند تغییر فونت هستیم؛ از این‌رو شاید برخی این نسخه‌ را iOS 8.5 بدانند. در ادامه با بررسی iOS 9 و امکانات جدید آن آشنا خواهید شد.

۱۱. شخصی سازی اپلیکیشن News

11 650 80

 اپلیکیشن News جدیدترین اپلیکیشنی است که اپل آن را به جمع اپ‌های پیش فرض آی‌اواس اضافه کرده است. به واسطه‌ی این اپ شانس خواندن خبرهای متنوع را در آیفون خواهید داشت. درحقیقت News جایگزین Newsstand شده و پوشه‌ای به نام Newsstand نیز ایجاد شده است که اپلیکیشن مربوطه‌ی خبر نیز در آن جای گرفته است. در این اپ شما قادر هستید تا از بین چندین منابع مختلف خبری، موضوعات و منابع دلخواه خود را انتخاب کرده تا خبرهای مربوط به آن‌ها برایتان نمایش داده شود؛ می‌توانید منابع و موضوعات را شخصی سازی کنید که در این حالت فید دلخواه خود را ایجاد می‌کنید. همانند اپل موزیک، در این اپ نیز می‌توانید ژانر و منابع دلخواه خود را انتخاب کنید. در این اپ قسمتی به نام For You اضافه شده که در آن خبرهای مشابه دلخواه شما به صورت تصادفی نمایش داده می‌شود.

۱۲. شخصی سازی اپلیکیشن Wallet

12 650 80

 همانند Newsstand، نام اپلیکیشن Passbook نیز در iOS 9 تغییر یافته است. این اپ که Wallet نام دارد در آن می‌توانید کارت‌های مختلف بانکی، گیفت کارت‌ها و بلیط‌های مختلفی را همانند متودهای گذشته اضافه کنید. علاوه بر این والت به اپلیکیشن اصلی برای استفاده‌ی اپل پِی تبدیل شده است. همچنین کارت‌های هدیه‌ی فروشگاه‌هایی مانند Dunkin' Donuts, Walgreens و Panera نیز در آن قرار می‌گیرد. 

۱۳. انتخاب روش پرداخت بدون باز کردن قفل آیفون

13 650 80

 اپل پِی روش پرداخت آنلاین را کاملا متحول کرده است؛ به خصوص در اپل واچ عملکرد متفاوتی را با انتخاب سریع کارت‌ها از خود نشان می‌دهد. همانند اپل واچ زمانی که آیفون قفل است شما می‌توانید با دو بار کلیک کردن دکمه‌ی هوم کارت‌های موجود در اپلیکیشن والت را بارگذاری کنید، حتی اگر در محدوده‌ی NFC خوان نباشید، که البته در این حالت پرداخت سریعا انجام خواهد یافت.

۱۴. جابجایی بین اپلیکیشن‌های باز

BackTo

 اپل شیوه‌ی مالتی تسکینگ را در iOS 9 تغییر داده است. در آیپد قابلیت‌های جدید با نام Split Screen و Picture in Picture فراهم شده که مالتی تسکینگ جدید را ارائه می‌دهد. پیش از این در iOS برای جابجایی بین اپلیکیشن‌ها باید دکمه‌ی هوم دو بار زده می‌شد (که البته هنوز هم این ویژگی وجود دارد)، اما حال اپل در iOS 9 یک قابلیت دیگری نیز ارائه کرده که به واسطه‌ی آن و بدون فشار دادن دکمه‌ی هوم می‌توان بین اپلیکیشن‌ها جابجا شد. این ویژگی زمانی ظاهر می‌شود که بر روی یک لینک کلیک می‌کنید، یا اعلانیه‌ای را باز می‌کنید که در این حالت یک گزینه‌ای به نام Back to به سمت بالای چپ تصویر اضافه می‌شود.

۱۵. اضافه کردن آیکون درایو آیکلاد

15 650 80

 زمانی اپل در iOS 8 آیکلاد درایو را به عنوان یک ابزار کلیدی معرفی کرد، تصور می‌شد که این کمپانی آیکلاد درایو را مانند اپلیکیشن‌های دراپ باکس و iDisk به آی‌اواس اضافه خواهد کرد، اما با انتشار iOS 8 شاهد اپ جداگانه برای آیکلاد نبودیم. حال اپل این قابلیت را به iOS 9 اضافه کرده که می‌توانید آیکون آیکلاد را به صفحه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا به مسیر Settings > iCloud > iCloud Drive مراجعه کرده و سپس Show on Home Screen را فعال کنید، پس از آن شاهد اضافه شدن آیکون آیکلاد خواهید شد. 

 ۱۶. اپلیکیشن‌های جدید Find

16 650 80

 اپل در هر بار آپگرید کردن آی‌اواس، تعدادی اپلیکیشن‌های پیش فرض جدید را به این سیستم عامل اضافه می‌کند. در iOS 9 شاهد دو اپلیکیشن‌ جدیدی هستیم که قبلا به صورت پیش فرض به آی‌اواس اضافه نشده بودند و باید از اپ استور نصب می‌شدند. این دو اپلیکیشن Find My Friends و Find My iPhone هستند که به نظر می‌رسد اپل آن‌ها را برای تمامی کاربران آیفون ضروری می‌داند. در این اپلیکیشن تغییرات زیادی اعمال نشده اما در عوض حال تعامل بیشتری را با سیری دارند. برای Find My Friends هم بخش اعلانیه‌ی ویجت جدیدی اضافه شده است. 

۱۷. حذف و اضافه کردن اپلیکیشن‌ها به جستجوی Spotlight

17 650 80

 اپل در iOS 9 به جستجوی هوشمند تمرکز زیادی کرده است. در حقیقت برای این بخش یک موتور جستجو و  قابلیت پیدا کردن سریع محتوا از داخل اپلیکیشن‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین در بخش جستجو کنترل بیشتری برای کاربران ارائه شده است که به همین منظور ابتدا به مسیر Settings > General > Spotlight Search مراجعه کرده و از آنجا اپلیکیشن‌هایی که قصد دارد محتوای آن‌ها نیز مورد جستجو قرار گیرد را به لیست اپلیکیشن‌های موتور جستجو اضافه کنید.

 ۱۸. ثبت یک یادآور در هر لحظه توسط سیری

18 650 80

 سیری برای اضافه کردن یادآورها کمک بسیاری می‌کند که این قابلیت در iOS 9 بسیار چشمگیر شده است. این دستیار صوتی هوشمندتر شده و از این پس عملکرد سریع‌تری را از خود به نمایش می‌گذارد. اگر در حین مرور رویدادی، خواندن پیام، بررسی تقویم و وب‌گردی یا دیگر کارها باشید و موردی نظر شما را جلب کرد، می‌توانید در این حالت از سیری بخواهید تا در مورد آن یادآور یا Reminder ای را تنظیم کند. برای این منظور پس از فعال کردن سیری تنها کافیست عبارت remind me about this را بگویید، سپس سیری اطلاعات مربوط به آن را در قالب یک یادآور جدید ذخیره می‌کند.

 ۱۹. جستجوی تصاویر با کمک سیری

19 650 80

 به واسطه‌ی iCloud Photo Library می‌توانید به تمامی تصاویری که در همه‌ی دیوایس‌های اپلی ذخیره کرده‌اید، دسترسی داشته باشید، اما مطمئنا پیدا کردن تصویر مورد نظر از بین هزاران تصویر ذخیره شده شاید کمی دشوار و خسته کننده باشد. اپل برای این مشکل در iOS 9 را‌حلی را ارائه کرده است. برای این منظور می‌توانید از سیری استفاده کنید؛ کافیست از سیری بخواهید تا تصاویر مورد نظرتان را پیدا کرده و نمایش دهد.

 ۲۰. سایلنت کردن سیری

20 650 80

 سیری قابلیت محبوب کاربران اپلی است اما اگر دوست دارید تا برای مدتی صدای آن غیرفعال باشد، اپل چنین قابلیتی را در iOS 9 برای این منظور تعبیه کرده است. در نسخه‌ی جدید آی‌اواس قابلیت جدیدی با نام Voice Feedback فراهم شده که زمانی که آیفون را در حالت بی‌صدا قرار می‌دهید، صدای سیری نیز قطع بشود. برای این منظور ابتدا به مسیر Settings > General > Siri مراجعه کنید. در این قسمت سه گزینه وجود دارد که با انتخاب کردن control with ring switch، صدای سیری نیز با سایلنت کردن گوشی قطع می‌شود و با غیرفعال کردن سایلنت نیز صدای آن فعال می‌شود. 

موارد اشاره شده بخش دوم از قابلیت‌های iOS 9 بود، برای اطلاع از موارد دیگر منتظر بخش سوم قابلیت‌ها و امکانات iOS 9 باشید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده