بررسی آپدیت پاییزی کریترز ویندوز 10؛ واقعیت ترکیبی در مرکز توجه

بررسی آپدیت پاییزی کریترز ویندوز 10؛ واقعیت ترکیبی در مرکز توجه

انتشار به‌روزرسانی پاییزی کریترز ویندوز ۱۰ از امروز آغاز شد و به‌تدریج در دسترس کاربران مختلف قرار می‌گیرد. با بررسی کامل این به‌روزرسانی همراه زومیت باشید.

به‌روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز ۱۰ برای سال جاری با نام فال کریترز (Fall Creators) تغییرات عمده‌ای به همراه ندارد و این موضوع از روی نام آن نیز قابل دریافت است. از بسیاری جهات، این به‌روزرسانی به‌نوعی ادامه‌ی همان مسیری است که مایکروسافت با به‌روزرسانی بهاری کریترز آغاز کرد. به‌روزرسانی پیشین ویندوز ۱۰، شامل برخی امکانات کاربردی از جمله پینت سه‌بعدی، حالت گیم و برخی بهبودها با تمرکز بر خلاقیت و پدید آوردن چیزهای جدید از یک اثر هنری تا یک صفحه‌ی ساده‌ی اکسل بود. واژه‌ی نوآوری (Creation) ظاهرا به مفهوم مهمی برای مایکروسافت تبدیل شده است و ما امسال بارها آن را از زبان نمایندگان مایکروسافت شنیده‌ایم.

با انتشار به‌روزرسانی پاییزی کریترز از امروز، مایکروسافت کاربران را برای عرضه‌ی هدست‌های واقعیت افزوده آماده می‌کند. در همین زمان، این شرکت برخی بهبودهای واقعی و کاربردی نیز برای کاربران ویندوز ۱۰ به ارمغان آورده است.

ورود به دنیای واقعیت ترکیبی

Windows 10 Fall Creators Update

مایکروسافت همیشه باید با دیگران متفاوت باشد. به همین دلیل آن‌ها از عبارت «واقعیت ترکیبی» که در واقع ترکیبی از واقعیت افزوده و مجازی است استفاده می‌کنند. ردموندی‌ها با به‌روزرسانی پاییزی کریترز، جدا از هدست گران‌قیمت هولولنز، به‌صورت رسمی پشتیبانی از هدست‌های واقعیت مجازی ساخت شرکای خود نظیر ایسر، دل و سامسونگ را به ویندوز ۱۰ افزوده‌اند. اما تفاوت عمده‌ی پلتفرم مایکروسافت با دیگر پلتفرم‌های واقعیت مجازی چیست؟ برخی از هدست‌های تولیدشده برای ویندوز ۱۰ قیمت ارزانی در حدود ۳۰۰ دلار دارند و نیازمند هیچ تنظیمات پیچیده‌ای برای سنسور نیستند.

نمونه‌های اولیه‌ی این هدست‌ها، تجربیات کاملا ساده‌ای به نمایش می‌گذاشتند؛ اما به‌تدریج بهبودهای قابل توجهی پیدا کردند. نویسنده‌ی این مقاله برای آزمایش قابلیت واقعیت ترکیبی، از یک هدست ساخت لنوو به همراه کنترلرهای حرکتی جدید مایکروسافت استفاده کرده و به لطف وضوح تصویر ۱۴۴۰ در ۱۴۴۰ پیکسل برای هر چشم و ردیابی بدون نقص حرکتی، نتیجه‌ را بسیار خوب ارزیابی کرده است. علاوه بر این، با این هدست‌ها می‌توانید به تماشای ویدئوهای ۳۶۰ درجه و انجام بازی‌هایی نظیر Halo Recruit نیز بپردازید.

اگر هدست واقعیت مجازی در اختیار ندارید، می‌توانید اپلیکیشن جدید Mixed Reality Viewer را امتحان کنید. این برنامه با بهره‌گیری از دوربین دستگاه شما – چه دوربین جلو یا دوربین اصلی – دنیای واقعی شما را با افزودن اشیاء سه‌بعدی با دنیای مجازی ترکیب می‌کند. همچنین می‌توانید اندازه و جهت این اجسام را تغییر دهید. اما این اپلیکیشن فعلا در مرحله‌ی پیش‌نمایش به‌ سر می‌برد و برای ارائه‌ی یک واقعیت ترکیبی واقعی نیاز به زمان بیشتری دارد.

ویژگی جدید استوری رمیکس

Windows 10 Fall Creators Update

ویژگی قابل توجه استوری رمیکس (Story Remix) که پیش از این معرفی شده بود، اکنون از راه رسیده و به اپلیکیشن تصاویر ویندوز ۱۰ افزوده شده است. این قابلیت به شما امکان می‌دهد به‌راحتی اقدام به تهیه‌ی فیلم‌های کوتاه از تصاویر و ویدئوهای خود کنید؛ با این حال، فعلا انتظار قرار دادن اشیا سه‌بعدی را درون این فیلم‌ها نداشته باشید. مایکروسافت می‌گوید این ویژگی که به آسانی می‌توانست به قابل توجه‌ترین جنبه‌ی استوری رمیکس تبدیل شود، هنوز جای کار بیشتری دارد. کاربران اینسایدر در چند ماه آینده می‌توانند ادغام اشیای ۳ سه‌بعدی را به‌صورت پیش‌نمایش تجربه کنند؛ اما فعلا مشخص نیست که این ویژگی چه زمانی در دسترس کاربران معمولی قرار خواهد گرفت.

با این وجود، قابلیت استوری رمیکس همچنان یک ویژگی کاربردی است که پیش از این جای خالی آن به‌شدت احساس می‌شد. برای استفاده از این قابلیت، کافی است تصاویر خود را انتخاب کنید و دکمه‌ی Create را لمس یا کلیک و نتیجه را در قالب یک فیلم کوتاه مشاهده کنید. اگر از فیلم خود راضی نیستید می‌توانید شخصا آن را ویرایش کنید. اکنون، با این به‌روزرسانی اپلیکیشن تصاویر ویندوز ۱۰ بیش از همیشه تکامل یافته است.

ویژگی On-Demand در وان‌درایو

بنا به برخی دلایل، راه‌اندازی وان‌درایو و همگام‌سازی آن در ویندوز ۱۰ برای بعضی کاربران خوشایند نبود. با قابلیت جدید Files On-Demand استفاده از وان‌درایو بیش از پیش لذت‌بخش‌ شده است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تمام فایل‌ها و پوشه‌های خود را بدون نیاز به همگام‌سازی دستی آن‌ها در وان‌درایو مشاهده کنید. آن‌ها به سادگی در ویندوز اکسپلورر نمایش داده می‌شوند. زمانی که نیازمند فایلی هستید، کافی است با دو بار کلیک، اقدام به دریافت آن کنید. البته استفاده از این قابلیت برای کاربرانی که آنلاین بودن برای آن‌ها اهمیتی ندارد ممکن است بلااستفاده باشد؛ اما کاربرانی که همیشه به اینترنت متصل هستند، می‌توانند با بهره‌گیری از این ویژگی، اقدام به آزاد کردن فضا در هارد درایو خود کنند.

My People

Windows 10 Fall Creators Update

My People، اپلیکیشنی که قرار بود به همراه به‌روزرسانی پیشین ویندوز ۱۰ عرضه شود، سرانجام با به‌روزرسانی پاییزی کریتزر در اختیار کاربران قرار گرفته است. این اپلیکیشن به شما امکان می‌دهد که از طریق یک بخش جدید در نوار وظیفه، به‌سادگی با دوستان نزدیک و افراد خانواده‌ی خود در تماس باشید. از آنجا، می‌توانید به‌سرعت و بدون نیاز به باز کردن هرگونه اپلیکیشن دیگری برای آن‌ها ایمیل، پیام اسکایپی یا حتی یک یادداشت در ایکس‌باکس لایو ارسال کنید. اگر در طول روز، زمان زیادی صرف چت کردن با افراد مختلف می‌کنید، با استفاده از این قابلیت می‌توانید در وقت خود تا حد زیادی صرفه‌جویی کنید.

با این حال، این قابلیت هنوز در مراحل اولیه‌ی تکامل به‌سر می‌برد و از آنجایی که همه‌ی دوستان یا افراد خانواده از سرویس‌های مایکروسافت استفاده نمی‌کنند، ممکن است برای همه کاربران به یک اندازه کاربردی نباشد.

امنیت بهتر

کاربران ویندوز احتمالا توجه زیادی به دیفندر، اپلکیشن امنیتی اختصاصی مایکروسافت ندارند. اما ویندوز دیفندر برای واحدهای آی‌تی و بسیاری از کاربرانی که از اپلیکیشن‌های امنیتی شخص ثالث استفاده نمی‌کنند، یک برنامه‌ی حیاتی است و اکنون با به‌روزرسانی پاییزی کریترز بیش از همیشه کاربردی شده است. برای مثال، قابلیت جدید Exploit Guard از آسیب‌پذیری سیستم شما در مقابل حملات روز صفر جلوگیری می‌کند. همچنین، اگر از کامپیوترهای مختلف در خانه‌ی خود یا از یک شبکه‌ی سازمانی استفاده می‌کنید، قابلیت جدید Device Guard از انتشار آلودگی‌های جدی یک کامپیوتر به کامپیوترهای دیگر جلوگیری می‌کند.

دیگر امکانات

Windows 10 Fall Creators Update

فهرست دیگر قابلیت‌های به‌روزرسانی پاییزی کریترز به شرح زیر است:

  • اکنون می‌توانید اقدام به قرار دادن اشیاء سه‌بعدی در اسلایدهای پاورپوینت کنید.
  • سرانجام پس از مدت‌ها، کیبورد ایموجی به ویندوز ۱۰ افزوده شده است. اکنون هنگام استفاده از اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌توانید از ایموجی‌ها استفاده کنید.
  • فرمان‌های صوتی معمول کورتانا بهبود یافته است. این دستیار صوتی اکنون با بهره‌گیری از یک پنل کاربردی نتایج جستجو و دیگر اطلاعات را نمایش می‌دهد.
  • ویندوز اکنون با استفاده از سخت‌افزار کمپانی Tobii قابلیت پشتیبانی از ردیابی چشمی را پیدا کرده است. این قابلیت برای کاربرانی که امکان استفاده از دستورات حرکتی مبتنی بر دست را ندارند سودمند است.
  • تسک منیجر از این پس عملکرد واحد گرافیکی را نیز در کنار عملکرد پردازنده‌ی مرکزی و حافظه‌ نشان می‌دهد.

جمع‌بندی

به‌روزرسانی پاییزی کریترز بیش از همه، دنیایی را که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم به ما یاد‌آوری می‌کند. مایکروسافت اکنون سیستم‌عامل دسکتاپ خود را حتی بدون در نظر گرفتن این به‌روزرسانی‌های اصلی، سریع‌تر از همیشه ارتقاء می‌دهد. بنابراین، اگر امکان استفاده از قابلیت هیجان‌انگیز واقعیت ترکیبی را ندارید، به یاد داشته باشید که تا ارائه‌ی به‌روزرسانی بعدی ویندوز، زمان زیادی در پیش نداریم.

منبع engadget

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید