مایکروسافت وصله‌های نرم افزاری جدیدی را برای ویندوز ایکس پی منتشر می‌کند

مایکروسافت وصله‌های نرم افزاری جدیدی را برای ویندوز ایکس پی منتشر می‌کند

شرکت مایکروسافت وصله‌های نرم‌افزاری و امنیتی جدیدی برای سیستم‌عامل قدیمی ویندوز ایکس‌پی منتشر می‌کند.

کمپانی مایکروسافت حدود ۱۶ سال قبل یکی از موفق‌ترین سیستم‌‌های عامل‌های آن زمان را منتشر کرد. هنگامی که ردموندی‌ها سال گذشته پشتیبانی ویندوز ایکس پی را پایان دادند، این سیستم‌عامل در بین کاربران محبوبیت بالایی داشت و توسط بسیاری از افراد در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گرفت و به همین دلیل پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ایکس‌پی برای کاربران این نسخه از سیستم‌عامل دسکتاپی مایکروسافت بسیار ناراحت کننده بود؛ اما اهالی ردموند پس از پایان دادن به پشتیبانی رسمی از ویندوز ایکس‌پی باز هم یکسری وصله‌ی نرم‌افزاری برای رفع مشکلات این سیستم‌عامل منتشر کردند. حال یک اتفاق جالب دیگر رخ داده و این کمپانی ویندوز ایکس‌پی را از امروز تا دو ماه دیگر پَچ کرده است.

ماه گذشته، شرکت مایکروسافت سیستم‌عامل مسنوخ شده‌ی ویندوز ایکس‌پی را به‌روزرسانی کرد تا بدین طریق در برابر باج‌افزار واناکرای (WannaCry) آسیب‌پذیر نباشد. از آنجا که پایان مدت پشتیبانی رسمی از سیستم‌عامل یاد شده به معنی عدم انتشار به‌روزرسانی جدید است، انتشار وصله‌ی نرم‌افزاری جدید توسط این کمپانی بسیار غیر منتظره به نظر می‌رسد.

باج‌افزار واناکرای که توسط NSA طراحی شده بسیار خطرناک است و همین مورد انتشار وصله‌ی نرم‌افزاری برای رفع این مشکل را توجیه می‌کند. مایکروسافت در ماه جاری یک بار دیگر برای ویندوز ایکس‌پی وصله‌ی نرم‌افزاری جدید منتشر می‌کند. این به‌روزرسانی جدید سه مشکل امنیتی جدید را هدف قرار داده که همگی توسط بایگانی‌ NSA فاش شده‌اند.

بنا به اعلام مایکروسافت، این خطر امنیتی خیلی مهم است و به همین دلیل این شرکت خلاف سیاست‌های پشتیبانی خود عمل کرده است. از آنجا که مایکروسافت هم‌اکنون هم وصله‌های نرم‌افزاری جدیدی برای چندین مشتری بزرگ ویندوز ایکس‌پی توسعه می‌دهد، انتشار یک آپدیت جدید برای سیستم‌عامل یاد شده احتمالا کار چندان سختی نیست. البته ردموندی‌ها به کاربران هشدار داده‌اند که حتی پس از نصب این وصله‌ی نرم‌افزاری جدید، باز هم ویندوز ایکس‌پی یک سیستم‌عامل امن نخواهد بود و بهتر است از آن استفاده نکنند.

انتشار این دو بسته‌ی به‌‌روزرسانی جدید باعث می‌شود تا موضع مایکروسافت در انتشار وصله‌های نرم‌افزاری برای سیستم‌‌های عامل‌ پشتیبانی نشده، تضعیف شود. این شرکت پیش از این فقط یک بار برای سیستم‌عاملی که پشتیبانی رسمی از آن به پایان رسیده، وصله‌ی امنیتی منتشر کرده و آن هم یک هفته پس از پایان یافتن پشتیبانی رسمی از ویندوز ایکس‌پی بوده است. کمپانی مایکروسافت با انتشار این دو آپدیت جدید باعث شده است تا کاربران ریسک استفاده از یک سیستم‌عامل پشتیبانی نشده را بپذیرند. حال باید دید در آینده و با کشف ویروس‌ها و مشکلات نرم‌افزاری بزرگ بعدی در ویندوز ایکس‌پی، باز هم وصله‌ی نرم‌افزاری جدید برای این سیستم‌عامل منتشر خواهد شد یا خیر.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا افرادی را می‌شناسید که هنوز از ویندوز ایکس‌پی استفاده کنند؟

منبع eteknix
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده