اچ‌تی‌سی در تلفن One، رکورد تراکم پیکسل را شکست

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
همان‌طورکه شب گذشته در زومیت خواندید، اچ‌تی‌سی از تلفن One خود با صفحه‌نمایش 4.7 اینچ و رزولوشن 1080p پرده‌برداری کرد. صفحه‌نمایش این تلفن دارای تراکم فوق‌العاده بالایی است که فعلا رقیبی در بازار ندارد و حتی آیفون 5 رتینا را نیز پشت سر گذاشته است. در ادامه به مقایسه تراکم پیکسل در HTC One با دیگر تلفن و تبلت‌های مطرح بازار می‌پردازیم.
تبلیغات

تبلت سرفیس پرو مایکروسافت مجهز به صفحه‌نمایش 10.6 اینچ با رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل است و در واقع از تراکم 208 پیکسل در اینچ بهره می‌برد.

اما تلفن HTC One مجهز به صفحه‌نمایش 4.7 اینچ با همان رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل است و این به معنای تراکم 468 پیکسل در اینچ است.

مدیر ارشد وب سایت تخصصی DisplayMate در رابطه با صفحه‌نمایش 4.7 اینچی اچ تی سی وان گفته: «این نمایشگر رکورد تازه‌ای را در دنیای محصولات مخصوص مصرف‌کننده ثبت کرده است.»

عکس کلوزاپ از نمایشگر HTC One

تابستان گذشته شرکت‌های ال جی و شارپ نیز نمایشگرهای کوچک با تراکم بسیار بالای 440 پیکسل در اینچ در سایز 5 اینچ را معرفی کرده بودند که هنوز از نظر تراکم پیکسل ها به صفحه‌نمایش 4.7 اینچی اچ تی سی نمی‌رسند.

سامسونگ نیز در CES از نمایشگر OLED در سایز 4.99 اینچ و رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل پرده‌برداری کرد. حقیقت این است که در دنیای واقعی چشم انسان قادر به تشخیص و تمیز دادن تراکم پیکسل 440 با 468 پیکسل نیست اما به هر حال اچ تی سی توانسته به رکورد تازه‌ای دست یابد.

اما آیفون 5 مجهز به صفحه‌نمایش 4 اینچی با تراکم پیکسل 326 پیکسل در اینچ است. طی سال‌های گذشته همواره یکی از قابلیت‌های رقابتی تلفن‌های آیفون وجود نمایشگر رتینا با تراکم پیکسل بالا بوده است که حالا با عرضه تلفن‌های Full HD این مورد نمی‌تواند بیش از این به‌عنوان یک برتری رقابتی به حساب آید.

سرنا از DisplayMate می‌گوید:

تعداد پیکسل هایی که یک چشم سالم 10/10 (چشم سالم انسان با دید کامل) بتواند از فاصله استاندارد تشخیص دهد، 326ppi است و براساس تحقیقات این شرکت انسان از فاصله 10.5 اینچ که معمولاً به تلفن یا تبلت نگاه می‌کند، قادر به تمیز دادن پیکسل‌ها در نمایشگر با تراکم 326 پیکسل در اینچ نیست. این بدین معنا است که تراکم پیکسل بالاتر از این از دید انسان و از نظر بصری تفاوتی با تراکم پیکسل 326ppi نخواهد داشت.

کارشناس DisplayMate معتقد است که برای تشخیص تراکم پیکسل ها در نمایشگر با تراکم 468ppi انسان باید از فاصله نزدیک‌تر یعنی حدود 7.4 اینچ به تلفن خود نگاه کند که کمتر از استاندارد رایج است.

اما این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که تراکم پیکسل بالاتر برای نمایش متن و گرافیک اهمیت دارد و میزان شارپنس تصویر را افزایش می‌دهد و متون به شکل نرم‌تر و زیباتری در این نمایشگرها نمایش داده می‌شوند.

اما نظر شما در این باره چیست آیا لزومی برای تراکم پیکسل تا این حد احساس می‌کنید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات