به‌زودی تمامی کارکنان مایکروسافت در چین از آیفون به‌جای اندروید استفاده می‌کنند

دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
نمایشگر آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس
مایکروسافت از کارکنان خود در چین درخواست کرده است به‌جای گوشی‌های اندرویدی از آیفون استفاده کنند.
تبلیغات

مایکروسافت در اقدامی عجیب، به کارمندان خود در چین اعلام کرد که از سپتامبر (شهریور و مهر ۱۴۰۳) دیگر نمی‌توانند از گوشی‌های اندرویدی در محل‌ کار استفاده کنند و عملاً آن‌ها را به استفاده از گوشی آیفون مجبور کرده است.

به‌گزارش بلومبرگ، مایکروسافت به‌زودی از کارمندان مستقر در چین خود می‌خواهد برای تأیید هویت هنگام ورود به کامپیوتر یا گوشی هوشمند اداری، فقط از دستگاه‌های شرکت اپل استفاده کنند. این اقدام که بخشی از ابتکار Secure Future Initiative مایکروسافت به‌حساب می‌آید، صدها کارمند را در سرتاسر چین تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. هدف از اقدام مذکور، اطمینان از این موضوع است که کارکنان از ابزار مدیریت رمزعبور مایکروسافت Authenticator و برنامه‌ی Identity Pass استفاده کنند.

اجبار کارکنان چینی مایکروسافت به استفاده از آیفون به‌جای اندروید، بر ماهیت پراکنده‌ی فروشگاه‌های اپلیکیشن اندروید در چین و تفاوت‌های فزاینده‌ی بین اکوسیستم‌های موبایل چین با سایر کشورها تأکید می‌کند. برخلاف اپ‌استور اپل، گوگل‌پلی در چین دردسترس نیست؛ بنابراین، تولیدکنندگان داخلی گوشی‌های هوشمند ازجمله هواوی و شیائومی پلتفرم‌های اختصاصی خود را برای انتشار اپلیکیشن‌های اندروید راه‌اندازی کرده‌اند. در یادداشت مایکروسافت آمده است که این شرکت به‌دلیل فقدان سرویس‌های موبایلی گوگل در چین، دسترسی دستگاه‌های اندرویدی چینی را به منابع شرکتی خود مسدود کرده است.

طبق یادداشت مایکروسافت، به هر کارمندی که از گوشی‌های اندرویدی ازجمله دستگاه‌های ساخت هواوی یا شیائومی استفاده می‌کند، یک دستگاه آیفون ۱۵ به‌عنوان خرید یک‌بارمصرف اهدا خواهد شد. این شرکت آیفون‌ها در مراکز مختلفی در سرتاسر چین ازجمله هنگ‌کنگ تحویل کارکنانش خواهد داد.

مایکروسافت تاکنون به‌طور علنی درباره‌ی اجبار کارکنان چینی خود به استفاده از آیفون صحبت نکرده است. این اقدام می‌تواند باردیگر توجهات را به وضعیت آیفون در چین جلب کند؛ آن‌هم زمانی‌که پکن و واشنگتن درگیر مناقشه‌ی سیاسی‌جغرافیایی هستند. از سال ۲۰۲۳، تعداد زیادی از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی تحت‌حمایت چین به کارمندان خود دستور داده‌اند به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی از آوردن دستگاه‌های خارجی به محیط کار خودداری کنند.

مایکروسافت پس‌ از حملات مکرر هکرهای تحت‌حمایت دولت چین، امنیت خود را در سراسر جهان بهبود داده است. اوایل سال ۲۰۲۴، عملیات هک مرتبط با روسیه ده‌ها سازمان دولتی ایالات‌ متحده ازجمله وزارت امورخارجه‌ی این کشور را تحت‌تأثیر قرار داد؛ به‌همین‌دلیل، قانون‌گذاران داخلی برای بهبود امنیت، فشار زیادی به مایکروسافت می‌آورند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات