طبق گزارشی جدید، گوشی‌های گوگل به پردازنده ۳ نانومتری مجهز می‌شوند

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۴
مطالعه 2 دقیقه
کار با پیکسل ۸ پرو
ظاهراً گوگل قصد دارد تا با کنار‌گذاشتن سامسونگ، از تراشه‌های ۳ نانومتری در نسل بعدی گوشی‌های خود استفاده کند.
تبلیغات

گوگل بعد از چند نسل استفاده از تراشه‌های سامسونگ، در سال ۲۰۲۵ برای تولید نسل جدید تراشه‌های تنسور به شرکت TSMC روی خواهد آورد. طبق گزارش Business Korea، این تغییر با استفاده از لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC در پردازنده‌ی تنسور G5 همراه خواهد بود.

از زمان معرفی اولین تراشه‌ی تنسور در سری پیکسل ۶ در سال ۲۰۲۱، گوگل از کمک سامسونگ برای تولید این قطعات استفاده کرده است. دلیل این امر تا حدی به استفاده از هسته‌های اگزینوس سامسونگ به‌عنوان پایه و اساس تنسور برمی‌گردد. اکنون گوگل خود را برای تغییری بزرگ آماده می‌کند.

گوگل در سال ۲۰۲۳ قراردادی را با TSMC برای تولید اولین تراشه‌ی کاملاً سفارشی تنسور برای گوشی گوگل امضا کرده است که در‌صورت حفظ روند نام‌گذاری فعلی، تنسور G5 نام خواهد گرفت. از زمان انتشار این گزارش، توسعه‌ی این تراشه پیشرفت کرده است و گوگل حتی تأسیسات آزمایش آن را نیز نهایی کرده است.

گوگل از لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC برای نسل جدید تنسور استفاده خواهد کرد. این خبر چندان تعجب‌آور نیست؛ زیرا اپل قبلاً از این فرایند در سری آیفون ۱۵ پرو استفاده کرده است. انتظار می‌رود کوالکام و مدیاتک نیز این فرایند جدید را در نسل‌های بعدی خود به‌کار گیرند.

تراشه‌ی تنسور G3 فعلی با لیتوگرافی ۴ نانومتری سامسونگ ساخته شده است و روی‌آوردن به لیتوگرافی ۳ نانومتری برای گوگل اجتناب‌ناپذیر بود. گزارش منتشر‌شده به مشکلات سامسونگ در‌زمینه‌ی بازدهی تولید و مصرف انرژی تراشه، از‌جمله در تراشه‌ی آینده‌ی این شرکت، یعنی اگزینوس ۲۵۰۰، اشاره می‌کند.

گفته می‌شود مصرف انرژی و عملکرد حرارتی این تراشه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد ضعیف‌تر از فرایند ۳ نانومتری TSMC است. به‌همین‌دلیل، تحلیلگر مشهور، مینگ‌چی کوئو عقیده دارد که سامسونگ ممکن است سال آینده در سری گلکسی اس ۲۵ دوباره فقط از تراشه‌های اسنپدراگون استفاده کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات