نوکیا ویندوز 7 را بعنوان سیستم عامل اصلی خود انتخاب کرد

شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۰۹
مطالعه 4 دقیقه
مدیرعامل شرکت های مایکروسافت و نوکیا بصورت رسمی اتحاد خود را اعلام کردند، نوکیا سیستم عامل ویندوز 7 موبایل را بعنوان سیستم عامل اصلی خود قبول کرده و از این پس تلفن های هوشمند نوکیا با سیستم عامل Windows Phone 7 عرضه خواهند شد. در ادامه جزئیات کامل این توافداریکق نامه آمده است.
تبلیغات

در هفته گذشته شایعات بسیاری در مورد استفاده نوکیا از سیستم عامل ویندوز موبایل مایکروسافت مطرح شده بود. اما Stephen Elop مدیرعامل نوکیا، امروز در کنفرانس خبریی که در لندن برگزار شد، جزئیات تصمیم نوکیا را شرح داد و اعلام کرد که همکاری بسیار قویی را با مایکروسافت آغاز خواهند کرد به امید اینکه نوکیا با ویندوز 7 موبایل بتوانند با سیستم عامل های iOS اپل و Android گوگل به رقابت بپردازد.

Elop در این رابطه گفت: ما معتقدیم استفاده از سیستم عامل ویندوز 7 موبایل برای نوکیا خوب خواهد بود. ما می توانیم نوآوری خود را با این سیستم عامل نسل جدید ترکیب کنیم تا رشد بیشتری در بازار امریکا و دیگر نقاط جهان داشته باشیم. ما همچنین تصور می کنیم این موضوع به سود مایکروسافت نیز خواهد بود. این همکاری باعث رشد سریعتر سیستم عامل موبایل مایکروسافت خواهد شد. نوکیا به مایکروسافت کمک خواهد کرد تا بتواند بر فضاهایی که آنها را متفاوت می سازد تمرکز کنند.

با توجه به اینکه هنوز توافقات این دو شرکت بصورت کامل عقد نشده است. Steve Ballmer مدیرعامل مایکروسافت به Elop پیوست و برروی سن آمد و علاوه بر تایید مشارکت دو شرکت، اعلام کرد: اگر چه نوکیا تنها استفاده کننده Windows Phone 7 نخواهد بود اما دو شرکت بایکدیگر همکاری نزدیک داشته و برای توسعه و بازاریابی آن فعالیت خواهند کرد.

او اعلام کرد: همکاری با نوکیا باعث خواهد شد ویندوز 7 موبایل به سرعت بومی شود ما بصورت نزدیک با یکدیگر برروی توسعه و ابتکارات بازاریابی فعالیت خواهیم کرد، سرویس های نقشه و موقعیت نوکیا باعث بهبود سرویس های Bing خواهد شد. نوکیا با برتری های خاص و منحصر به فرد خود در زمینه سخت افزار کمک خواهد کرد. این ارتباط و همکاری برای مایکروسافت و خود نوکیا خوب و موثر خواهد بود.

هنوز تلفن هوشمندی که با همکاری این دوشرکت ساخته خواهد شد معرفی نشده است ولی بالمر گفت که مهندسین دو شرکت در حال کارکردن برروی محصولات جدید هستند. در رابطه با تبلت نیز، Elop مدیر عامل نوکیا اعلام کرد که اگر مایکروسافت طرح جدیدی برای تبلت ها داشته باشد، نوکیا حاضر خواهد بود تجارب خود را در آن طرح بکار گیرد.

همکاری دو شرکت

nokia-micro-chart-520

نوکیا این نمودار را برای توضیح مواردی که دو شرکت قرار است در آنها با یکدیگر همکاری کنند، منتشر کرده است. مایکروسافت بستری را تولید خواهد کرد که علاوه بر سرویس های مایکروسافت  مانند adCenter, Bing, Office و غیره با سرویس های قدرتمند نوکیا مانند Ovi و نقشه Nokia Map یکپارچه خواهد شد. یعنی امکانات جدیدی به موتور جستجوی Bing اضافه خواهد شد سرویس Ovi نوکیا که امکاناتی همچون تهیه بک آپ از دفترچه تلفن، تقویم و به اشتراک گذاری تصاویر، ویدیو و فایل ها با دوستان است و Nokia Map نیز نقشه بسیار محبوب نوکیا است.

Android و MeeGo

نوکیا گزینه های دیگری همچون Android و MeeGo داشته است، Elop دلیل انتخاب Windows Phone 7 به جای MeeGo که توسط خود نوکیا در حال ساخت است را زمان طولانی باقی مانده تا ورود MeeGo به بازار اعلام کرد. البته نوکیا قصد دارد یک گوشی مجهز به سیستم عامل MeeGo تا پایان امسال تولید کند ولی این گوشی تنها برای مصارف تحقیقاتی استفاده خواهد شد. تیم MeeGo پس از آن تغییر مسیر خواهد داد و برروی توسعه و ارتقاء سیستم عامل Windows Phone 7 تمرکز خواهد کرد.

وقتی از او در رابطه استفاده از اندروید به جای ویندوز پرسیدند، Elop پاسخ داد: "ما جوانب فرصت همکاری با گوگل را سنجدیم اما اعتقاد داریم که با وجود حجم وسیع  ابزارهای اندروید، ایجاد خلاقیت و عرضه گوشی متفاوت بسیار دشوار خواهد بود. اما ویندوز 7 موبایل امکانات بسیار بیشتری را در اختیار ما می دهد و مناسب توانایهای نوکیاست. "

چه به سر سیمبین خواهد آمد

زمانی که در رابطه با نحوه تغییر از سیمبین به ویندوز 7 موبایل پرسیدند، Elop پاسخ داد، در حال حاضر ما حدود 200 میلیون کاربر سیمبین داریم و انتظار می رود حدود 150 میلیون گوشی ارزان قیمت با سیستم عامل سیمبین تولید کنیم تا به مرور زمان به بطور کامل از Windows Phone 7 استفاده کنیم . ما به همراه مایکروسافت برای کاهش قیمت گوشی های ویندوز 7 کار خواهیم کرد تا بتوانیم آن را در تلفن های ارزان قیمت نیز استفاده کنیم. در نهایت تمام تلفن های نوکیا با سیستم عامل ویندوز 7 عرضه خواهند شد.

منبع: PC World

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات