هواوی و مقابله‌ با تحریم‌های آمریکا؛ گوشی میت ۶۰ پرو پردازنده 5G دارد

چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
رنگ بندی گوشی هواوی میت ۶۰ پرو / Huwei Mate 60 Pro
براساس ادعای برخی از رسانه‌ها، دو گوشی میت ۶۰ و میت ۶۰ پرو به پردازنده‌ی 5G اختصاصی مجهزند.
تبلیغات

هواوی در دو روز اخیر گوشی‌های میت ۶۰ پرو و میت ۶۰ را بدون برگزاری کنفرانس مطبوعاتی رونمایی کرد، آن‌هم در‌حالی‌که بخشی از مشخصات این دو گوشی هنوز رسماً اعلام نشده است. بزرگ‌ترین ابهام درباره‌ی خانواده‌ی میت ۶۰، پردازنده به‌کاررفته در این گوشی‌ها است.

هواوی در صفحه‌ی میت ۶۰ و میت ۶۰ پرو در وب‌سایت رسمی‌اش می‌گوید که این دو گوشی «تجربه‌ی ارتباطی بهتر» و «اتصال پایدارتر شبکه» را ارائه می‌دهند. برخی از رسانه‌ها ازجمله گیزموچاینا می‌گویند که میت ۶۰ و میت ۶۰ پرو به پردازنده‌ی Kirin 9000S مجهزند و از شبکه‌ی 5G و تماس ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کنند.

پردازنده‌های سری کرین را آخرین‌بار در سال ۲۰۲۰ دیدیم؛ یعنی زمانی‌که هواوی گوشی میت ۴۰ را به‌عنوان پرچم‌دار جدیدش رونمایی کرد. گیزموچاینا می‌گوید که با وجود پشتیبانی میت ۶۰ از شبکه‌ی 5G، مشخص نیست که هواوی مودم 5G این گوشی را به‌صورت اختصاصی تولید کرده است یا نه. هواوی به درخواست رسانه‌ها برای شفاف‌سازی پاسخ نداده است.

اگر میت ۶۰ واقعاً به تراشه‌ی 5G اختصاصی مجهز باشد، دستاورد بزرگی برای هواوی رقم خورده است. ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ هواوی را تحریم کرد تا شرکت‌های آمریکایی بدون کسب مجوز نتوانند نرم‌افزار و قطعات سخت‌افزاری به هواوی بفروشند.

اکثر این درخواست‌ها را دولت آمریکا رد می‌کند. ایالات متحده در دور دوم تحریم‌ها گفت شرکت‌های غیرآمریکایی که از فناوری آمریکایی برای ساخت تراشه استفاده می‌کنند، نیز اجازه‌ی ندارند با هواوی همکاری کنند.

پس از خالی‌شدن انبارهای هواوی، این شرکت استفاده از پردازنده‌ی اختصاصی را تا حد زیادی متوقف کرد؛ اما زمان زیادی نگذشته بود که افشاگران گفتند هواوی روی تراشه‌ی 5G اختصاصی کار می‌کند. ماه گذشته، منابع آگاه گفتند که هواوی قبل از پایان سال ۲۰۲۳ تولید تراشه‌ی 5G را از سر می‌گیرد.

احتمالاً تراشه‌ی جدید هواوی را شرکت چینی SMIC و با اتکا بر لیتوگرافی هفت‌نانومتری می‌سازد. برندهای آمریکایی به‌لطف TSMC به پردازنده‌های چهار‌نانومتری و سه‌نانومتری دسترسی دارند.

میت ۶۰ و میت ۶۰ پرو با قیمت گران‌تری از نسل قبل روانه‌ی بازار می‌شوند. ناگفته نماند که قیمت گوشی هواوی میت ۶۰ از ۸۲۴ دلار شروع می‌شود و قیمت موبایل میت ۶۰ پرو در کانفیگ ۵۱۲ گیگابایتی ۹۶۰ دلار است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات