Loop LiquidCool؛ فناوری خنک‌کننده جدید شیائومی معرفی شد

دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
شیائومی نسل بعدی فناوری خنک‌کننده خود را با نام Loop LiquidCool معرفی کرد؛ این تکنولو‌‌ژی با الهام گرفتن از صنایعی مانند هوافضا ساخته شده است.
تبلیغات

فناوری خنک‌کننده جدید شیائومی Loop LiquidCool نام دارد و از حلقه‌ بسته یک‌طرفه‌ای برای از بین بردن گرما استفاده می‌کند. در این فرایند از اثری به نام اثر مویرگی استفاده می‌شود که خنک‌کننده مایعی را مستقیما به منبع گرما می‌رساند، مایع در اثر گرمای منبع تبخیرشده و بخار حاصل به بخش خنک‌تری هدایت می‌شود؛ در این قسمت، بخار خنک‌شده، متراکم شده و بخار باقی‌مانده نیز جذب می‌شود.

xiaomi-liqudcool-2

به گزارش wccftech، فناوری جدید شیائومی تا دو برابر بیشتر از فناوری‌های قبلی، قدرت خنک‌کنندگی تولید می‌کند و برای خنک‌کردن گوشی‌های هوشمند بسیار کارآمد است؛ انتظار می‌رود که این فناوری در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ (پاییز ۱۴۰۱) به بازار عرضه شود.

فناوری Loop LiquidCool

فناوری Loop LiquidCool سیستم لوله‌ای حرارتی حلقه مانندی دارد که از یک تبخیر‌کننده، یک کندانسور، یک محفظه‌ای برای پر و خالی شدن مکرر و همچنین از لوله‌هایی برای جابجایی گاز و مایع تشکیل شده است و خودکفا است.

xiaomi-liqudcool-4

تبخیر‌کننده در منبع گرمایی قرار می‌گیرد که به یک خنک‌کننده‌ مجهز است. هنگام داغ شدن گوشی، این خنک‌کننده، تبخیر می‌شود و سپس بخار حاصل و جریان هوا به کندانسور هدایت می‌شوند، در این قسمت بخار دوباره به مایع تبدیل شده و این مایعات در الیاف ریز محفظه‌‌ای به این منظور، جذب و جمع‌آوری می‌شوند تا بعدتر دوباره برای استفاده در تبخیر‌کننده به کار روند.

آنچه باعث منحصر‌به‌فرد بودن و کارایی متفاوت این فناوری شیائومی می‌شود، استفاده از فرایند خنک‌کننده‌ای مشابه فرایند خنک‌کننده مایع VC است.

سیستم‌های VC استاندارد برای مایعات و گازها کانال‌های مجزایی ارائه نمی‌دهند. در واقع در این سیستم‌ها، دما بالا برای گازها و دمای پایین برای مایعات، یکدیگر را نقض می‌کنند.

شیائومی در جدیدترین طراحی پمپ خود، پمپی حلقه‌ای شکل ارائه می‌کند که طراحی خاصی برای لوله گاز دارد، مقاومت هوا را تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد، اما در عین حال حرارت را با حداکثر ظرفیت (صد در صد) انتقال می‌دهد.

گردش یک طرفه؛ بهترین راه برای از بین بردن گرما

برای اطمینان از گردش یک‌طرفه با راندمانی بالا، اجرای ساختار دریچه تسلا در محفظه‌ای که مکررا پر و خالی می‌شود، اهمیت زیادی دارد.

xiaomi-liqudcool-3

دریچه تسلا، شیری یک طرفه است که به مایعات اجازه می‌دهد از تبخیر‌کننده عبور کند، اما به گاز‌ها اجازه برگشت نمی‌دهد. این قابلیت راندمان بالاتری برای گردش گاز یا مایع در سراسر سیستم فراهم می‌کند.

به لطف گردش یک طرفه، جداسازی گاز از مایع، لوله‌های گازی با مقاومت پایین در برابر حرارت دریچه ​​تسلا و امکان طراحی منعطف، فناوری Loop LiquidCool در هر طراحی داخلی می‌تواند به کار گرفته شود. حتی می‌توان این حلقه‌ها را به شکل مربع طراحی کرد و فضای بیشتری برای باتری، ماژول دوربین و موارد دیگر اختصاص داد.

شیائومی در می میکس 4 شخصی‌سازی‌شده‌ای، از این فناوری برای خنک کردن گوشی استفاده کرد: بعد از ۳۰ دقیقه بازی Genshin Impact با حداکثر تنظیمات ویدئویی ۶۰ فریم بر ثانیه، دمای دستگاه ۴۷/۷ درجه سانتیگراد اندازه‌گیری شد و دمای پردازنده نیز ۸/۶ درجه کمتر از می میکس 4 بدون دستکاری برآورد شد.

xiaomi-liqudcool-6

به نظر شما، فناوری Loop LiquidCool در آینده چه نقشی در تولید گوشی‌ها ایفا خواهد کرد؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات