اپل به توهین به افراد دچار لکنت‌ زبان متهم شد

چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۵
مطالعه 3 دقیقه
برخی از کاربران پیشنهاد ایموجی Woozy Face پس از تایپ عبارت «لکنت» در دستگاه‌های اپل را توهین به افراد دچار لکنت زبان تلقی می‌کنند.

یکی از قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند این است که پس از تایپ واژه‌ای خاص می‌توانند ایموجی‌های مرتبط با آن را نمایش دهند. این ویژگی در اکثر مواقع کارآمد تلقی می‌شود؛ اما این بار برای اپل دردسر ساخته است.

به‌گزارش phonearena، سازمان‌های پشتیبان افراد دچار لکنت زبان به‌ این دلیل از اپل عصبانی هستند که به بعضی از دستگاه‌های خود اجازه داده پس از نوشتن کلمه لکنت (stammering) ایموجی تمسخرآمیز Woozy Face را نشان دهند.

افراد دچار لکنت زبان مشکلی عصبی دارند که صحبت‌کردن را برایشان دشوار می‌کند. این افراد گاهی اوقات صداها یا کلمات را تکرار می‌کنند یا حتی برای زمان طولانی روی آن‌ها می‌ماند. آن‌ها در ادای بعضی لغات دچار مشکل می‌شوند و ممکن است وقتی برای صحبت‌کردن تلاش می‌کنند، نشانه‌هایی از تنش نیز در آن‌ها مشاهده شود. برخی مانند الویس پریسلی و مریلین مونرو از مشکل لکنت زبان عبور خواهند کرد؛ درحالی‌که دیگران در طول زندگی با آن دست ‌وپنجه نرم می‌کنند.

نمونه‌های فعلی دیگر از افراد دچار لکنت زبان رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، جو بایدن و ساموئل ال. جکسون، بازیکر مسهور سینما هستند. انجمن لکنت انگلستان (STAMMA) می‌گوید شکایاتی بابت ایموجی پیشنهادی دستگاه‌های اپل برای لکنت دریافت کرده است. این سازمان توصیه می‌کند پشتیبانان و اعضای آن این مسئله را ازطریق صفحه بازخورد محصولات اپل به این شرکت گزارش دهند:

مدیرعامل این انجمن، جین پاول می‌گوید:

باید به این مسئله اشاره کرد که همه دستگاه‌های اپل این ایموجی را برای واژه «لکنت» پیشنهاد نمی‌دهند؛ زیرا چنین چیزی در گوشی‌های آیفون 5s، آیفون ۱۱، آیفون SE، آیفون ۷، آیفون XR ، آیفون ۱۲ پرو مکس و آیپدها دیده می‌شود. نکته جالب این است که اگر شما واژه Stuttering را تایپ کنید، این ایموجی اصلا نمایش داده نمی‌شود و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که عبارت stammering نوشته شود.

نکته عجیب‌تر اینکه یونیکد برای ایموجی شماره ۵۸ نام Woozy Face را انتخاب کرده است. این بدان‌معنا است که نام‌گذاری آن به عبارت stammering را خود اپل انجام داده است. چنین مسئله‌ای اصلا برای این شرکت خوب به‌نظر نمی‌رسد.

مطالب مشابه

نظرات