سامسونگ گوشی‌های گلکسی را به کلید دیجیتال خودرو تبدیل می‌کند

سامسونگ گوشی‌های گلکسی را به کلید دیجیتال خودرو تبدیل می‌کند

سامسونگ از همکاری تجاری با بی‌ام‌و، آئودی، فورد و جنسیس خبر داد. به ‌لطف این همکاری، باز کردن درِ خودروی این شرکت‌ با گوشی‌های گلکسی ممکن می‌شود. 

استفاده از گوشی هوشمند برای باز کردن قفل درِ خودرو به ‌جای حمل کردن دسته‌کلید، احتمالا یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر شده است. براساس گزارش ورج، سامسونگ به‌صورت رسمی تأیید کرده است که با شرکت‌های خودروسازی آئودی، بی‌ام‌و، فورد و جنسیس وارد همکاری می‌شود تا این قابلیت در خودروهای این شرکت‌ها ارائه شود.

سامسونگ می‌گوید قابلیت باز کردن درِ خودرو با گوشی ممکن است تا ماه آگوست ۲۰۲۱ (مرداد و شهریور ۱۳۹۹) در دسترس قرار بگیرد.

به گفته‌ی سامسونگ، کلید دیجیتال خودرو با سری آیفون اپل و دیگر گوشی‌های اندرویدی نیز کار خواهد کرد؛ چراکه سامسونگ تنها یکی از برندهایی است که روی چنین قابلیت کاربردی و جالبی کار می‌کند. در واقع سامسونگ عضو کنسرسیوم‌های FiRa و Car Connectivity است که اپل یکی از اعضای اصلی آن‌ها محسوب می‌شود. کوین چانگ از شرکت سامسونگ، می‌گوید:‌ «شما حتی خواهید توانست کلید دیجیتال را بین گوشی‌های هوشمند به‌ اشتراک بگذارید؛ صرف ‌نظر از برند یا پلتفرم گوشی.» 

سامسونگ در تلاش است تا نظر شرکت‌های خودروساز دیگر را به این پروژه‌ی مهم جلب کند. شرکت کره‌ای فعالانه مشغول «گسترش همکاری تجاری خود در صنعت خودرو» است و در نهایت قصد دارد قابلیت باز کردن درِ خودرو با گوشی را « خودروها و برندهای خودروسازی مختلف» ارائه بدهد.

هنوز مشخص نیست کدام خودروسازان قرار است از کاربردی‌ترین و ایمن‌ترین نسخه‌ی این فناوری یعنی فناوری باند فوق وسیع (UWB) استفاده کنند. UWB از پالس‌های کوچک استاندارد کم‌مصرفِ استفاده می‌کند؛ این پالس‌ها به‌صورت هم‌زمان از چند ناحیه‌ی خورو ساطع می‌شوند و به ‌لطف آن‌ها، خودرو می‌تواند از فاصله‌ی نسبتا دور تشخیص بدهد کاربر چقدر از دستگیره‌ی درِ خودرو فاصله دارد. 

سامسونگ می‌گوید به ‌لطف کلید دیجیتال می‌توانید «همین‌که به خودرو رسیدید درِ آن را باز کنید؛ نه زودتر و نه دیرتر.» به ‌احتمال زیاد این گفته‌ی سامسونگ به‌معنی استفاده از فناوری UWB است. اگر سامسونگ سراغ UWB نرود باید از NFC استفاده کند که در این‌ صورت، باید حتما گوشی را از جیب دربیاورید و یک بار به ناحیه‌ی خاصی از خودرو تماس بدهید؛ دقیقا مثل کاری که برای انجام تراکنش‌ مالی از طریق NFC انجام می‌دهید. 

قابلیت منظره یاب AR گوشی سامسونگ در مراسم رونمایی گلکسی S21

منظره‌یاب مبتنی‌بر واقعیت افزوده برای گوشی‌های هوشمند و خودروهای مجهز به فناوری UWB

سامسونگ نشان داده است که این فناوری چگونه می‌تواند به پیدا کردن خودرو در پارکینگ‌های شلوغ کمک کند. این شرکت از اضافه‌ شدن منظره‌یابی برپایه‌ی واقعیت افزوده به سری گلکسی خبر می‌دهد. البته این منظره‌یاب صرفا با گوشی‌ یا خودرویی کار می‌کند که مجهز به قطعات لازم برای پشتیبانی از UWB باشد.

تمامی گوشی‌های سری آیفون ۱۱ و آیفون ۱۲ اپل دارای UWB هستند؛ اما صرفا گلکسی زد فولد ۲،اگلکسی اس ۲۱ پلاس و گلکسی اس ۲۱ اولترا از منظره‌یاب واقعیت افزوده پشتیبانی خواهند کرد؛ سامسونگ اسمی از مدل استاندارد گلکسی اس ۲۱ نیاورده است؛ ولی «+Galaxy Note 20» (احتمالا منظور نوت ۲۰ اولترا است که UWB دارد) از این قابلیت پشتیبانی خواهد کرد.

اپل پیش‌تر اعلام کرده است که منتظر می‌ماند تا خودروسازان تراشه‌ی UWB را درون محصولات خود جای دهند. به ‌دلیل نبود UWB، اپل مجبور شد نسخه‌ای اختصاصی از کلید دیجیتال خودرو را بر پایه‌ی NFC راه‌اندازی کند؛ این کلید دیجیتال صرفا روی مدل ۲۰۲۱ خودروی سری ۵ بی‌ام‌و کار می‌کند. بی‌ام‌و به‌تازگی به‌صورت رسمی تأیید کرده است که قصد دارد UWB را به خودروهای خود اضافه کند. این فناوری که بی‌ام‌و آن را Digital Key Plus نامیده است، در خودروی برقی BMW iX حضور پیدا خواهد کرد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده