راهنمای سریع ولی حرفه ای اندروید

راهنمای سریع ولی حرفه ای اندروید

اندروید نام سیستم عامل متن بازی (open-source) است که از سال 2008 تا به حال روی بسیاری از گوشی های تلفن همراه نصب شده است این سیستم عامل از قابلیت های پیشرفته بسیاری همچون لمس چندگانه (Multi Touch)، تشخیص حرکت (Motion Detector) و GPS پشتیبانی می‌کند.

با سیستم عامل Android امکان اتصال به اینترنت از طرق مختلف مثل Wi-Fi، WiMAX، 3G و EDGE وجود دارد، اندروید از استانداردهای مختلف وب همچون HTML، JavaScript نیز پشتیبانی می‌کند. این قابلیت ها به کاربر این جازه را می‌دهد که علاوه بر مکالمه تلفنی و ارسال پیام کوتاه از تمام قابلیت های اینترنت و صفحات وب به صورت کامل بهرمند شوید.

چه کسی پشت اندروید است؟

گوگل پشت اندروید است در نوامبر سال ۲۰۰۵ گوگل شرکتی به نام Android را خرید شرکت کوچکی که نرم افزار برای تلفن های همراه می ساخت. اما گوگل این موضوع را اعلام نکرد تا در نیمه سال ۲۰۰۷ که رسما اعلام کرد که قرار است سیستم عامل متن باز برای تلفن های همراه وارد بازار کند.

اندروید چقدر محبوبیت دارد؟

فروش گوشی‌هایی که سیستم عامل اندروید دارد در امریکا به حداکثر رسیده است در ماه های اپریل و ژوئن سال ۲۰۱۰ یک سوم کل گوشی های فروخته شده در امریکا از سیستم عامل اندروید استفاده کردند در این میان 28 درصد کل گوشی های فروخته شده BlackBerry بودند این درحالی است که iPhone سهم 22 درصدی داشت. یکی از دلایل این موضوع متن باز بودن اندروید است که نظر بسیاری از تولید کننده های تلفن همراه را به خود جلب کرده است. بسیاری از تولید کننده های مطرح گوشی نظیر ,Samsung, LG, Black Berry, Sony Ericson, HTC, Motorola گوشی های مجهز به سیستم عامل اندروید روانه بازار می‌کنند.

اندروید در مقابل ایفون

گوشی های مجهز به سیستم عاملAndroid بسیاری از قابلیت های iPhone را دارند. کنترل صفحه لمسی، وضوح تصویر بالا، ذخیره‌سازی موزیک، عکس و فیلم از آن جمله هستند. نرم افزار های موبایل معمولا Apps نامیده می‌شوند. Appها یکی از مهم‌ترین عوامل جذب مشتری در گوشی های موبایل به شمار می‌روند.

Android-Emulator

در حال حاضر Appهای موجود برای iPhone بیشتر از Android هستند، اما این فاصله به سرعت در حال پر شدن است. فروشگاه Appهای Android مانند www.android.com یا سایت‌های دیگر همچون www.handango.com و www.getjar.com بین 70,000 تا 100,000 نرم افزار برای اندروید عرضه کرده‌اند. این رقم برای iPhone حدود 200,000 است.

تقریبا می‌توان تمام نرم افزارهای موجود در iPhone را برای Android نیز پیدا کرد. Appهای مکان نما، بازی ها و نرم افزاری های اتصال به سرویس‌های اینترنتی محبوب همچون ebay, facebook, twitter همگی برای اندروید وجود دارند البته برخی از Appها نیز زودتر از iPhone برای اندروید می آیند مخصوصا آنهایی که توسط خود گوگل ساخته می‌شوند.

نرم افزار Google Goggles ابزاری است که می‌تواند متن و اشیاء موجود در یک عکس را تشخیص و شناسایی کند .بعنوان مثال این نرم افزار می‌تواند متن منوی یک رستوران را به زبانی که می‌خواهید ترجمه کرده و برای شما نمایش دهد. این App تنها در گوشی های Android قابل نصب و استفاده است. البته گوگل اعلام کرده است که در آینده برای سیستم عامل های دیگر نیز منتشر خواهد شد.

چرا نسخه های بسیاری از سیستم عامل اندروید وجود دارد؟android-2

نسخه های مختلفی از اندروید براساس گوشی تلفن و اپراتور شبکه عرضه شده است. برخی از قابلیت های اضافه شده در نسخه جدید اندروید با سخت افزار گوشی های قدیمی سازگار نیستند. هر کدام از نسخه های اندروید نام خود را دارند بعنوان مثال نسخه 1.5 معروف به Cupcake، نسخه 1.6 را Donut و نسخه 2.0 و 2.1 را Eclair نامیدند. نسخه فعلی اندروید یعنی 2.2 نیز Froyo نامیده می‌شود. نسخه بعدی اندروید نیز تحت Gingerbread در اواخر سال میلادی منتشر خواهد شد.

گوگل در نسخه های جدید اندروید حفره های امنیتی نسخه قبلی را رفع کرده و امکانات جدیدی را نیز به آن اضافه می‌کند. بعنوان مثال در Eclair پشتیبانی از HTML5 اضافه شد و در Froyo پشتیبانی از Adobe Flash 10.1 اضافه گردید. نسخه آینده اندروید یعنی Gingerbread کپی کردن فایل‌ها را بهبود خواهد بخشید و از تماس ویدیوی پشتیبانی خواهد کرد.

آیا باید از امنیت در اندروید نگران بود؟

این روزها مسئله امنیتی در تمام وسایل و ابزارهای الکترونیکی که به اینترنت و وب متصل می‌شوند وجود دارد و با توجه به اینکه روز به روز به محبوبیت اندروید اضافه می‌شود، هدف هجوم بسیاری از خلاف کاران اینترنتی قرار گرفته است. به‌تازگی معلوم شد که یک بازی اندروید تحت نام Tap Snake اطلاعات مکان شما را بدون اجازه شما برای دیگران ارسال می‌کند.

همچنین نرم افزار مخربی روی گوشی های اندروید منتشر شده که بدون اطلاع شما پیام کوتاه به کانتکت هایتان ارسال می‌کند و باعث می‌شود از دیدن قبض تلفن تان بشدت شکه شوید! خوشبختانه نرم افزار های امنیتی بسیاری برای اندروید وجود دارد از آن جمله می‌توان به F-Secure اشاره کرد.

آیا سیستم عامل اندروید فقط روی تلفن های همراه نصب می‌شود؟

خیر، می‌تواند اندروید را روی وسایل دیگر نیز نصب کرد بسیاری از تبلت های امروزه مجهز به سیستم عامل اندروید هستند. برخی از نت بوک ها از اندروید استفاده می‌کنند. اندروید قابلیت های بسیار خوبی را به ابزارهایی صفحه لمسی اضافه می‌کند.

آیا گوگل سیستم عامل دیگری را برای وسایل بزرگتر عرضه خواهد کرد؟

گوگل از سیستم عامل Chrome OS خود پرده‌برداری کرده است و هدف آن را نت بوک ها اعلام کرده، این سیستم عامل قرار است قبل از پایان سال ۲۰۱۰ میلادی عرضه شود ولی گوگل در مورد یکی کردن این دو سیستم عامل یا جایگزینی یکی به جای دیگری صحبتی نکرده است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده