شیوع ویروس کرونا فروش آیفون را در چین کاهش داد

شیوع ویروس کرونا فروش آیفون را در چین کاهش داد

فروش آیفون در چین نسبت به ماه‌های قبل کاهش قابل‌توجهی را تجربه کرد، اما درنهایت اپل کمتر از تولیدکننده‌های دیگر از بحران کنونی خسارت دید.

اپل در جلسه‌ی مشترک با سرمایه‌گذاران تأیید کرد که شیوع ویروس کرونا جدید در چین، خسارت‌هایی را به فروش گوشی آیفون در آن کشور وارد کرده است. تحلیل‌گر UBS ادعا می‌کند که کاهش فروش گوشی آیفون در ماه ژانویه، به ۳۸ درصد رسید.

تحلیل‌گر UBS در مصاحبه با بلومبرگ گفت که تقاضا برای خرید گوشی‌های هوشمند در چین در ماه ژانویه نسبت به ماه قبل، ۲۸ درصد کاهش داشت. چنین کاهشی بیش از مقدار میانگین و معمول در ماه ژانویه محسوب مب‌شود. کاهش فروش آیفون از ماه دسامبر تا ماه ژانویه در چین، عموما رخ می‌دهد، چون فوش آیفون در چین به‌نوعی رویکرد فصلی دارد. ازطرفی کاهش که در سال جاری رخ داد، شدیدتر از سال‌های گذشته بود.

فروش آیفون در مقایسه ی سالانه نسبت به سال گذشته افزایش داشت. اطلاعاتی که از China Academy of Information and Communication Technology دریافت شد، نشان می‌دهد که فروش آیفون در ماه اول سال ۲۰۲۰، بیشتر از مدت زمان مشابه در سال گذشته بود. باوجود کاهش ۳۷ درصدی فروش کل بازار گوشی‌های هوشمند نسبت به سال ۲۰۱۹، فروش آیفون با رشد پنج درصدی همراه بود.

Coronavirus / ویروس کرونا چینی

باوجود رشد سالانه‌ی فروش آیفون در چین، وضعیت در این کشور هنوز غیرقابل پیش‌بینی به‌نظر می‌رسد. بحران ویروس کرونا هنوز چین و کسب‌وکارها فعال در کشور را تحت تأثیر دارد و کوپرتینویی‌ها باید برای ماه‌های آتی سال جاری و فصل دوم سال مالی، برنامه‌های جدید و پیش‌بینی‌های بهینه ارائه کنند. آرکوری، تحلیل‌گر UBS درباره‌ی وضعیت اپل در چین می‌گوید:

وضعیت آن‌چنان سیال و متغیر به‌نظر می‌رسد که اپل هنوز پیش‌بینی قابل‌توجهی برای ماه‌های پیش‌رو ارائه‌ نداده است. سرعت بازیابی در فصل ژوئن شرکت، وابستگی زیادی به تقاضای بازار دارد که پیش‌بینی آن در وضعیت حاضر بسیار دشوار خواهد بود.

اپل هفته‌ی گذشته در یادداشت مخصوص سرمایه‌گذاران گفت که توانایی رسیدن به پیش‌بینی‌های درآمدی فصل دوم را ندارد و دلیل آن را شیوع ویروس کرونا در چین دانست. اپل کاهش توانایی درآمدی را تحت تأثیر دو عامل، محدودیت تأمین جهانی برای آیفون و محدود شدن تقاضا در چین دانست.

بلومبرگ در پایان گزارش خود می‌گوید که اپل بیش از نیمی از فروشگاه‌های خود را در چین بازگشایی کرد. تاکنون ۲۹ فروشگاه از ۴۲ فروشگاه کوپرتینویی‌ها در چین بازگشایی شده‌اند، اما در ساعت‌های محدود به مشتریان خدمت‌رسانی می‌کنند.

منبع 9to5mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده