اپل احتمالا آیفونی با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر برای بازار چین معرفی می‌کند

چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
مطالعه 5 دقیقه
احتمال دارد کوپرتینویی‌ها، گوشی هوشمندی با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر  و حذف فیس‌آیدی، به‌صورت انحصاری برای بازار چین معرفی کنند.
تبلیغات

اپل هم‌زمان با دهمین سالگرد معرفی آیفون، گوشی هوشمند آیفون ۱۰ را بدون دکمه فیزیکی هوم معرفی کرد. آیفون ۱۰ از طراحی بدون حاشیه بهره می‌برد. البته کوپرتینویی‌ها علاوه‌بر حذف دکمه‌ی فیزیکی هوم، گوشی هوشمند پرچم‌دار خود را بدون Touch ID معرفی کردند.

اپل، توجه ویژه‌ای به فناوری تشخیص هویت بیومتریک نشان می‌دهد و آیفون ۱۰ را با بهره‌مندی از Face ID به بازار عرضه کرد. بعد از آیفون ۱۰، تمامی گوشی‌های هوشمند اپل، حتی گوشی اقتصادی آیفون  XR با فیس‌آیدی معرفی شده‌اند.

حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر

ممکن است بسیاری با شنیدن این خبر که اپل قصد دارد مجددا گوشی‌های هوشمند خود را با حسگر اثر انگشت به بازار عرضه کند، تعجب کنند. چرا باید اپل بعد از حذف تاچ آیدی مجددا درنظر داشته باشد دستگاه‌های بعدی خود را با این ویژگی به بازار عرضه کند؟ البته ناگفته نماند، این بار حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر قرار خواهد داشت که از فناوری بسیار سریع، بسیار قابل اعتماد و البته بسیار محبوبی بهره می‌برد.

بی‌شک، اپل شرکتی نیست که به‌راحتی تصمیمی را بگیرد و مجددا تصمیم خودش را عوض کند؛ در نتیجه انتظار نمی‌رفت در آینده آیفون جدیدی با حسگر اثر انگشت به بازار عرضه شود. اما آخرین اخبار حاکی از آن است که کوپرتینویی‌ها قصد دارند گوشی آیفونی به‌صورت انحصاری برای بازار چین معرفی کنند که از حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر بهره می‌برد. 

در گزارش منتشرشده از سوی Global Times اعلام شده که اپل در حال توسعه‌ی گوشی آیفون اقتصادی برای بازار چین است که از حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر اولد بهره خواهد برد. شاید ویژگی یادشده، خاص به‌نظر نرسد ولی این موضوع که اپل در حال توسعه‌ی چنین دستگاهی با چنین ویژگی‌ است، خیلی جالب به ‌نظر می‌رسد و می‌تواند نحوه‌ی تغییر عملکرد اپل را در خارج از آمریکا نشان دهد.

iPhone X Face ID

گزارش منتشرشده از سوی وب‌سایت caijing.com.cn با اشاره به اطلاعاتی که از سوی زنجیره‌ی تأمین به دست آمده، حاکی از آن است که اپل در حال توسعه‌ی گوشی آیفون جدیدی است که به‌جای فیس‌آیدی قرار است با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر معرفی شود. به‌نظر می‌رسد این تصمیم کوپرتینویی‌ها می‌‌تواند منجر به تعدیل هزینه‌های تولید گوشی آیفون شود.

یکی از مدیران اپل در پکن که ترجیح داده نامش فاش نشود، اعلام کرده است که فرستنده‌ی لیزر نوری که مهم‌ترین بخش فیس‌آیدی اپل است، قیمت بالایی (‌حدود چند صد یوان)‌ دارد. وی روز دوشنبه در گفتگویی با Global Times اعلام کرد: « تنها اپل می‌تواند دستگاه‌های خود را با چنین قطعاتی به بازار عرضه کند، ولی درنهایت این تصمیم بر فروش دستگاه‌های اپل تأثیرگذار خواهد بود.»

پیش از معرفی آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۷، اپل به‌طرز شگفت‌انگیزی راهکارهای مختلف حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر را مورد بررسی قرار داد. اما درنهایت تصمیم گرفت پرچم‌دار خود را با بهره‌مندی از فیس‌آیدی به بازار عرضه کند که البته دلیل چنین تصمیم‌گیری از سوی اپل کاملا روشن نشده است.

حسگر اثر انگشت ادغام شده با نمایشگر

آیا باید منتظر بازگشت تاچ‌آیدی به گوشی‌‌های آیفون باشیم؟

اگر گزارش Global Times صحت داشته باشد، به چندین موضوع مهم و جالب اشاره دارد. اولا، کوپرتینویی‌ها مجددا قصد دارند نسخه‌ی خاص آیفون اقتصادی خود را با تاچ‌آیدی به بازار عرضه کنند. به‌نظر می‌رسد تاچ‌آیدی قیمت پایین‌تری نسبت به دوربین TrueDepth مورد نیاز برای تشخیص چهره 3D دارد. از سوی دیگر، حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر با نمایشگر اولد کار می‌‌کند. بنابراین این گوشی هوشمند با نمایشگر اولد معرفی خواهد شد. درنظر داشته باشید که آیفون XR اقتصادی از نمایشگر LCD و شناسه‌ی Face ID بهره می‌برد. البته شایعه‌هایی مختلفی پیش از این منتشر شده بود که می‌گفت کوپرتینویی‌ها قصد دارند از عرضه‌ی دستگاه‌هایی با نمایشگر LCD فاصله بگیرند.

یکی دیگر از نکات قابل‌توجه در مورد آیفون ۱۰ آن است که براساس گزارش انتظار می‌رود دستگاه با بریدگی بالای نمایشگر کوچک‌تری معرفی شود. بریدگی بالای نمایشگر محل قرارگیری سنسورهای مختلف مور نیاز برای اسکن سه‌بعدی چهره است. وقتی قرار باشد گوشی آیفون فاقد فیس‌آیدی باشد، در نتیجه از تعداد سنسورهای موجود در بریدگی بالای نمایشگر کاسته خواهدشد. از سوی دیگر باتوجه به اینکه این گوشی هوشمند نیز فاقد دکمه‌ی فیزیکی هوم خواهد بود، انتظار می‌رود این دستگاه فاقد حاشیه‌های بزرگی باشد. 

Touch ID

درنهایت باید منتظر دستگاهی اقتصادی با حاشیه‌ی باریک، بریدگی بالای نمایشگر کوچک‌تر، حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر و البته نمایشگر اولد باشیم. احتمال دارد این گوشی آیفون تنها به‌صورت انحصاری در بازار چین به‌فروش برسد.

از سوی دیگر، تنش‌های تجاری ۱۸ ماهه‌ی بین آمریکا و چین، باعث کاهش فروش گوشی‌های آیفون در چین شده است. براساس گزارش The Global Times، کاربران چینی ترجیح می‌دهند گوشی‌های هوشمندی با قیمت حدود ۵۰۰۰ یوان (حدود ۷۳۰ دلار) خریداری کنند. اکثر شرکت‌های چینی تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند در بازار چین، گوشی‌های هوشمند پریمیوم خود را در چنین محدوده‌ی قیمتی به بازار عرضه می‌کنند. 

لازم به ذکر است که در این محدوده‌ی قیمتی، کاربران می‌توانند گوشی‌های هوشمندی با آخرین فناوری‌های روز همچون دوربین کشویی، حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر و ویژگی‌های دیگر خریداری کنند. شاید اپل هم قصد دارد گوشی هوشمندی اقتصادی و متناسب با سلیقه‌ی کاربران چینی در بازار چین عرضه کند. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات