اپل ۳۰ درصد از تولید آیفون را از چین خارج می‌کند

اپل ۳۰ درصد از تولید آیفون را از چین خارج می‌کند

نبرد تجاری میان آمریکا و چین موجب تغییراتی در ساختار شرکت‌های فناوری هم می‌شود. به‌عنوان مثال احتمالا بخشی از تولید آیفون در چین به کشورهای دیگر منتقل شود.

اپل قصد دارد ۱۵ تا ۳۰ درصد از تولید آیفون را از چین خارج کند. کوپرتینویی‌ها به‌صورت جدی به‌دنبال این اقدام هستند و از توزیع‌کننده‌های گوناگون، درخواست بررسی شرایط و اعلام قیمت کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که جنگ تجاری چین و آمریکا یکی از دلایل اصلی تصمیم شرکت خواهد بود.

چین در ماه مه و در پاسخ به تهدیدهای ترامپ، تعرفه‌های کالاهای آمریکایی را افزایش داد. آن‌ها اعلام کردند که ۲۵ درصد تعرفه‌ی جدید روی کالاهای آمریکا اضافه می‌کنند. ترامپ قبل از مقامات چینی تعرفه‌های جدید را برای کالاهای آن‌ها اعمال کرده بود. تحلیل‌گران پس از اعلام خبر چینی‌ها پیش‌بینی کرده بودند که قیمت آیفون در نتیجه‌ی تعرفه‌ها ۱۴ درصد افزایش خواهد یافت. البته تیم کوک در مصاحبه‌ای در ماه ژوئن گفته بود که تعرفه‌ها تأثیری روی قیمت آیفون نخواهد داشت.

تیم کوک در مصاحبه‌ای پیرامون تصمیم‌‌ چینی‌ها برای افزایش تعرفه گفته بود:

چینی‌ها به‌هیچ‌وجه اپل را هدف قرار نداده‌اند. به‌علاوه من تصور نمی‌کنم که چنین اتفاقی در آینده هم رخ دهد. درواقع صادقانه بگویم که من امیدوار هستم چینی‌ها چنین تصمیمی نگیرند. به‌هرحال آیفون در همه‌جای جهان تولید می‌شود. تصویب هرگونه تعرفه برای آیفون، همه‌ی افراد و کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شاید برخی کشورها، بیشتر متضرر شوند.

چین-آمریکا / china-america

برخی کارشناسان با تکیه بر صحبت‌های کوک ادعا می‌کنند که اپل می‌خواهد وابستگی خود را به چین کاهش دهد. حتی اگر کشور شرقی برنامه‌ای برای تصویب تعرفه نداشته باشد، باز هم کوپرتینویی‌ها می‌خواهند گزینه‌های بیشتری برای تولید محصولات خود داشته باشند. به‌هرحال قبلا در اخبار خوانده بودیم که در صورت افزایش تنش میان چین و آمریکا، اپل تولید محصولات خود را از چین خارج خواهد کرد. اکنون می‌بینیم که بدون افزایش تنش‌ها هم تصمیم کوپرتینویی‌ها جدی به نظر می‌رسد.

تحلیل‌ها نشان می‌دهد که همکار تایوانی اپل یعنی فاکسکان، توانایی تولید آیفون خارج از خاک چین به‌اندازه‌ی نیاز بازار آمریکا را دارد. شاید بتوان هند و کشورهای جنوب شرق آسیا را گزینه‌های مناسبی برای جایگزین کردن چین دانست. به‌علاوه مدیر بخش نیمه‌هادی‌های فاکسکان (یا Hon Hai Precision Industry)، یانگ لیو قبلا گفته بود که ۲۵ درصد از مراکز تولیدی این شرکت در خارج از چین قرار دارند. به‌هرحال اپل هنوز هیچ اظهارنظری درباره‌ی اخبار خروج از چین نداشته است. 

منبع cnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده