هواوی برنامه‌های جدیدی برای توسعه تراشه اختصاصی خود دنبال می‌کند

هواوی برنامه‌های جدیدی برای توسعه تراشه اختصاصی خود دنبال می‌کند

هواوی برنامه‌های جدیدی را برای توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی خود، یکی از مهم‌ترین قطعات مورد نیاز در تولید گوشی‌های هوشمند دنبال می‌کند. 

باتوجه به اینکه اپراتورهای تلفن همراه آمریکایی در سال جاری از فروش گوشی‌های هوشمند هواوی پشتیبانی نمی‌کنند، اما غول فناروی چینی انتظار دارد در سال ۲۰۱۹، بین ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیون گوشی هوشمند به بازار عرضه کند.

براساس گزارش منتشرشده از سوی Digitimes، باتوجه به برنامه‌ریزی هواوی برای افزایش تولید گوشی‌های هوشمند، به‌نظر می‌رسد هواوی در نظر دارد تا از حداکثر ظرفیت های‌سیلیکون برای تولید تراشه استفاده کند. های‌سیلیکون به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های هواوی شناخته می‌شود. هواوی در عمل تراشه‌های مورد نیازش را خودش تولید نمی‌کند؛ بلکه همه‌ی فعالیت‌های مربوط‌به طراحی را به‌صورت داخلی به انجام می‌رساند ولی تولید تراشه‌ها برعهده‌ی شرکت TSMC است. 
تراشه کرین 970 هواوی

هواوی در گوشی‌های پرچم‌دار خود از تراشه‌های قدرتمند اختصاصی کرین استفاده می‌کند. به‌عنوان مثال، گوشی‌های هوشمند سری میت ۲۰ با تراشه‌ی کرین ۹۸۰ هواوی به بازار عرضه شدند و انتظار می‌رود گوشی‌های هوشمند سری جدید هواوی P30 نیز با همین تراشه معرفی شوند. در ماه اکتبر، غول فناوری چینی، خط تولید تراشه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خود را راه‌اندازی کرد. تراشه‌‌های Ascend 910 و Ascend 310 مبتنی بر هوش مصنوعی در هدفون‌ها، پوشیدنی‌های همیشه در حالت فعال،‌ گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها همچون لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های کامپیوتری دسکتاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

سال گذشته‌ی میلادی، هواوی سومین خریدار بزرگ مدارهای مجتمع جهان بود و بیش از ۲۱ میلیارد دلار برای خرید تراشه‌های نیمه‌هادی هزینه کرد که نسبت به سال قبل افزایش ۴۵ درصدی را نشان می‌دهد. جای تعجبی نیست،  و رشد فروش سالیانه‌ی ۳۰ درصد را به ثبت رساند. در سال گذشته‌ی میلادی تنها شرکت‌های سامسونگ و اپل، تراشه‌ی نیمه هادی بیشتری نسبت به هواوی خریداری کردند. 

باتوجه به اینکه تراشه‌های اختصاصی کرین هواوی تنها در گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند، در نتیجه به‌اندازه‌ی تراشه‌ی سری A اپل که در گوشی‌های آیفون مورد استفاده قرار می‌گیرند یا به‌اندازه‌ی تراشه‌های اکسینوس اختصاصی سامسونگ و تراشه‌های اسنپدراگون کوالکام مورد استفاده در بیشتر گوشی‌های اندرویدی شناخته‌شده نیستند. 

. با این وجود، کرین ۹۸۰ اولین تراشه‌ی ۷ نانومتری هواوی بود و بدان معنی است که تعداد ترانزیستورهای بیشتری می‌توانند روی تراشه قرار بگیرند. درنتیجه نسبت به تراشه‌هایی با تعداد ترانزیستورهای کمتر، تراشه‌ای قدرتمندتر با مصرف بهینه‌ی انرژی دراختیار خواهیم داشت. برای مثال، کرین ۹۸۰ با ۶.۹ میلیارد ترانزیستور بهبود عملکرد ۷۵ درصدی و ۵۸ درصد بهبود مصرف انرژی نسبت به کرین ۹۷۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری دارد.

منبع phonearena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده