گارتنر: بازار موبایل با عرضه گوشی‌های 5G و تاشدنی رونق خواهد گرفت

پنج‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۷
مطالعه 3 دقیقه
گارتنر در جدیدترین گزارش خود از وضعیت بازار گوشی هوشمند، اشاره می‌کند که عرضه‌ی قریب‌الوقوع گوشی‌های 5G و تاشدنی موجب رونق این بازار خواهد شد.
تبلیغات

براساس گزارش تازه‌ای که از سوی گارتنر منتشر شده است، فروش جهانی گوشی هوشمند در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱.۴ درصد افزایش داشته است. این گزارش شرح می‌دهد که اپل سهم ۱۱.۸ درصدی خود از بازار گوشی هوشمند را حفظ کرده و سامسونگ در مقایسه با سه‌ماهه‌ی سوم سال گذشته، ۳.۴ درصد از سهم خود را از دست داده است.

هرچند سامسونگ همچنان در جایگاه اول برترین عرضه‌کننده گوشی هوشمند باقی مانده است؛ اما کاهش سهم تقریبا سه‌ونیم درصدی این شرکت نشان می‌دهد که دیگر برندهای مقرون‌به‌صرفه‌تر نظیر هواوی و شیائومی به تهدیدی جدی تبدیل شده‌اند. نکته‌ی جالب توجه در گزارش گارتنر آن است که بدون احتساب هواوی و شیائومی، فروش جهانی گوشی هوشمند ۵.۲ درصد کاهش یافته است. انشول گوپتا،‌ مدیر پژوهش‌های گارتنر می‌نویسد:

تولیدکنندگان برتر تلفن همراه چینی با استفاده از گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت، ویژگی‌های بهبودیافته‌ی دوربین و نمایشگرهای با وضوح تصویر بالا، فروش خود را در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۸ در بازارهای نوظهور افزایش داده‌اند.

به‌عنوان مثال، همان‌طور که نقد و بررسی‌ها از گوشی هواوی میت ۲۰ پرو نشان می‌دهند، این گوشی تقریبا تمام نیازهای هر کاربر از یک گوشی هوشمند رده‌بالا را برآورده می‌کند. هواوی با ارائه‌ی ویژگی‌های پیشرفته هم‌راستا با آخرین پرچمداران ساخت گوگل، اپل و سامسونگ با چند صد دلار قیمت کمتر، تنها برند عمده‌ای محسوب می‌شود که رشد قابل‌توجه فروش را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

سازنده

عرضه در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۸ (واحد)

سهم بازار در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۸ (درصد)

عرضه در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۷ (واحد)

سهم بازار در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۷ (درصد)

سامسونگ

۷۳٬۳۶۰.۱

۱۸.۹

۸۵٬۶۰۵.۳

۲۲.۳

هواوی

۵۲٬۲۱۸.۴

۱۳.۴

۳۶٬۵۰۱.۸

۹.۵

اپل

۴۵٬۷۴۶.۶

۱۱.۸

۴۵٬۴۴۱.۹

۱۱.۸

شیائومی

۳۳٬۲۱۹.۷

۸.۵

۲۶٬۸۵۳.۲

۷.۰

اوپو

۳۰٬۵۶۳.۴

۷.۹

۲۹٬۴۴۹.۲

۷.۷

دیگران

۱۵۳٬۹۶۰

۳۹.۶

۱۵۹٬۷۴۲

۴۱.۶

مجموع

۳۸۹٬۰۶۸.۲

۱۰۰

۳۸۳٬۵۹۳.۴

۱۰۰

اپل در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۷، موفق به عرضه‌ی ۴۵ میلیون دستگاه گوشی هوشمند شد و هرچند براساس داده‌های گارتنر، عرضه‌ی این شرکت در سه‌ماهه‌ی سوم امسال نزدیک به ۳۰۰ هزار دستگاه افزایش یافته؛ اما سهم کوپرتینویی‌ها از بازار گوشی هوشمند در عمل بدون تغییر باقی مانده است. با این حال، اپل براساس گزارش رسمی خود، ۴۶ میلیون دستگاه آیفون عرضه کرده است. در مقابل، عرضه‌ی سامسونگ در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تقریبا ۱۲ میلیون دستگاه کاهش یافته است.

از دیگر نکات جالب توجه گزارش اخیر گارتنر باید به فروش بالاتر آیفون ۱۰ اس مکس نسبت به ۱۰ اس معمولی اشاره کرد. در حال حاضر، دستگاه‌های با نمایشگر بزرگتر به‌ویژه در چین، بازاری که مصرف‌کنندگان آن غالبا خواستار این‌گونه گوشی‌های هوشمند هستند، محبوبیت بسیار بیشتری دارند. آن‌طور که گزارش گارتنر اشاره می‌کند، احتمالا به همین دلیل، هواوی همچنان عنوان برترین برند گوشی هوشمند را در چین بزرگ حفظ کرده است و در اغلب بازارهایی اروپایی نیز در میان سه سازنده‌ی برتر قرار دارد.

در پایان گارتنر در جمع‌بندی گزارش خود پیش‌بینی می‌کند موج عظیم بعدی پذیرش گوشی‌های هوشمند مصرفی در سال ۲۰۲۰ از راه خواهد رسید؛ هنگامی که فناوری‌های آینده نظیر شبکه‌ی نسل پنجم موبایل (5G) و گوشی‌های هوشمند تاشدنی به بازار راه پیدا کنند. براساس پیش‌بینی گارتنر، ۶۵ میلیون دستگاه گوشی هوشمند 5G در سال ۲۰۲۰ به فروش خواهد رفت و با توجه به آنکه اپل نیز آیفون مجهز به 5G را دست‌کم تا آن سال عرضه خواهد کرد، شکی نیست که این فناوری برای صنعت موبایل به‌شدت سودآور خواهد بود.

هرچند گارتنر خاطرنشان می‌کند که خرید دستگاه‌های اولیه‌ی تاشدنی و مجهز به 5G هم مستلزم صرف هزینه‌ی بالا و هم چشم‌پوشی از برخی ویژگی‌های مشخص خواهد بود؛ اما تقاضا برای این نوع فناوری‌های فوق مدرن، آغازگر دورانی جدید از فروش گوشی هوشمند خواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات