بنچمارک آیفون Xs Max و آیفون Xs منتشر شد؛ سریع‌ترین گوشی‌های حال حاضر دنیا

بنچمارک آیفون Xs Max و آیفون Xs منتشر شد؛ سریع‌ترین گوشی‌های حال حاضر دنیا

بنچمارک‌های رسمی گوشی‌های آیفون Xs Max و آیفون Xs نشان می‌دهند که پرچمداران جدید اپل، در حال حاضر سریع‌ترین گوشی‌های هوشمند بازار هستند.

گرچه A12 Bionic به‌عنوان نخستین تراشه‌ی موبایلی ۷ نانومتری دنیا، نتوانسته همچون نسل پیشینش (A11 Bionic) جهش عظیمی در زمینه‌ی عملکرد داشته باشد؛ اما ظاهرا هنوز آنقدر قدرت دارد که به‌راحتی گوشی‌های اندرویدی تجهیزشده به اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام را از پیش رو بردارد. 

اخیرا بنچمارک‌های معتبر گوشی‌های آیفون Xs مکس و آیفون Xs منتشر شده‌اند؛ این دو گوشی در اکثر این بنچمارک‌ها، توانسته‌اند به‌ترتیب در رده‌های اول و دوم جدول قرار بگیرند.

تراشه‌ی ۶ هسته‌ای جدید به‌کاررفته در iPhone Xs Max و iPhone XS شامل دو هسته‌ی ویژه برای عملکرد بالا است که طبق ادعای Apple، تا ۱۵ درصد سریع‌تر از نسل پیشین هستند؛ به‌علاوه، A12 شامل چهار هسته‌‌ی بهره‌وری نیز هست که (نسبت به نسل قبل) ۵۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند. گوشی‌های رده‌بالای‌ جدید اپل، در کنار این‌ها به یک GPU چهار هسته‌ای تجهیز شده‌اند که طبق ادعای کوپرتینونشین‌ها، عملکردشان ۵۰ درصد سریع‌تر است.

وب‌سایت معتبر Tom's Guide اخیرا اقدام به گرفتن بنچمارک از آیفون ۱۰ اس مکس و آیفون ۱۰ اس کرده است که در ادامه به‌نتایج حاصل از این آزمایش‌ها، نگاهی می‌اندازیم:

بنچمارک گیک‌بنچ ۴ (حالت چند هسته‌ای)

هرچه بیشتر، بهتر

نام گوشیامتیاز
آیفون ۱۰ اس مکس اپل۱۱٬۵۱۵
آیفون ۱۰ اس اپل

۱۱٬۴۲۰

آیفون ۱۰ اپل

۱۰٬۳۵۷

وان‌پلاس ۶

۹٬۰۸۸

گلکسی نوت ۹ سامسونگ

۸٬۸۷۶

جی ۷ تین‌کیو ال‌جی

۸٬۵۶۶

گلکسی اس ۹ پلاس سامسونگ

۸٬۲۹۵

گفتنی است که گیک‌بنچ ۴، بنچمارکی است که عملکرد کلی گوشی را مورد آزمایش قرار می‌دهد و همانطور که در جدول بالا می‌ببنید، هیچ‌یک از گوشی‌های رقیب، نمی‌توانند حتی عملکردی نزدیک به آیفون‌های ۲۰۱۸ اپل داشته باشند. آیفون ۱۰ اس مکس موفق به کسب امتیاز عالی ۱۱٬۵۱۵ شد و آیفون ۱۰ اس هم امتیاز ۱۱٬۴۲۰ را ثبت کرد. نکته‌ی جالب توجه، حضور آیفون ۱۰ در رده‌ی سوم این لیست و بالاتر از گوشی‌هایی نظیر گلکسی نوت ۹ است. با مقایسه‌ی امتیاز ثبت‌شده توسط آیفون ۱۰ اس مکس و آیفون ۱۰، متوجه پیشرفت ۱۱ درصدی آیفون‌های جدید اپل در زمینه‌ی عملکرد می‌شویم.

عملکرد ثبت‌شده توسط آیفون‌های جدید، از فاصله‌ی زیادی این گوشی‌ها با پرچمداران اندرویدی فعلی بازار حکایت دارد. وان‌پلاس ۶ با ۸ گیگابایت رم، بهترین عملکرد را در بین گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید داشته و موفق به کسب امتیاز ۹٬۰۸۸ شده است. پرچمدار جدید سامسونگ، یعنی نوت ۹ هم امتیاز ۸٬۸۷۶ را ثبت کرده است.

آیفون Xs Max اپل / Apple iPhone Xs Max

بنچمارک Video Editing (تبدیل یک ویدیوی دو دقیقه‌ای 4K به 1080p)

هرچه کمتر، بهتر

نام گوشیمدت‌زمان لازم برای تبدیل ویدیو
آیفون ۱۰ اس مکس اپل۳۹ ثانیه
آیفون ۱۰ اس اپل

۳۹ ثانیه

آیفون ۱۰ اپل

۴۳ ثانیه

گلکسی اس ۹ پلاس سامسونگ

۲ دقیقه و ۳۲ ثانیه
جی ۷ تینکیو ال‌جی

۳ دقیقه و ۱۶ ثانیه

وان‌پلاس ۶

۳ دقیقه و ۴۵ ثانیه

گلکسی نوت ۹ سامسونگ

نامشخص (به‌دلیل عدم پشتیبانی از اپلیکیشن ادوبی کلیپس)

وب‌سایت Tom's Guide برای گرفتن این بنچمارک، از نرم‌افزار ادوبی پریمیر کلیپس استفاده کرده است. همانطور که بالاتر ذکر کردیم، در این بنچمارک، یک ویدیوی ۲ دقیقه‌ای 4K به ویدیویی با کیفیت 1080p تبدیل می‌شود. گوشی آیفون ۱۰ که سال قبل عرضه شده، توانسته عملکرد بسیار بهتری از اس ۹ پلاس سامسونگ داشته باشد و عملکرد ثبت‌شده توسط آیفون‌های ۲۰۱۸ هم جای حرف زدن باقی نمی‌گذارد. 

اس ۹ پلاس سامسونگ پروسه‌ی تبدیل این ویدیو را در مدت‌زمان ۲ دقیقه و ۳۲ ثانیه انجام داده است و بدین ترتیب، سریع‌ترین گوشی اندرویدی لیست (در این بنچمارک) لقب می‌گیرد. در رده‌های بعدی هم گوشی‌های جی ۷ تین‌کیو و وان‌پلاس ۶ دیده می‌شوند.

آیفون Xs Max اپل / Apple iPhone Xs Max

مدت‌زمان اجرای اپلیکیشن‌ها

هرچه کمتر، بهتر

نام گوشی / نام بازیFortnitePokémon GoAsphalt 9Tekken
آیفون ۱۰ اس مکس اپل۲۰.۸ ثانیه۴.۹ ثانیه۶.۱۷ ثانیه۱۸.۷۶ ثانیه
آیفون ۱۰ اپل۲۶ ثانیه۷.۲ ثانیه۱۰ ثانیه۱۹.۷ ثانیه
گلکسی نوت ۹ سامسونگ۳۵ ثانیه۷.۲ ثانیه۹.۱ ثانیه۲۹.۳۸ ثانیه

یکی از بهترین روش‌ها برای سنجش عملکرد گوشی‌های هوشمند در دنیای واقعی، اندازه گرفتن مدت‌زمانی است که این گوشی‌ها برای بازکردن اپلیکیشن‌ها نیاز دارند. از آنجایی که هم ۱۰ اس مکس و هم ۱۰ اس دارای یک نوع پردازنده هستند، در جدول بالا تنها نام ۱۰ اس مکس آمده و با گوشی‌های آیفون ۱۰ و نوت ۹ مقایسه شده است.

همانطور که در جدول بالا به‌وضوح می‌توانید ببینید، آیفون ۱۰ اس مکس توانسته بازی‌های مختلف را سریع‌تر از تمامی رقبایش اجرا کند. یکی از نکات جالب توجه جدول، برتری ۱۵ ثانیه‌ای ۱۰ اس مکس نسبت به نوت ۹ در اجرای بازی فورتنایت و برتری ۳ ثانیه‌ای در اجرای بازی آسفالت ۹ است. عملکرد گوشی‌ها در اجرای بازی Pokémon Go تقریبا به‌هم شبیه بود، اما مجددا شاهد برتری ۱۰ اس هستیم.

وان پلاس 6 / OnePlus 6

بنچمارک 3DMark Slingshot Extreme

هرچه بیشتر، بهتر

نام گوشیامتیاز
وان‌پلاس ۶۵٬۱۲۴
گلکسی نوت ۹ سامسونگ

۴٬۶۳۹

گلکسی اس ۹ پلاس سامسونگ

۴٬۶۳۴

آیفون ۱۰ اس مکس اپل

۴٬۳۳۹

آیفون ۱۰ اس اپل

۴٬۲۴۴

جی ۷ تینکیو ال‌جی

۴٬۲۰۱

3DMark Slingshot Extreme که عملکرد گرافیکی گوشی‌ها را موردسنجش قرار می‌دهد، تنها بنچمارکی بود که آیفون‌های ۲۰۱۸ نتوانستند از آن سربلند بیرون بیایند. این وان‌پلاس ۶ بود که توانست بهترین عملکرد را از خود ثبت کند و در رده‌های بعدی، گوشی‌های نوت ۹، اس ۹ پلاس، آیفون ۱۰ اس مکس، آیفون ۱۰ و جی ۷ تین‌کیو قرار گرفتند.

آیفون Xs Max اپل / Apple iPhone Xs Max

بنچمارک GFXBench 5.0/Metal

هرچه بیشتر، بهتر

نام گوشی / نام صحنهصحنه‌ی Aztec Ruinsصحنه‌ی Car Chase
آیفون ۱۰ اس مکس اپل۱٬۶۰۴.۷ فریم۱٬۷۴۴.۴۴ فریم
آیفون ۱۰ اس اپل۱٬۷۷۴.۱ فریم۱٬۶۷۴.۳ فریم
گلکسی نوت ۹ سامسونگ۸۵۱.۷ فریم۱٬۱۰۳ فریم
گلکسی اس ۹ پلاس سامسونگ۱٬۳۳۹ فریم۱٬۷۸۳ فریم

آیفون‌های ۲۰۱۸ حتی در بنچمارک GFXBench 5.0/Metal، که طولانی‌تر و سنگین‌تر از 3DMark Slingshot Extreme است نیز نگاه‌ها را به خود معطوف کرده‌اند؛ برای مثال به آزمون Aztec Ruins اشاره می‌کنیم که در آن، ۱۰ اس مکس توانسته امتیاز ۱٬۶۰۴.۷ را کسب کند؛ در این آزمون، جزئیات با گرافیک بسیار بالایی به‌نمایش در می‌آیند تا گوشی، تحت فشار شدید قرار گیرد.

همانطور که در جدول ملاحظه می‌کنید، آیفون ۱۰ اس مکس توانسته عملکرد بسیار بهتری نسبت به نوت ۹ داشته باشد. در این جدول، گوشی‌های آیفون ۱۰ اس، گلکسی نوت ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس، به‌ترتیب در رده‌های دوم تا چهارم جای گرفته‌اند.

وب‌سایت Tom's Guide مدعی شده است که تراشه‌ی A12 Bionic به‌کاررفته در آیفون ۱۰ اس مکس و آیفون ۱۰ اس، این دو گوشی را به سریع‌ترین گوشی‌های هوشمند حال حاضر دنیا تبدیل کرده است. دستگاه‌های اندرویدی مبتنی بر اسنپدراگون ۸۴۵ هم به‌نوبه‌ی خود گوشی‌های سریعی هستند، اما نمی‌توانند عملکردی شبیه آیفون‌های جدید اپل داشته باشند.

دیدگاه شما در این زمینه چیست؟ آیا انتظار ثبت چنین اعداد و ارقامی را توسط آیفون‌های ۲۰۱۸ داشتید؟ در پایان از شما دعوت می‌کنیم برای مشاهده‌ی مشخصات فنی کامل و قیمت گوشی‌های مختلف از بخش محصولات زومیت استفاده کنید.

منبع tomsguide
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده