در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰ میلیون حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر عرضه می‌شود

جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
براساس پژوهشی جدید، با رشد محبوبیت حسگرهای اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر، میزان عرضه‌ی آن‌ها تا سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰ میلیون واحد خواهد رسید.
تبلیغات

این روزها، حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر به‌عنوان راهکاری برای کاهش بیش از پیش حاشیه‌ی گوشی‌ها مطرح می‌شود، این نوع حسگر که نخستین بار در گوشی ویوو ایکس ۲۰ پلاس به‌کار گرفته شد، پس از مدتی در محصولاتی مانند ویوو ایکس ۲۱ یودی و شیائومی می ۸ اسکپلورر نیز به‌کار رفت و محبوبیت روزافزونی پیدا کرد. اکنون دیجی‌تایمز به‌نقل از موسسه‌ی پژوهشی سیگمااینتل گزارش می‌دهد که عرضه‌ی حسگرهای یکپارچه با نمایشگر تا پایان سال جاری میلادی به ۴۲ میلیون و در سال ۲۰۱۹ به رقم ۱۰۰ میلیون واحد خواهد رسید.

فناوری جدید حسگرهای قرارگرفته درون نمایشگر به‌همراه یکی از دو حسگر اپتیکال یا اولتراسونیک عرضه می‌شوند؛ به‌عنوان مثال، ویوو از حسگر نخست استفاده می‌کند؛ بدین صورت که نمایشگر به انتشار نور می‌پردازد و حسگر نیز تصویر را می‌خواند. حسگر نوع دوم گران‌قیمت‌تر است و به امواج ساتع‌شده به شکاف‌های اثر انگشت و سیگنالی که از آن‌ها بازمی‌گردد، تکیه می‌کند. به‌دلیل اختلاف قیمت موجود، حسگر اپتیکال بخش اعظم حسگرهای عرضه‌شده را تشکیل خواهد داد. علاوه بر این، سیگمااینتل در گزارش خود ادعا می‌کند که حسگر گران‌قیمت‌تر با نرخ بالایی در دسترس سازندگان کره‌ای گوشی هوشمند همچون سامسونگ و ال‌جی قرار خواهد گرفت. این اطلاعات با شایعات پیشین مبنی بر تجهیز گلکسی اس ۱۰، نوت ۱۰ و گلکسی‌های سری A به حسگر اثر انگشت اولتراسونیک هم‌خوانی دارند.

دیجی‌تایمز خاطرنشان کرده است که گوشی‌های هوشمند به‌منظور بهره‌گیری از حسگرهای یادشده باید مجهز به پنل OLED باشند. شاید سامسونگ در حال حاضر به‌عنوان پیشگام عرصه‌ی ساخت نمایشگرهای OLED شناخته می‌شود؛ اما تولیدکنندگان چینی همچون تیانما و ویژیناکس با افزایش تقاضا از سوی سازندگان داخلی گوشی هوشمند که در پی پایین نگاه داشتن قیمت‌ها هستند، می‌توانند وارد رقابت جدی با سامسونگ شوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات