آیفون‌های 2018 از مودم‌های کم‌سرعت اینتل استفاده خواهند کرد

پنج‌شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
با قطع همکاری کوالکام و اپل، آیفون‌های ۲۰۱۸ از مزیت مودم‌های پرسرعت‌تر کوالکام بی‌بهره خواهند ماند و اینتل به تنها تامین‌کننده‌ی مودم برای آن‌ها تبدیل خواهد شد.

اپل و کوالکام در مناقشات حقوقی با یکدیگر سابقه‌ای طولانی دارند و به‌طور پیوسته در دادگاه‌های مختلف در رفت‌وآمد بوده‌اند. به‌عنوان مثال تنها از سال ۲۰۱۷ تاکنون، فهرست شکایت‌های این دو شرکت از همدیگر به شرح زیر بوده است:

  • در ژانویه‌ی ۲۰۱۷، اپل به‌دلیل دریافت حق امتیاز ناعادلانه از کوالکام شکایت، و مبلغ یک میلیارد دلار ادعای خسارت کرد.
  • در آوریل ۲۰۱۷، کوالکام به‌دلیل ضعیف جلوه دادن مودم‌هایش در مقابل مودم‌های اینتل از اپل شکایت کرد.
  • در نوامبر ۲۰۱۷، کوالکام به این دلیل از اپل شکایت کرد که این شرکت اسرار تجاری آن‌ها را با اینتل درمیان گذاشته بود. این شرکت تراشه‌ساز سپس تلاش کرد تا اپل را از تولید و فروش آیفون در چین منع کند.
  • در ژانویه‌ی امسال، کوالکام به‌دلیل پرداخت رشوه به اپل برای کنار گذاشتن تراشه‌های اینتل و استفاده از تراشه‌های ساخت این شرکت، مبلغ یک میلیارد یورو جریمه شد.

امروز، خبرگزاری CNET گزارش داد که کوالکام از این پس دیگر تامین‌کننده‌ی تراشه برای آیفون‌های Apple نخواهد بود. جورج دیویس، مدیر ارشد مالی کوالکام در جریان گزارش مالی این شرکت با تحلیلگران صنعتی گفت:

با این حال، براساس گفته‌های کریستیانو امون، مدیر واحد تراشه‌ی Qualcomm، این خبر بدین معنی نیست که کوالکام و اپل برای همیشه همکاری خود را قطع کرده‌اند. این شرکت تراشه‌ساز معتقد است که می‌تواند در آینده مجددا به تامین‌کننده‌ی اپل تبدیل شود.

در طول سال‌های اخیر، اپل از هر دو مودم‌های ساخت Intel و کوالکام در مدل‌های مختلفی از iphone استفاده کرده است و براساس اظهارات بسیاری، مدل‌های مجهز به مودم‌های کوالکام از سیگنال قوی‌تر و سرعت شبکه‌ی نسل چهارم بیشتری بهره‌مند هستند. در واقع، تنها در مدت دو روز گذشته، کوالکام و وب‌سایت تست‌کننده‌ی سرعت اینترنتِ Speedtest.com از طریق میلیون‌ها تست اثبات کردند که دستگاه‌های مجهز به تراشه‌های کوالکام از دستگاه‌های اپل برخوردار از مودم‌های اینتل سریع‌تر هستند؛ بدین صورت که مودم‌های کوالکام در اپراتورهای تی‌موبایل و AT&T به‌ترتیب تا ۵۳ و ۴۰ درصد سرعت بیشتری دارند.

کوالکام به‌صورت مشخص اشاره نکرد که کدام رقیب آن‌ها به تامین‌کننده‌ی اپل تبدیل خواهد شد؛ با این حال آن شرکت قطعا اینتل خواهد بود. البته هنوز مشخص نیست که آیا اینتل قادر به تامین گسترده‌ی مودم برای آیفون‌ها خواهد بود یا اپل در صورت مواجه با کمبود، تراشه‌ساز دیگری را برای تامین مودم پیدا خواهد کرد. در هر صورت، کوالکام در فرآیند تولید آیفون‌های ۲۰۱۸ هیچ نقشی ایفا نخواهد کرد.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد