عوارض جسمانی ناشی از کار با تلفن همراه و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
استفاده‌ی بی‌رویه از تلفن‌های همراه می‌تواند باعث بروز عارضه‌های جسمانی جبران‌ناپذیری گردد. در این مقاله به بررسی هشت عارضه‌ی رایج و راه‌های پیشگیری آن‌ها می‌پردازیم.
تبلیغات

همه می‌دانیم که گوشی‌های هوشمند در عین مفید بودن می‌توانند منجر به مرگ کاربران شوند؛ مرگی که لزوما ناشی از نرخ بالای SAR و تأثیر آن بر بافت‌های مغز نیست. فردی را تصور کنید که اصرار دارد هنگام عبور از خیابان یا گذر کردن از موانع به پیام دادن با گوشی ادامه دهد؛ طبیعی است که این کار یک رفتار پرخطر به حساب می‌آید؛ اما باید بدانید حتی در صورت پرهیز از رفتارهای این‌چنینی و کنترل نرخ SAR و تأثیرات منفی آن بر بافت‌‌های مغز، باز هم استفاده‌ی بی‌رویه از تلفن همراه می‌تواند آسیب‌های جسمی و عضلانی را با خود به همراه داشته باشد. در این مقاله از زومیت، شما را از دردهای عضلانی رایج ناشی از کار با گوشی آگاه کرده و روش‌هایی را برای پیشگیری از هریک پیشنهاد می‌کنیم.

کار با گوشی هنگام راه رفتن

البته قرار نیست استفاده از گوشی را به کلی ترک کنید؛ چرا که این راهکار اصلا منطقی نیست. در واقع هدف این است که رفتارهایی را در خود تقویت کنیم که مثلا انجام مداوم بازی اعتیادآوری مانند کندی کراش باعث نشود در آینده دچار دردها و آسیب‌های جسمانی درمان‌ناپذیر شویم. در ادامه فهرستی از هشت صدمه‌ی جسمی و راه‌های جلوگیری از آن‌ها را می‌خوانید.

۱. درد و انحنای انگشت کوچک دست یا Smartphone Pinky

کار با گوشی‌های هوشمند با نمایشگر و جثه‌ی بزرگ مانند گلکسی نوت ۷ هرچند ممکن است از بسیاری جهات جذاب باشد، اما نگه داشتن آن‌ها در یک دست نه تنها دشوار است بلکه می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی انگشت کوچک دست به عنوان نگهدارنده‌ی پایین گوشی شود.

تورفتگی یا انحراف انگشت کوچک یکی از این آسیب‌ها به شمار می‌رود که به گفته‌ی مجله‌ی پاپیولر ساینس موقتی است؛ اما راشل رود، جراح دست هشدار می‌دهد که این تورفتگی می‌تواند علامت وضعیت متفاوتی باشد به نام هم‌کشی باشد که باعث شود بافت‌های انگشت خشک شده و انگشت در حالت خمیده باقی بماند. در هر صورت، بهتر است نسبت این موضوع حساس باشید.

انحنای انگشت / Smartphone Pinky

پیشگیری: برای پیشگیری از تورفتگی یا دندانه‌دار شدن انگشت، حتی اگر این عارضه موقتی باشد، بهترین راه این است که فبلت خود را دودستی نگه دارید و از نگه داشتن آن برای مدت طولانی در یک دست خودداری کنید.

۲. درد گردن ناشی از کار با گوشی یا Tech Neck

کشیدگی طولانی‌مدت عضله‌ی گردن زمانی که در حال چک کردن پیام‌ها در گوشی هستید دردی را در این عضله به وجود می‌آورد که اصطلاحا به آن «تک نک» می‌گویند. کنت هنسراج، جراح ستون فقرات در نیویورک محاسبه کرده است که پایین نگه داشتن گردن در زاویه‌ی ۴۵ درجه فشاری برابر با فشار حدود ۲۲ کیلوگرم بار را به آن وارد می‌کند و خم کردن آن تا زاویه‌ی ۶۰ درجه این فشار را در حد ۲۷ کیلوگرم افزایش می‌دهد.

درد گردن / Tech neck

پیشگیری: تا حد ممکن گوشی را هم‌سطح با چشمان و موازی با سر خود نگه دارید. این شکل کار با تلفن همراه هرچند ممکن است در خیلی مواقع مانند زمانی که در کلاس یا جلسه‌ای کاری هستید باعث رنجش افراد شود؛ اما در عوض باعث رنجش ستون فقرات نخواهد شد.

۳. درد کمر

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، نشان داد که ۸۴ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله دچار دردها ناحیه‌ی تحتانی کمر هستند. دردهایی در حوالی قسمت اتصال کمر به لگن که دنبالچه نام دارد. ریشه‌ی این دردها حالت نشستن نامناسب هنگام کار با گوشی لپ‌تاپ بود. حالت‌های نشستنی که با قوز کردن و لم دادن و ولو شدن روی مبل همراه هستند باعث فشار به کمر و ایجاد درد در این ناحیه می‌شوند.

بد نشستن

پیشگیری: برای پیشگیری از این نوع دردها کافی است صاف بنشینیم؛ البته به گفته‌ی پزشکان تغییر مداوم حالت نشستن در مواقعی که مجبور به نشستن هستیم بهتر از صاف نشستن طولانی‌مدت است.

۴. خشکی چشم

به دلایلی هنگام استفاده از گوشی هوشمند خود فراموش می‌کنیم که پلک بزنیم. یک متن یا ویدیوی جذاب ممکن است باعث شود آن‌قدر به نمایشگر خیره شویم که چشمان ما اشک بیفتند و این موضوع باعث خشکی چشم ما شود. این موضوع شاید چندان مهم نباشد، اما در درازمدت می‌تواند باعث فشار به چشم و بروز مشکلات و عفونت‌های چشمی شود.

خشکی چشم / dry eye

پیشگیری: بهتر است خیلی مات و مبهوت مطالب دنیای اینترنت نشده و بیشتر پلک بزنیم.

۵. آسیب بینایی

آسیب بینایی در نتیجه‌ی کار زیاد با گوشی هوشمند تهدیدی انکارناپذیر است. این مسئله فراتر از خشکی چشم است و به گفته‌ی چشم‌پزشکان نور آبی و بنفشی که از نمایشگر ساطع می‌شود می‌تواند باعث تباهی لکه‌ی زرد شده و در نهایت به کوری بیانجامد. به علاوه خیره شدن به صفحه‌ی نسبتا کوچک گوشی می‌تواند باعث تنبلی چشم و ضعف و خستگی و تاربینی و حتی کوری موقت شود.

نور آبی / blue light

پیشگیری: نور صفحه‌نمایش را کم کنید، اندازه‌ی فونت را افزایش دهید و استراحت دادن به چشمان خود را فراموش نکنید. همچنین در برخی گوشی‌ها می‌توانید با فعال کردن حالت مطالعه در شب نور آبی نمایشگر را کاهش دهید. البته، اگر نگاه کردن به نمایشگرها بخشی از زندگی کاری شما باشد، شاید عملا نتوانید کار زیادی برای فرار از نور آبی و بنفش و محافظت از چشمان خود در برابر تباهی لکه‌ی زرد انجام دهید.

۶. درد انگشتان دست یا Text Claw

اگر در انگشتان خود مخصوصا انگشت شصت احساس درد می‌کنید، باید بدانید دچار عارضه‌ی رایجی به تکست کلا شده‌اید که در نتیجه‌ی کار کشیدن از انگشتان برای نوشتن پیام یا نگه داشتن گوشی به وجود می‌آید. تکست کلا نامی غیرپزشکی برای کشیدگی عضلانی انگشت است و این عارضه می‌تواند دلایلی غیر از کار با گوشی نیز داشته باشد؛ اما زمانی به آن تکست کلا می‌گویند که دلیل اصلی، کار کشیدن زیاد از انگشت جهت کار با گوشی باشد.

درد پنجه / text claw

پیشگیری: در راستای پیشگیری از این عارضه، انجام حرکات کششی دست و ماساژ انگشتان می‌توانند بسیار مفید باشند. علاوه بر این، بهتر است از انجام چت‌های طولانی‌مدت پرهیز کرده و در مواقع ممکن از مکالمه‌ی صوتی استفاده کنید.

۷. درد آرنج یا Cell Phone Elbow

احتمالا نام سندروم تونل کارپ را شنیده‌اید. تونل کارپ نوعی به دام افتادن و فشردگی عصب است که معمولا در ناحیه‌ی مچ روی می‌دهد؛ اما سندروم دیگری به نام سندروم تونل کوبیتال وجود دارد که باعث فشار به عصب‌های ناحیه‌ی جلوی بازو و پشت آرنج می‌شود. اگر در حوالی بازوی خود احساس سوزش یا بی‌حسی می‌کنید، احتمالا به دلیل استفاده‌ی زیاد از تلفن همراه دچار سندروم تونل کوبیتال شده‌اید.

درد آرنج / cell phone elbow

پیشگیری: سندروم تونل کوبیتال در نتیجه خم نگه داشتن طولانی‌مدت آرنج حادث می‌شود. بنابراین، اگر با گوشی خود مکالمه‌های طولانی‌مدت دارید، بهتر است مدام دستی که با آن گوشی را نگه می‌دارید عوض کنید یا از هندزفری جهت مکالمه استفاده کنید.

۸. آسیب انگشت شصت یا Texting Thumb

تایپ کردن زیاد از حد در گوشی همراه و کار کشیدن از انگشت شصت برای نگه داشتن آن منجر به بروز مشکل در مفاصل آن خواهد شد؛ مشکلاتی نظیر آرتروز انگشت شصت و ایجاد صدا و درد هنگام خم و راست کردن آن می‌توانند عواقب کار کردن زیاد با گوشی باشند.

پیشگیری: تا حد امکان گوشی را روی یک سطح مانند میز یا کف دست قرار دهید و از سایر انگشتان خود برای تایپ کردن و کار با گوشی کمک بگیرید.

امیدواریم از مطالعه‌ی این مقاله استفاده‌ی لازم را برده باشید. آیا به عنوان کاربر کاربر تلفن همراه، از وجود چنین آسیب‌هایی مطلع بودید؟ تا کنون کدام یک از دردهای فوق را تجربه کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با زومیت به اشتراک بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات