اپل اپلیکیشن‌های متجاوز به حریم خصوصی کاربران را حذف کرد

اپل اپلیکیشن‌های متجاوز به حریم خصوصی کاربران را حذف کرد

اپل اپلیکیشن‌هایی را که بدون دریافت مجوز شفاف از کاربر اطلاعات مکانی او را به اشتراک می‌گذارند از اپ استور حذف کرد.

اپل به‌تازگی اپلیکیشن‌هایی را که بدون اجازه‌ی کاربر اطلاعات مکانی آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند به دلیل نقض قوانین از اپ استور حذف کرده است. قوانین مذکور به بخش‌های ۵.۱۱ و ۵.۱.۲ از اصول کار با اپ استور اشاره دارند. بر اساس این بندها، اپلیکیشن‌های این استور نباید بدون کسب اجازه‌ی واضح از کاربر اطلاعات مکانی وی را در اختیار شخص ثالث قرار دهند. توسعه‌دهندگانی که اصول اپل را زیر پا بگذارند در وهله‌ی اول اعلانی مبنی بر عدم مطابقت اپلیکیشن ایشان با قوانین دریافت می‌کنند. اپلیکیشن‌هایی که مشمول این اخطار شده‌اند، اطلاعات واضح و کافی را در خصوص این‌که اطلاعات جمع شده در چه موردی استفاده می‌شوند ارائه نداده‌اند.

ظاهرا اپل این اقدام را در پی اجرایی شدن قانون جامع حفاظت اطلاعات کاربران که از ۲۵ می در اروپا صورت گرفته، انجام داده است. بر اساس قوانین جدید، شرکت‌های حوزه‌ی فناوری در صورتی که از اطلاعات شخصی کاربران استفاده می‌کنند، ملزم به درخواست و دریافت شفاف رضایت ایشان هستند. بنابراین احتمالا اپلیکیشن‌ها بیش از پیش سؤالات مربوط به مجوز را از شما خواهند پرسید و استفاده از داده‌های شما را به طرق شفاف‌تری اعلام خواهند کرد.

app

در یادداشتی که اپل به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های حذف‌شده ارسال کرده، آورده است که اگر آن‌ها می‌خواهند اپلیکیشن حذف‌شده به اپ استور بازگردد، باید هرگونه کد، فریمورک یا SDK مربوط به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی موجود در آن را پاک کنند و سپس اپلیکیشن اصلاح‌شده را مجددا جهت بررسی ارسال کنند. در صورت مورد تأیید قرار گرفتن نسخه‌ی اصلاح شده، برنامه مجددا در اپ استور قرار خواهد گرفت.

در بخش دیگری از مقررات اپل آمده است که داده‌های جمع‌آوری شده از اپلیکیشن‌ها نباید در اختیار شخص ثالث قرار گیرد و تنها می‌تواند در جهت ارتقاء تجربه‌ی کاربری و بهبود عملکرد نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری اپلیکیشن استفاده شود.

در حال حاضر از تعداد دقیق اپلیکیشن‌ها یا توسعه‌دهندگانی که تحت تأثیر این اقدام اپل قرار گرفته‌اند اطلاعی در دست نیست.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده