سامسونگ در فصل چهارم ۲۰۱۷، بیشترین تعداد گوشی را به فروش رسانده است

سامسونگ در فصل چهارم ۲۰۱۷، بیشترین تعداد گوشی را به فروش رسانده است

سامسونگ طی سه‌ ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷، با سهم ۱۸.۲ درصدی از بازار گوشی‌های هوشمند، مقام نخست را در اختیار دارد.

مؤسسه‌ی گارتنر گزارش مربوط به میزان فروش گوشی‌های هوشمند طی سه‌ماهه‌ی پایانی و کل سال گذشته‌ی میلادی را منتشر کرد. براساس این گزارش، در فصل پیشین، نزدیک به ۴۰۸ میلیون دستگاه گوشی هوشمند به فروش رسیده است که نسبت به فصل چهارم سال ۲۰۱۶، کاهشی ۵.۶ درصدی را نشان می‌دهد. طبق اعلام گارتنر، از زمان آغاز پایش بازار گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۰۴، نخستین بار است که کاهش فروش سالانه‌ در این بازار را ثبت می‌کند.

طبق اعلام گارتنر، سامسونگ در شرایطی مقام نخست فروش گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده که میزان فروش آن نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، حدود ۳.۶ درصد کاهش یافته است. بدین ترتیب در حال حاضر، سامسونگ با سهم ۱۸.۲ درصدی از بازار، مقام نخست را در اختیار دارد و اپل با فاصله‌‌ای اندک و سهم ۱۷.۹ درصدی، نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌ی این شرکت محسوب می‌شود. پس از سامسونگ و اپل، شرکت‌های چینی هواوی، شیائومی و اوپو، مقام‌های سوم تا پنجم بازار را در اختیار دارند.

تولیدکنندهمیزان فروش در فصل چهارم ۲۰۱۷سهم از بازار در فصل چهارم ۲۰۱۷میزان فروش در فصل چهارم ۲۰۱۶سهم از بازار در فصل چهارم ۲۰۱۶
سامسونگ۷۴٬۰۲۶.۶۱۸.۲ درصد۷۶٬۷۸۲.۶۱۷.۸ درصد
اپل۷۳٬۱۷۵.۲۱۷.۹ درصد۷۷٬۰۳۸.۹۱۷.۸ درصد
هواوی۴۳٬۸۸۷.۰۱۰.۸ درصد۴۰٬۸۰۳.۷۹.۴ درصد
شیائومی۲۸٬۱۸۷.۸۶.۹ درصد۱۵٬۷۵۱.۳۳.۶ درصد
اوپو۲۵٬۶۶۰.۱۶.۳ درصد۲۶٬۷۰۴.۷۶.۲ درصد
سایرین۱۶۲٬۹۰۸.۸۳۹.۹ درصد۱۹۵٬۰۵۹.۱۴۵.۱ درصد
کلی۴۰۷٬۸۴۵.۴۱۰۰.۰ درصد۴۳۲٬۱۴۰.۳۱۰۰.۰ درصد
میزان فروش گوشی‌ هوشمند در فصل چهارم ۲۰۱۷ (منبع: گارتنر، فوریه‌ی ۲۰۱۸)

خاطرنشان می‌کنیم که بین پنج تولیدکننده‌ی برتر، هواوی و شیائومی تنها شرکت‌هایی هستند که طی سه‌ماهه‌ی پیشین، میزان فروش محصولات آن‌ها رشد داشته است. در این بین، شیائومی با افزایش ۷۹ درصدی فروش محصولات خود نسبت به بازه‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۱۶، بیش‌ترین رشد را تجربه کرده است.

تحلیل‌گران گارتنر، دلیل کاهش فروش گوشی‌های هوشمند را «نبود گوشی‌های هوشمند پایین‌رده‌ی باکیفیت و تمایل کاربران به خرید گوشی‌های ساده‌ی باکیفیت» می‌داند. گارتنر در گزارش خود، «انتخاب مدل‌های باکیفیت توسط کاربران و نگه‌داری بلند‌مدت‌ این مدل‌ها» را به‌عنوان یکی دیگر از عوامل فروش ضعیف گوشی‌های هوشمند معرفی می‌کند.

گارتنر آمار مربوط به فروش جهانی گوشی‌های هوشمند در طول کل سال ۲۰۱۷ را نیز منتشر کرده است که رشد ناچیزی را در میزان فروش گوشی‌‌های سامسونگ نشان می‌دهد. سهم غول کره‌ای دنیای فناوری از بازار گوشی‌‌های هوشمند در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ از ۲۰.۵ درصد به ۲۰.۹ درصد افزایش یافته است و بدین ترتیب کره‌ای‌ها در گزارش سالانه نیز مقام نخست را کسب کرده‌اند. در این بین، نکته‌ی جالب توجه، ناموفق‌بودن شیائومی در ورود به جمع پنج تولیدکننده‌ی برتر در آمار فروش کلی سال ۲۰۱۷ است، این موضوع با خبر مربوط به رشد فوق‌العاده‌ی فروش شیائومی در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ هم‌خوانی دارد.

تولیدکنندهمیزان فروش در ۲۰۱۷سهم از بازار در ۲۰۱۷میزان فروش در ۲۰۱۶سهم از بازار در ۲۰۱۶
سامسونگ۳۲۱٬۲۶۳.۳۲۰.۹ درصد۳۰۶٬۴۴۶.۶۲۰.۵ درصد
اپل۲۱۴٬۹۲۴.۴۱۴.۰ درصد۲۱۶٬۰۶۴.۰۱۴.۴ درصد
هواوی۱۵۰٬۵۳۴.۳۹.۸ درصد۱۳۲٬۸۲۴.۹۸.۹ درصد
اوپو۱۱۲٬۱۲۴.۰۷.۳ درصد۸۵٬۲۲۹.۵۵.۷ درصد
ویوو۹۹٬۶۸۴.۸۶.۵ درصد۷۲٬۴۰۸.۶۴.۸ درصد
سایرین۶۳۸٬۰۰۴.۷۴۱.۵ درصد۶۸۲٬۹۱۵.۳۴۵.۷ درصد
کلی۱٬۵۳۶٬۵۳۵.۵۱۰۰.۰ درصد۱٬۴۹۵٬۹۵۹.۰۱۰۰.۰ درصد
میزان فروش گوشی‌ هوشمند در ۲۰۱۷ (منبع: گارتنر، فوریه‌ی ۲۰۱۸)

اگرچه گزارش مؤسساتی همچون گارتنر به ما در ادراک وضعیت بازار گوشی‌های هوشمند و جهت‌گیری آن کمک می‌کند؛ اما بی‌شک چنین گزارش‌هایی بدون نقص نیستند؛ چرا که عمدتا براساس اطلاعات ناقص حاصل از منابع غیررسمی به دست می‌آیند و این مسأله در نهایت به وجود مغایرت در گزارش مؤسسات تحقیقاتی مختلف منجر می‌شود؛ به‌عنوان مثال در حالی‌ که گارتنر به کسب رتبه‌ی نخست توسط سامسونگ در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷ اشاره دارد؛ IDC مدعی است که اپل در این بازه‌ی زمانی، مقام نخست را در اختیار دارد؛ بنابراین نباید از صحت این گزارش‌ها چندان مطمئن بود.

سیستم‌عاملمیزان فروش در ۲۰۱۷سهم از بازار در ۲۰۱۷میزان فروش در ۲۰۱۶سهم از بازار در ۲۰۱۶
اندروید۱٬۳۲۰٬۱۱۸.۱۸۵.۹ درصد۱٬۲۶۸٬۵۶۲.۷۸۴.۸ درصد
iOS۲۱۴٬۹۲۴.۴۱۴.۰ درصد۲۱۶٬۰۶۴.۰۱۴.۴ درصد
سایر سیستم‌های عامل۱٬۴۹۳.۰۰.۱ درصد۱۱٬۳۳۲.۲۰.۸ درصد
کلی۱٬۵۳۶٬۵۳۵.۵۱۰۰.۰ درصد۱٬۴۹۵٬۹۵۹.۰۱۰۰.۰ درصد
میزان فروش گوشی‌ هوشمند در فصل چهارم ۲۰۱۷ براساس سیستم‌عامل (منبع: گارتنر، فوریه‌ی ۲۰۱۸)


منبع sammobile

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید