فروش ۹۲۰ میلیون گوشی مجهز به حسگر اثر انگشت در سال ۲۰۱۷

فروش ۹۲۰ میلیون گوشی مجهز به حسگر اثر انگشت در سال ۲۰۱۷

اپل در گوشی آیفون ۱۰ حسگر اثر انگشت را به‌‌طور کامل حذف کرده و آن را با فیس آی‌دی جایگزین کرده است؛ اما آمار جدید همچنان خبر از رشد فناوری اثر انگشت در سال‌های آتی می‌دهد.

استفاده از حسگر‌ اثر انگشت و انواع دیگر فناوری‌های شناسایی بیومتریک در گوشی‌های هوشمند به‌سرعت در حال افزایش است. گزارش جدید دیجی‌تایمز نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۱۷، ۹۲۰ میلیون دستگاه گوشی هوشمند مجهز به حسگر اثر انگشت در سراسر جهان به فروش رسیده است. بر اساس همین گزارش، فروش گوشی‌های هوشمند دارای این ویژگی تا سال ۲۰۲۰ به ۱.۲۵ میلیارد دستگاه افزایش خواهد یافت.

با توجه به این ارقام می‌توان دریافت که بیشتر گوشی‌های عرضه‌شده در سال گذشته مجهز به حسگر اثر انگشت بوده‌اند. با این حال نمی‌توان فروش گوشی‌های هوشمندی که مجهز به حسگر اثر انگشت نیستند انکار کرد. درحالی‌که فروش گوشی‌های هوشمند مجهز به حسگر اثر انگشت با نرخ سریعی در حال رشد است، گزارش دیجی‌تایمز حکایت از این دارد که فروش ۹۲۰ میلیون گوشی هوشمند مجهز به حسگر اثر انگشت در سال ۲۰۱۷، نشان‌‌دهنده‌ی نفوذ ۶۴ درصدی این نوع گوشی‌ در جهان است. به این ترتیب فروش گوشی‌های هوشمند بدون فناوری اثر انگشت هنوز از رشد قابل توجهی برخوردار است و به‌طور کلی بیش از یک‌سوم از بازار جهانی را در اختیار دارد. البته فروش احتمالی ۱.۲۵ میلیارد گوشی هوشمند مجهز به حسگر اثر انگشت تا سال ۲۰۲۰، نشان‌گر نفوذ ۷۵ درصدی این محصولات در جهان است. به عبارت دیگر، استفاده از سنسور اثر انگشت توسط تولید‌کنندگان گوشی‌ هوشمند نسبت به سال‌های پیشین در حال افزایش است.

البته فناوری حسگرهای اثر انگشت نیز با سرعت بالایی در حال تغییر است. بنا‌بر‌ این درحالی‌که سطح نفوذ این گوشی‌ها در بازار به نقطه‌ی اشباع خود نزدیک می‌شود، نمی‌توان گفت که همه‌ی گوشی‌های هوشمند به سنسور‌های اثر انگشت یکسانی مجهز شده‌اند. برای مثال، این هفته شرکت ویوو از جدید‌ترین گوشی هوشمند خود در نمایشگاه CES 2018 رو‌نمایی کرد. ویژگی‌های این گوشی هوشمند هنوز اعلام نشده است؛ اما شرکت ویوو، وجود حسگر اثر انگشت یکپارچه با صفحه نمایش را اعلام کرد. درحالی‌که این اولین بار است که حسگر اثر انگشت با صفحه‌نمایش یکپارچه می‌شود، انتظار می‌رود که این فناوری در میان گوشی‌های پرچم‌دار سال ۲۰۱۸ به‌عنوان یک استاندارد پذیرفته شود و احتمالا این فناوری در سال‌های آینده با استقبال بیشتری روبه‌رو خواهد شد. در هر صورت، بر اساس گزارش دیجی‌تایمز، حدود یک میلیارد گوشی هوشمند مجهز به حسگر اثر انگشت در سال‌ جاری به فروش خواهد رسید و این نقطه‌ی عطفی است که پیش‌تر در سپتامبر سال گذشته نیز پیش‌بینی شده بود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده