پیامک متنی امروز ۲۵ ساله شد

یک‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
امروز تولد ۲۵ سالگی پیامک یا اس‌ام‌اس است. نخستین پیامک به وسیله‌ی یک کامپیوتر در بریتانیا، برای تبریک کریسمس ارسال شد.
تبلیغات

پیامک متنی یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای ارتباط با دیگران است. تنها در بریتانیا سالانه بیش از ۹۵ میلیارد پیامک ارسال می‌شود. نخستین پیامکی که ارسال شد، محتوایی بسیار ساده داشت. ۲۵ سال پیش در چنین روزی، اولین پیامک با متن «کریسمس مبارک» ارسال شد.

طبق گزارشی که اسکای نیوز در مورد نخستین پیامک تهیه کرد؛ فرستنده‌ی آن، نیل پاپوُرث، نمی‌دانست این کار او چقدر محبوب خواهد کرد.

در آن زمان، فقط از طریق رایانه امکان ارسال پیامک وجود داشت و تلفن‌های همراه فقط قادر به دریافت پیامک بودند، نه ارسال آن. با در نظر گرفتن آیفون 10 و مقایسه با آن دوران، قطعا مسیری طولانی را طی کرده‌‌ایم.

با وجود اصل و ریشه‌ی بریتانیایی پیامک، باز هم احتمالا برای بعضی‌ها غافلگیرکننده است که بدانند برای مردم آمریکا خیلی طول کشید تا از خدمات پیامکی استفاده کنند. البته این مسئله بیش‌تر به‌خاطر این بود که ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی آمریکا، بابت ارسال پیامک هزینه‌ی بسیار زیادی از کاربران می‌گرفتند.

الیزابت بروتون، سرپرست بخش فناوری و مهندسی موزه‌ی علوم لندن، در ۲۵اُمین سالگرد ایجاد پیامک، این ابزار را این‌گونه توصیف می‌کند:

پیامک پیشرفتی فوق‌العاده مهم در تاریخ تلفن‌های همراه است. با به میدان آمدن پیامک، برای اولین بار تلفن‌های همراهی داشتیم که بیش‌تر از فقط یک «تلفن همراه» بودند. از ارتباط صوتی به قابلیتی جدید در تلفن‌های همراه رسیدیم: ارسال پیامک‌های متنی. امروزه می‌توانیم ادامه‌ی این پیشرفت را ببینیم، به‌طوری که در گوشی‌های هوشمند هزاران برنامه و قابلیت جدید داریم. پس می‌توان پیامک را قدم اول به سوی گوشی‌های هوشمند مدرن در نظر گرفت.

سیستم اصلاح خودکار برای خیلی‌ها دردسر درست کرده؛ ولی پیامک متنی در طی سالیان دراز بسیار مفید بوده است و تولد آن را تبریک می‌گوییم.

شما در این مورد چه نظری دارید؟ از این که پیامک ۲۵ ساله است شگفت‌زده شدید؟ با اصلاح خودکار متن پیامک به دردسر افتاده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات