اپل در پردازنده‌های نسل آینده خود قصد استفاده از شش هسته پردازشی را دارد

اپل در پردازنده‌های نسل آینده خود قصد استفاده از شش هسته پردازشی را دارد

پردازنده‌های اپل در گذشته تعداد هسته‌های کم با فرکانس کاری پایین نسبت به رقبایی مانند مدیاتک و کوالکام داشته‌اند؛ با این حال توانسته‌اند حتی بهتر از رقبا عمل کنند. هر چند حالا به نظر می‌رسد اپل نیز قصد وارد شدن به مسیر افزایش هسته‌ها را دارد و می‌خواهد در پردازنده‌های نسل بعدی خود از ۶ هسته استفاده کند.

به تازگی مشخص شد که پردازنده‌‌های A9 اپل تنها دو هسته با فرکانس کاری ۱.۸ گیگاهرتز دارند؛ با این حال نتایج بنچمارک نشان از برتری این پردازنده نسبت به پردازنده‌های ۸ یا ۱۰ هسته‌ای اسنپدراگون ۸۱۰ و مدیاتک دارد.

اما امروز خبری توسط یک منبع معتبر که سابقه‌ی خوبی نیز دارد، حکایت از این دارد که اپل برای بهبود عملکرد ویژگی چندوظیفگی در پردازنده‌های A10 خود قصد افزایش هسته‌ها به ۶ عدد را دارد.

به علاوه اپل در نظر دارد تا از روند ساخت ۱۴ یا حتی ۱۰ نانومتری سامسونگ و TSMC نیز بهره ببرد. حتی نام اینتل نیز به عنوان همکار جدید اپل مطرح شده که البته احتمال این همکاری با توجه به گذشته، بسیار پایین به نظر می‌رسد.

همچنین به نظر می‌رسد استفاده از ۶ هسته در پردازنده، به اپل این اجازه را خواهد داد تا شارژدهی باتری در iOS 9 را نیز افزایش دهد. به علاوه با توجه به وجود ویژگی Power Saving در نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل اپل می‌توان انتظار داشت که افزایش تعداد هسته‌ها آزادی عملکرد بیشتری به این ویژگی نیز بدهد.

نکته‌ی جالب دیگر این است که کوالکام پس از تجربه‌ی ناموفق در اسنپدراگون ۸۱۰، پردازنده‌ی پرچمدار جدید خود با نام اسنپدراگون ۸۲۰ را مجهز به چهار هسته کرده است. در نقطه‌ی مقابل مدیاتک نیز در حال آزمایش پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای Helio X20 خود است.

نظر شما چیست؟ آیا افزایش تعداد هسته‌ در پردازنده‌ها را مفید می‌دانید؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده