عرضه بیش از یک میلیارد گوشی هوشمند با سنسور اثر انگشت در سال ۲۰۱۸

عرضه بیش از یک میلیارد گوشی هوشمند با سنسور اثر انگشت در سال ۲۰۱۸

بر اساس آخرین تحقیق صورت‌گرفته توسط مؤسسه‌ی تحقیقاتی کانترپوینت، بیش از یک میلیارد گوشی هوشمند برخوردار از سنسور اثر انگشت در سال ۲۰۱۸ عرضه خواهد شد.

سنسور اثر انگشت ظاهرا در حال تبدیل شدن به انتخاب اصلی سازندگان برای احراز هویت در گوشی‌های هوشمند است. این موضوع ناشی از گسترش سریع سرویس‌هایی نظیر پرداخت‌های دیجیتال، بانکداری موبایل و متناسب با آن، افزایش نیاز به احراز هویت ایمن کاربران است.

پارف شارما، یکی از دست‌اندرکاران این تحقیق، می‌گوید:

تا سال ۲۰۱۸، تقریبا سه‌چهارم گوشی‌های هوشمند مجهز به سنسور اثر انگشت خواهند شد. نه‌تنها نرخ پذیرش توسط کاربران، بلکه پیشرفت یکپارچگی این سنسورها نیز تا حد بسیار زیادی افزایش داشته است. با تغییر طراحی گوشی‌های هوشمند و حذف بیش از پیش حاشیه‌ی نمایشگرها، فناوری سنسور اثر انگشت اپتیکال و اولتراسونیک که امکان قرار دادن آن‌ها در طیف وسیعی از مواد و حتی زیر نمایشگر یا زیر آب وجود دارد، این فناوری بیش از همیشه پیشرفت خواهد کرد.

Fingerprint Sensor Penetration

شارما در ادامه افزود:

نفوذ سنسورهای اثر انگشت در گوشی‌های هوشمند پایین‌رده به‌واسطه‌ی افزایش مقیاس و کاهش هزینه‌ی آن‌ها، گسترش بالایی در سال آینده خواهد داشت و در نتیجه سنسورهای اثر انگشت به یکی از اجزای حیاتی گوشی‌های هوشمند تبدیل خواهند شد.

نیل شاه، سرپرست این تحقیق، اشاره کرد که سامسونگ در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۱۷ پیشگام استفاده از سنسور اثر انگشت در گوشی‌های هوشمند بوده و ۱۲ درصد از سهم این بازار را به خود اختصاص داده است. پس از سامسونگ، اپل و هواوی به ترتیب با ۱۱ و ۸ درصد سهم در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در زمینه‌ی میزان به‌کارگیری از سنسور اثر انگشت در مجموع گوشی‌های عرضه‌شده، اپل و شیائومی پیشتاز و پشت سر آن‌ها هواوی و اوپو قرار دارند. بااین‌حال، سامسونگ، زدتی‌ای و ال‌جی با نرخ پایین‌تر ادغام سنسور اثر انگشت در بین مجموع گوشی‌های عرضه‌شده پشت سر رقبا قرار می‌گیرند. برندهای چینی در حال حاضر از سنسور اثر انگشت به‌عنوان یک عامل تمایز خود با دیگران و به قصد رقابت با برندهای محلی و بین‌المللی در بازارهای نوظهور استفاده می‌کنند. چینی‌ها در حال افزودن قابلیت‌هایی فراتر از باز کردن قفل گوشی یا پرداخت موبایل و استفاده از دستورات حرکتی برای کنترل دوربین، گالری و دیگر اپلیکیشن‌ها هستند.

Fingerprint Sensor Markat Share

نیل شاه در ادامه افزود:

از آنجایی که اکثر سنسورهای خازنی قابلیت دور زدن دارند، اطمینان‌پذیری سنسور اثر انگشت یک معضل عمده به‌حساب می‌آید. بااین‌حال، با استفاده از آخرین سنسورهای اثر انگشت مجهز به تشخیص زنده‌ی انگشت یا بهره‌گیری از فناوری تشخیص اثر انگشت اولتراسونیک برای خلق یک تصویر سه‌بعدی از اثر انگشت، امکان افزایش امنیت وجود دارد. این پیشرفت‌ها به‌زودی می‌توانند به عامل تمایز دیگری برای سازندگان گوشی‌های هوشمند تبدیل شوند.

تاران پاتیک، از دیگر تحلیلگران این تحقیق، درباره‌ی چشم‌انداز تأمین‌کنندگان سنسور اثر انگشت می‌گوید:

فشار فزاینده‌ا‌ی بر تأمین‌کنندگان سنسور اثر انگشت برای تطابق با افزایش روزافزون تقاضا، تطبیق هزینه‌ی نهایی با انتظارات و حفظ جنبه‌ی رقابتی و در عین حال ارائه‌ی نوآوری و خلاقیت وجود دارد. تأمین‌کنندگانی نظیر فینگرپرینتس، سیناپتیکس و گودیکس در حال حاضر بیش از نیمی از سنسورهای اثر انگشت گوشی‌های هوشمند را تأمین می‌کنند. بااین‌حال، نفوذ بازیگرانی نظیر کوالکام، ایجی‌آی‌اس و سیلید در ماه‌های پیش رو با عرضه‌ی گوشی‌های برخوردار از طراحی جدید افزایش خواهد یافت.

تاران پاتاک در ادامه، پیامد بهره‌گیری از سنسور اثر انگشت در طراحی گوشی‌های هوشمند را خاطرنشان کرد و افزود:

در یک سناریو که سازندگان گوشی هوشمند، در زمینه‌ی طراحی‌های منحصربه‌فرد، به‌طور فزاینده‌ای در حال ایجاد تمایز بین محصولاتشان با رقبا هستند، مکان قرارگیری و نوع سنسور اثر انگشت نقش بسیار مهمی در طراحی نهایی گوشی هوشمند بازی خواهد کرد. تأمین‌کنندگان علاوه بر وظیفه‌ی اصلی خود، مسئول اغلب تصمیم‌گیری‌های مربوط به طراحی پرچم‌داران خواهند بود. در موج بعدی عرضه‌ی پرچم‌داران، طراحی‌های زیر شیشه و داخل نمایشگر را در نظر داشته باشید. افزون بر این، سفارشی‌سازی سنسور گوشی هوشمند با یک دکمه‌ی خانه‌ی هوشمندی که قادر به ارائه‌ی پشتیبانی از دستورات حرکتی و قابلیت‌های فراتر نظیر پایشگر ضربان قلب است، می‌تواند این سنسورها را بیش از پیش به یک سنسور همه‌کاره تبدیل کند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید