تشریح عملکرد سیستم تشخیص چهره آیفون ایکس در گزارش جدید KGI

یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
با توجه به انتشار اخباری در رابطه با به‌کارگیری یک سیستم تشخیص چهره پیشرفته در آیفون ایکس، مینگ‌چی کو، تحلیل‌گر KGI، با انتشار گزارشی به تشریح این سیستم پرداخته است.
تبلیغات

یکی از قوی‌ترین شایعات مطرح‌شده در رابطه با آیفون ایکس اپل، استفاده از سیستم تشخیص چهره‌ی جدید و پیشرفته‌ای در این گوشی هوشمند است. حال مینگ‌چی کو، تحلیل‌گر موسسه‌ی KGI با انتشار گزارشی به تشریح عملکرد این سیستم تشخیص چهره پرداخته است.  

شماری از شایعات مطرح‌شده در مورد سیستم تشخیص چهره‌ی آیفون ایکس اپل برگرفته از اطلاعاتی است که از فرم‌ور هو‌م‌پاد اپل و همچنین iOS 11 گرفته شده است. بر اساس  این اطلاعاتی که از فرم‌ور هوم پاد اپل استخراج شده بود، نام این سیستم Pearl ID عنوان شده است، حال آنکه بر اساس iOS 11 اپل این سیستم Face ID نام خواهد گرفت. به نظر می‌رسد با توجه به توفیق نیافتن اپل و شرکای سخت‌افزاری‌اش در ترکیب سنسور اثر انگشت با نمایشگر گوشی، اپل در آیفون ایکس سیستم تشخیص چهره‌ی جدید خود را با سنسور اثر انگشت جایگزین خواهد کرد. با توجه به اینکه در آیفون ایکس احتمالا شاهد جایگزینی سیستم تشخیص چهره با سنسور اثر انگشت خواهیم بود، سیستم توسعه‌یافته باید هم از نظر سخت‌افزاری و هم از نظر نرم‌افزاری دارای عملکرد بسیار خوبی باشد.  

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط مینگ‌چی کو، سیستم تشخیص چهره آیفون ایکس از چهار ماژول اصلی بهره خواهد برد که شامل فرستنده‌ی نور ساختار‌یافته، گیرنده‌ی نور ساختار‌یافته، دوربین سلفی و سنسور حسگر مجاورتی است.  

شماری از گزارش‌های منتشرشده در رابطه با چگونگی استفاده از این سنسور‌ها نشان از این دارند که اپل سنسور‌های مربوط به نور ساختار‌یافته را به‌صورت عمودی در کنار دوربین سلفی قرار داده و طول موج نور ساطع‌شده از این سنسور‌ها نزدیک به امواج مادون قرمز است. این سنسور‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عمق مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته اپل تنها به اطلاعات دریافتی از این سنسورها بسنده نکرده است و داده‌های دریافتی از آن را با تصویر دوبعدی ثبت‌شده توسط دوربین سلفی ترکیب می‌کند. با بهره‌گیری از الگوریتم‌های نرم‌افزاری، تمام اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط سنسور‌های مختلف با هم ترکیب و در نتیجه یک تصویر سه‌بعدی ایجاد می‌شود.  

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط کو، سنسور‌های مربوط به دریافت و ارسال نور ساختار‌یافته دارای محدودیت فاصله است و بهترین عملکرد این سنسور در فاصله‌ی ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متری اتفاق می‌افتد. اطلاعات ارائه‌شده نشان از این دارند که اپل با استفاده از سنسور حسگر مجاورتی به کاربر اطلاع می‌دهد که برای به‌کارگیری شناسایی سه‌بعدی چهره، در فاصله‌ی دور یا نزدیک از گوشی قرار دارد.  

یکی دیگر از ماژول‌های گوشی که اپل در آیفون ایکس برای بهبود عملکرد سنسور تشخیص چهره از آن استفاده خواهد کرد، سنسور تشخیص روشنایی محیط است. با استفاده از این سنسور که از سال ۲۰۱۶ در آیفون‌های اپل مورد استفاده قرار گرفت، آیفون بر اساس نور محیط پیرامون به تنظیم رنگ نمایشگر می‌پردازد که به نظر می‌رسد در نسل جدید آیفون اپل شاهد استفاده از این قابلیت برای بهبود عملکرد سنسور تشخیص چهره خواهیم بود.  

از دیگر مواردی که کو در گزارش خود به آن اشاره کرده، این است که آیفون‌ ایکس مجهز به نمایشگر اولد در رنگ‌های سفید، مشکی و طلایی از وجود حاشیه‌ در پنل جلویی بهره خواهد برد تا گوشی زیباتر دیده شود و سنسور‌های تعبیه‌شده در حاشیه‌ی بالایی مشخص نباشند. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات