چگونه با HDR در iphone 4 عکس های بهتری بگیریم

چگونه با HDR در iphone 4 عکس های بهتری بگیریم

یکی از بهترین فیچر های iPhone 4 قابلیت گرفتن عکس های HDR است. البته اگر به درستی گرفته شوند. عکس های HDR عکس هایی هستند که به آنچه چشم می بیند بسیار نزدیک هستند. HDR  که مخفف High Dynamic Range  است به معنای بیشترین اختلاف بین رنگ های تیره و روشن است. در این مقاله قابلیت HDR موبایل iPhone 4 را بررسی می کنیم.

عکس های HDR دو مشکل iPhone 4 را حل کرده اند: اختلاف تیره ترین و روشن ترین رنگ ها (Dynamic Range) در دوربین های دیجیتال خیلی زیاد نیست و این یکی از ایرادات دوربین های دیجیتال است. از طرفی iPhone 4 فاقد تنظیمات دستی برای گرفتن عکس های لحظه ای و گذرا و پرتحرک است. این مشکلات در عکس هایی که نور از بیرون می تابد نیز خودنمایی می کند. حتما با این مشکل مواجه شدید که اگر نور از پشت سر بتابد عکس تاریکی خواهید داشت. یک عکس HDR می تواند تصاویر را همان گونه که چشم می بیند و بدون تارشدگی عکس برداری کند. متاسفانه این قابلیت فقط در iPhone 4 تعبیه شده است. در تصویر زیر ایرادات این چنینی را مشاهده می کنید. در این عکس که در حالت راه رفتن گرفته شده، ایراداتی در تصویر ماشین در حال حرکت، درختانی که در اثر وزش باد به حرکت در آمده اند و خط سفید کنار خیابان که در اثر پیاده لرزش دوربین تار شده اندریال مشاهده می کنید.

ghosts_in_nonHDR_picsS

بزرگنمایی، بزرگنمایی، بزرگنمایی

این موضوع که بر روی هدف مورد نظر عکاسی خود، کمی زوم کنید یکی از روش های کاستن ایرادات ذکر شده در عکس هاست. زیرا نرم افزار iPhone 4 با زوم کردن و بزرگنمایی روی هدف عکاسی، قادر خواهد بود راحت تر عکس را تحلیل کرده و جلوی تار و تیره شدن آن را بگیرد.

HDR_iPnone4_pic

در تصویر بالا، سمت چپ از پشت سوژه عکاسی نور تابیده شده و محیط بیرون مشخص نبوده و سوژه نیز کمی تیره تر از آنچه که چشم عادی می بیند، دیده می شود. در عکس سمت راست با استفاده از گوشی iPhone 4 این ایرادان برطرف شده است.

لازم به ذکر است در سوژه هایی که تلورانس رنگ تیره و روشن زیاد نیست استفاده از HDR تفاوت زیادی در نتیجه ایجاد نمی کند. مانند آنچه در تصویر زیر میبینیم. تصویر سمت چپ که از خاصیت HDR استفاده نکرده با تصویر سمت راست تفاوت زیادی ندارد.

500x_nohdr

نکته ارزنده و قابل تامل در مورد این ویژگی این است که این ویژگی به صورت رایگان روی گوشی نصب است و اگر شما تمایلی به استفاده از آن ندارید و فقط کافیست آن را خاموش کرده و یا Delete کنید. زیرا هربار که با خاصیت HDR عکس میگیرید، یک عکس نرمال و یک کپی HDR آن save خواهد شد. انتخاب عکس بهتر نیز بر عهده شماست.

در صورتی که نظری برای بهتر گرفتن عکس ها دارید، برای ما ارسال کنید.

منبع: Gzimodo

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید