چگونه با HDR در iphone 4 عکس های بهتری بگیریم

جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۸:۱۳
مطالعه 3 دقیقه
یکی از بهترین فیچر های iPhone 4 قابلیت گرفتن عکس‌های HDR است. البته اگر به درستی گرفته شوند. عکس‌های HDR عکس هایی هستند که به آنچه چشم می بیند بسیار نزدیک هستند. HDR که مخفف High Dynamic Range است به معنای بیشترین اختلاف بین رنگ‌های تیره و روشن است. در این مقاله قابلیت HDR موبایل iPhone 4 را بررسی می‌کنیم.
تبلیغات

عکس‌های HDR دو مشکل iPhone 4 را حل کرده‌اند: اختلاف تیره ترین و روشن ترین رنگ‌ها (Dynamic Range) در دوربین‌های دیجیتال خیلی زیاد نیست و این یکی از ایرادات دوربین‌های دیجیتال است. از طرفی iPhone 4 فاقد تنظیمات دستی برای گرفتن عکس‌های لحظه ای و گذرا و پرتحرک است. این مشکلات در عکس هایی که نور از بیرون می تابد نیز خودنمایی می‌کند. حتماً با این مشکل مواجه شدید که اگر نور از پشت سر بتابد عکس تاریکی خواهید داشت. یک عکس HDR می‌تواند تصاویر را همان گونه که چشم می بیند و بدون تارشدگی عکس برداری کند. متأسفانه این قابلیت فقط در گوشی آیفون ۴ تعبیه شده است. در تصویر زیر ایرادات این چنینی را مشاهده می‌کنید. در این عکس که در حالت راه رفتن گرفته شده، ایراداتی در تصویر ماشین در حال حرکت، درختانی که در اثر وزش باد به حرکت در آمده اند و خط سفید کنار خیابان که در اثر پیاده لرزش دوربین تار شده اندریال مشاهده می‌کنید.

بزرگنمایی، بزرگنمایی، بزرگنمایی

این موضوع که روی هدف مورد نظر عکاسی خود، کمی زوم کنید یکی از روش‌های کاستن ایرادات ذکر شده در عکس هاست. زیرا نرم افزار iPhone 4 با زوم کردن و بزرگنمایی روی هدف عکاسی، قادر خواهد بود راحت‌تر عکس را تحلیل کرده و جلوی تار و تیره شدن آن را بگیرد.

در تصویر بالا، سمت چپ از پشت سوژه عکاسی نور تابیده شده و محیط بیرون مشخص نبوده و سوژه نیز کمی تیره تر از آنچه که چشم عادی می بیند، دیده می‌شود. در عکس سمت راست با استفاده از گوشی iPhone 4 این ایرادان برطرف شده است.

در سوژه هایی که تلورانس رنگ تیره و روشن زیاد نیست استفاده از HDR تفاوت زیادی درنتیجه ایجاد نمی‌کند. مانند آنچه در تصویر زیر میبینیم. تصویر سمت چپ که از خاصیت HDR استفاده نکرده با تصویر سمت راست تفاوت زیادی ندارد.

نکته ارزنده و قابل تامل در مورد این ویژگی این است که این ویژگی به صورت رایگان روی گوشی نصب است و اگر شما تمایلی به استفاده از آن ندارید و فقط کافی است آن را خاموش کرده یا Delete کنید. زیرا هربار که با خاصیت HDR عکس میگیرید، یک عکس نرمال و یک کپی HDR آن save خواهد شد. انتخاب عکس بهتر نیز بر عهده شما است.

در صورتی که نظری برای بهتر گرفتن عکس‌ها دارید، برای ما ارسال کنید.

منبع: Gzimodo

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات