سنسور تشخیص عنبیه چشم گلکسی اس 8 از فناوری اثر انگشت FBI امنیت بیشتری دارد

سنسور تشخیص عنبیه چشم گلکسی اس 8 از فناوری اثر انگشت FBI امنیت بیشتری دارد

کمپانی توسعه‌دهنده‌ی سنسور تشخیص عنبیه چشم در گلکسی اس ۸ اعلام کرده که این فناوری از تکنولوژی تشخیص اثر انگشت اف‌بی‌آی امن‌تر است.

سامسونگ در طی رویداد Unpacked خود در ماه مارس اعلام کرد که دو گوشی‌هوشمند جدید گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس این شرکت از سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم بهره می‌برند. همانطور که انتظار می‌رفت، در تبلیغات مربوط به بازاریابی این دو گوشی‌هوشمند گفته شده که امنیت این سیستم از فناوری تشخیص اثر انگشت بالاتر است. حال مشخص شده که سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم پرچمداران جدید سامسونگ حتی از فناوری تشخیص اثر انگشت اف‌بی‌آی هم امنیت بالاتری دارد.

وب‌سایت بیزنس اینسایدر در این مورد با مارک کلیفتون، مدیرعامل شرکتی که سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم گلکسی اس ۸ را ساخته گفتگویی انجام داده است. کلیفتون اعلام کرده که اف‌بی‌آی از ۱۳ نقطه‌ برای تخشیص الگوی خاص هر اثر انگشت استفاده می‌کند و بنابراین تمام ده انگشت دستان هر انسان می‌تواند ۱۳۰ الگوی هویتی مختلف را ایجاد کنند. این در حالی است که سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم گوشی‌هوشمند گلکسی اس ۸ می‌تواند برای شناسایی هر عنبیه‌ی چشم بیش از ۲۰۰ نقطه‌ی مختلف را تشخیص دهد و این یعنی برای هر دو چشم یک انسان در واقع ۴۰۰ نوع الگوی خاص می‌تواند ثبت شود.

در فناوری‌های تشخیص عنبیه‌ی چشم می‌توان مرز عنبیه را هم به‌خوبی تشخیص داد و این سنسور در گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس سامسونگ تقریبا از فیلتری شبیه به مادون قرمز برای تشخیص همین مرزهای مشخص استفاده می‌کند تا بتوان با دقت بالاتری الگوی عنبیه‌ی چشم هر فرد را بررسی کرد.

iris scanner

مسلما مقایسه‌ی این دو فناوری چندان منصفانه‌ به‌نظر نمی‌رسد اما اینکه ببینیم فناوری جدید تشخیص عنبیه‌ی چشم پس از تجاری‌سازی به سرعت توانسته جایگاه خود را در میان روش‌های تعیین هویت باز کند بسیار جالب به‌نظر می‌رسد. همانطور که گفتیم حالا مشخص شده که سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم گلکسی اس۸ و گلکسی اس ۸ پلاس از آنچه FBI برای تشخیص اثر انگشت از آن استفاده می‌کند، دقیق‌تر عمل کرده و امنیت بیشتری دارد. البته نباید فراموش کرد که اف‌بی‌آی مطمئنا روش‌های تشخیص هویت دیگری را هم مورد استفاده قرار می‌دهد که هنوز کسی از این روش‌ها آگاهی ندارد.

برای تایید این خبر وب‌سایت بیزنس اینسایدر با اف‌بی‌آی نیز تماس گرفته ولی تا لحظه‌ی نوشته شدن این مطلب هیچ جوابی از سوی این ارگان اعلام نشده است.

لازم به ذکر است که هم‌اکنون نمی‌دانیم سنسور تشخیص اثر انگشت در گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس و دیگر گوشی‌های اندرویدی چه تعداد نقطه‌ی خاص را می‌توانند شناسایی کنند. حتی اگر این سنسورها دقتی در سطح دقت سنسور اثر انگشت اف‌بی‌آی داشته باشند، با توجه به آنچه توسط کلیفتون اعلام شده، ظاهرا استفاده از سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم امنیت بالاتری برای کاربران خواهد داشت.

کیفیت فرآیند تشخیص عنبیه‌ی چشم با سنسور بکار گرفته شده در گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس می‌تواند مورد توجه افرادی قرار بگیرد که نسبت به استفاده از سنسور اثر انگشت بر روی گوشی‌های هوشمند خود تمایل چندانی ندارند. همانطور که می‌دانید سامسونگ امسال سنسور اثر انگشت را از جلوی گوشی‌های پرچمدار خود به بخش پشتی آن‌ها انتقال داده و شاید همین موضوع باعث شده تا دسترسی به سنسور یاد شده برای برخی کاربران به راحتی انجام نپذیرد و به همین دلیل این دسته از کاربران احتمالا استفاده از سنسور تشخیص عنبیه‌ی چشم را ترجیح می‌دهند.

نظر شما در این مورد چیست؟

منبع businessinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده