همه چیز درباره 3G ایرانسل: تا پایان سال ۲۰۰ شهر تحت پوشش خدمات نسل 3 و 4 ایرانسل قرار می‌گیرند

دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۶
مطالعه 11 دقیقه
از زمان صدور مجوز نسل سوم و چهارم برای دو اپراتور اول کشور، پرسش‌های مختلفی در ذهن کاربران شکل گرفت. چه زمانی این خدمات برای مناطق مختلف کشور ارائه خواهند شد؟ آینده‌ی سرویس وایمکس ایرانسل چطور خواهد شد؟ مهاجرت به نسل 3G یا LTE چه مزیتی برای مردم یا شرکت‌ها خواهد داشت؟ روابط عمومی ایرانسل اطلاعات جامعی را در باره‌ی نقشه‌ی راه خدمات 3G و LTE در اختیار زومیت قرار داده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
تبلیغات

شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل اولین اپراتور خصوصی تلفن همراه در کشور است که به منظور توسعه ارتباطات، پایان بخشیدن به صف انتظار دریافت سیم کارت، عرضه خدمات نوین ارتباطی و حذف بازار سیاه تلفن همراه در سال 82، در راستای اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و به منظور تحقق ماده 124 همین برنامه و با هدف توسعه ارتباطات و مخابرات از طریق خصوصیسازی، واگذاری و سرمایهگذاری شرکتهای خارجی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه سال 1385 سرویسدهی خود را آغاز کرد.

اپراتور دوم ضمن فراهم کردن سرمایهگذاری خارجی و مشارکت بخش خصوصی داخلی به منظور ترویج رقابت، تضمین رقابت سالم، کاهش تصدیگری، نظارت بر تعرفهها و کیفیت خدمات و حمایت از مصرفکنندگان، از ابتدای آغاز به کار خود توسعه سریع باند پهن موبایل را آغاز کرد.

پیش قراول اینترنت موبایل

ایرانسل کمی بعد از آغاز سرویس دهی خود در پاییز سال 85، علاوه بر ارایه خدمات پایه صوت و پیام کوتاه، برای اولین بار در ایران، ارایه اینترنت موبایل نسل 2.5 بر بسترGPRSدر سطح ملی و پوشش جغرافیایی کل کشور را روی شبکه خدمات ارتباطات سیار نیز در دستور کار قرار داد و نخستین اپراتور ارایه دهنده خدمات اینترنت موبایل در کشور بود. پس از آن در بهار سال 86 شبکهGPRSخود را به نسل 2.75 یا همانEDGE ارتقا داد و سرعت ارایه پهنای باند موبایل به مشترکان را به دو برابرGPRS افزایش داد و تجربه جدیدی از اینترنت موبایل در اختیار ایرانیان قرار گرفت.

EDGE نسل پیشرفته GPRS روی بستر شبکه نسل 2.75 تلفن همراه است که به مشترکان ایرانسل امکان میدهد تا از طریق تلفن همراه به شبکه اینترنت با سرعتی 2 برابرGPRS دسترسی داشته باشند و همچنین امکان ارسال و دریافت صوت، تصویر و متنهای با حجم بالا را میسر میسازد.

وایمکس؛ راهکار دوران گذار

پس از تجربه گسترش شبکهEDGE، به دلیل سیاستهای دولت وقت و در ذیل آن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای عرضه مجوز اینترنت پرسرعت موبایل مبتنی بر نسل سوم به یک اپراتور تازه، ایرانسل برای تکمیل سبد سرویس ها و خدمات پهنای باند خود از اسفند ماه سال 1387 ارایه خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم مبتنی بر فناوری وایمکس را در دستور کار قرار داد و با دریافت مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توانست در هفت استان آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خوزستان و فارس سرویس وایمکس را با پهنای باند بین 128 کیلوبیت تا دو مگابیت در ثانیه براساس نوع درخواست مشتری عرضه کند و به نیازهای مختلف متقاضیان اینترنت بی سیم پاسخ دهد.

یک تغییر بزرگ

پس از آن با آغاز دولت یازدهم و تغییر رویکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان نهاد مقررات گذار حوزه ارتباطات کشور مبنی بر توسعه ارتباطات باند پهن کشور به ویژه باندپهن موبایل، اقدامات ایرانسل برای دریافت مجوز نسل سوم تلفن همراه آغاز شد و با توسعه و ارتقای همزمان شبکه، در نهایت ایرانسل موفق شد روز سیزدهم مرداد ماه سال 1393 بعنوان اولین اپراتور کشور با پوشش سراسری، موافقتنامه ارتقای پروانه نسل سوم و نسلهای بالاتر را از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کند و از عصر همان روز طرح پایلوت ورود به نسل سوم در15 نقطه از جمله مراکز دانشگاهی و ساختمانهای دولتی، اجرایی شد.

اجرای موفقیت آمیز پایلوت نسل سوم تلفن همراه از سوی ایرانسل، وزارت ارتباطات را برای ارایه پروانه رسمی ارتقای شبکه به نسلهای بالاتر مجاب کرد و سرانجام پس از دو هفته از اجرای طرح پایلوت، اپراتور دوم پروانه ارتقای شبکه به نسلهای بالاتر را دریافت کرد و توسعه سراسری آن را در دستور کار خود قرار داد. ایرانسل نخستین اپراتور تلفن همراه کشور با پوشش سراسری است که موفق به اخذ پروانه رسمی ارتقا به نسلهای بالاتر شده است.

بر همین اساس هم اکنون استفاده از سرویس های نسل سوم و بالاتر تلفن همراه در شهرهای تهران، تبریز، قم، شیراز، بندرعباس، اصفهان، مرودشت، یزد، دولت آباد، دستگرد، کرمان، اراک، اردبیل، همدان، ایلام، کرمانشاه، خرم آباد، ارومیه، قزوین، رشت، سنندج، زنجان، اسدآباد، آستارا، بندرانزلی، لاهیجان، قروه، سقز، سرعین، ساوه، مشهد و کرج ارایه شده و به سرعت در حال توسعه است.

علامت‌های H،H+ یا 3Gو حتی 4G  یا LTE روی نمایشگر تلفن همراه نشان میدهد که مشترک در شبکه اینترنت پهنباند همراه قراردارد. بدین ترتیب، تمامی مشترکان ایرانسل، بدون نیاز به تعویض سیمکارت خود یا پرداخت هر گونه هزینه راهاندازی یا فعالسازی، یا الزام در خرید بستهای خاص، صرفا با حضور در مناطق تحت پوشش و استفاده از گوشی تلفن همراه با قابلیت پشتیانی از نسل سه تلفن همراه، میتوانند از کیفیت متمایز این خدمات بهرهمند شوند.

چرا نسل های بالاتر؟

حالا دیگر سرویس های ارتباطی و باندپهن موبایل به یکی از ابزارهای ضروری اقتصاد و نحوه عملکرد آن تبدیل شده اند و در عین حال ارتباطات موبایلی موجب ایجاد فرصت های شغلی و اقتصادی بی نظیری در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه شده است.

براساس مطالعات صورت گرفته در خصوص ضریب نفوذ باند پهن همراه و رشد اقتصادی، گوشی های موبایل ارتباطات را بهبود می بخشند، روابط اجتماعی را توسعه می دهند و موجب توسعه فعالیت های اقتصادی و تولیدی در بخش هایی همچون کشاورزی، سلامت، آموزش و اقتصاد می شود.

3G از نگاه حاکمیتی

همزمان با توسعه فناوری های ارتباطی به ویژه نسلهای جدید سوم و چهارم تلفن همراه، سرویس های موبایل قابلیت تاثیرگذاری ویژه ای روی اقتصاد دارند و دسترسی عمومی به آن، مزیت هایی عمده ای را برای دولت و حاکمیت کشور به دنبال خواهد داشت.

براساس تحقیقات صورت گرفته از سوی شرکت سیسکو،  توسعه سرویس های دیتا قابلیت تاثیرگذاری روی رشد اقتصاد به همان میزانی که سرویس های صوتی در نسل قبل داشتند، را خواهد داشت.

سیسکو تخمین زده است دو برابر شدن میزان استفاده از دیتای موبایل منجر به افزایش نیم درصدی تولید ناخالص ملی (GDP) کشورها می شود و هر 10 درصد مهاجرت مشترکان از نسل دوم به نسل سوم، پانزده صدم درصد رویGDPتاثیرگذار خواهد بود و در بازارهای توسعه یافته، 10 درصد رشد ضریب نفوذ موبایل منجر به افزایش 4.2 درصدی تولید می شود.

سیسکو اعلام کرده است ترافیک دیتای موبایل در سال 2013 به میزان 81 درصد رشد یافت و در پایان سال 2013 به 1.5 اگزابایت رسید که در پایان هر ماه 820 پتابایت در مقایسه با سال 2012 بیشتر بوده است. همچنین تا پایان سال 2013 برای اولین بار ترافیک ویدئوی موبایل 50 درصد بیشتر شد و بیش از نیم میلیارد از اتصالات موبایلی در سال 2013 اضافه شدند و در این میان گوشی های هوشمند بیش از 21 درصد از دستگاه های موبایلی را تشکیل می دادند.

در همین سال هر اتصال مبتنی بر نسل چهارم تلفن همراه در مقایسه با غیر نسل چهارمیها تا 14.5 برابر بر ترافیک موجود افزود و شواهد حاکی از آن است که برای عقب نماندن از قافله توسعه و رشد ترافیک دیتای موبایل در دنیا و تاثیر شگفت انگیز آن بر تولید ناخالص ملی، مهاجرت به نسل سوم و بالاتر تلفن همراه در کشور اجتناب ناپذیر است.

3G از نگاه مردم

این زیرساخت پیشرفته از طریق ایجاد دسترسی عموم مردم به خدمات باند پهن همراه با کیفیت، امکانات وسیعی همچون دسترسی همگانی به خدمات دولت الکترونیکی، پرداخت و بانکداری همراه، سلامت همراه، آموزش مجازی و نیز خدمات سازمانی بر بستر موبایل را برای بهبود کیفیت خدمت رسانی در راستای رسیدن به جامعه پیشرفته ایرانی ایجاد می کند تا علاوه بر بهبود تجربه زندگی دیجیتال، منجر به رونق بیشتر در بازار کسب و کار شود.

ارایه این خدمات از طریق این بستر نه تنها روشهای ارایه خدمات از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌ها را تسهیل میکند بلکه دسترسی و دریافت آنها را نیز برای مشترکان بهره مند از سرویس‌های نوین تسهیل می‌کند و بازی برد-برد را برای هر دو طرف ارایه کننده و دریافت کننده خدمات فراهم می‌کند.

توسعه از نگاه اپراتور

ارایه مجوز توسعه از سوی دولت به اپراتور نیز مزایایی را برای ارایه دهنده سرویس به دنبال خواهد داشت و در کنار باز گذاشتن دست اپراتور برای ارایه خدمات بیشتر به مشترکان و متقاضیان، امکان ورود به عرصه خدمات بیشتر را نیز فراهم می کند و اپراتور می تواند اطلاعات موردنیاز مشترکان را با کفیت بهتری انتقال دهد و امکان ارائه محتواهای صوتی و تصویری متنوع با کیفیت بالا را نیز در اختیار خواهد داشت.

توسعه از نگاه کسب و کارها

توسعه بسترهای خدمت رسانی مزیت های بیشتری را نیز برای مشترکان فراهم می کند و امکان استفاده از گوشی تلفن همراه به عنوان دفتر کار سیار، امکان تبدیل گوشی تلفن همراه به باجه بانکی همراه با قابلیت انجام تمامی عملیات بانکی، امکان عرضه محتواهای متنوع و مورد نیاز مشترکان، امکان توسعه آموزش مجازی در نقاط مختلف کشور بر بستر اینترنت پهن باند و امکان پخش و مشاهده برنامههای تلویزیونی از طریق تلفن همراه باکیفیت فوق العاده فراهم می کند.

200 شهر تحت پوشش 3Gایرانسل

ایرانسل درحال حاضر شهرهای تهران، تبریز، قم، شیراز، بندرعباس، اصفهان، مرودشت، یزد، دولت آباد، دستگرد، کرمان، اراک، اردبیل، همدان، ایلام، کرمانشاه، خرم آباد، ارومیه، قزوین، رشت، سنندج، زنجان، اسدآباد، آستارا، بندرانزلی، لاهیجان، قروه، سقز، سرعین، ساوه، مشهد و کرج را تحت پوشش خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار داده و به سرعت در حال توسعه پوشش خود است. پس از تجربه توسعه پرشتاب شبکه در نسل 2، 2.5 و 2.75، به گفته مدیرعامل ایرانسل و براساس برنامه ریزی مدون انجام شده، روزانه حدود 30 سایت نسل سوم تلفن همراه وارد شبکه این اپراتور میشود و تعداد شهرهای تحت پوشش خدمات نسل سه ایرانسل هم تا پایان سال جاری به حدود 200 شهر خواهد رسید.

پیش از این تمامی شبکه ایرانسل در سراسر کشور و در نقاط شهری و روستایی تحت پوشش سراسریEDGEقرار داشتند و امکان دسترسی به اینترنت موبایل برای تمامی مشترکان فراهم بود. شبکهEDGEایرانسل، گسترده ترین شبکه اینترنت همراه کشور را تشکیل داده است.

چه کسانی 3G دارند؟

با ارایه اینترنت همراه با کیفیت و نیز گسترش محدوده تحت پوشش، مشترکان ایرانسل همچون همیشه از خدماتی متفاوت و منحصر به فرد بهره مند خواهند شد.

علامت هایH،H+ یا 3Gو حتی 4GیاLTEروی نمایشگر تلفن همراه نشان میدهد که مشترک در شبکه اینترنت پهنباند همراه قراردارد و تمامی مشترکان ایرانسل دارنده سیم کارت‌های دائمی، اعتباری و دیتا بدون الزام به تعویض سیم کارت خود، فعال سازی یا خرید بسته افزایشی، پرداخت هزینه راه اندازی یا فعال سازی یا پرداخت آبونمان، تنها با حضور در مناطق تحت پوشش، با تنظیم گوشی خود می توانند از کیفیت متمایز خدمات نسل سوم بهره مند شوند.

برای استفاده از شبکه نسل سوم ایرانسل تنها رعایت سه پیش شرط کافی است؛ حضور در منطقه تحت پوشش خدمان نسل سه ایرانسل، استفاده از گوشی تلفن همراه با قابلیت پشتیبانی از نسل سه و اعمال تنظیمات نسل سوم روی گوشی!

3G گوشی خود را دستی یا اتوماتیک تنظیم کنید

برای بهره مندی از خدمات دیتای نسل سوم تلفن همراه روی گوشی هوشمند مشترکان باید به صورت خودکار یا دستی تنظیمات مرتبط با نسل سوم اعمال شود.

برای دریافت تنظیمات خودکار ابتدا با مراجعه به قسمت تنظیمات گوشی باید بررسی شود که تنظیمات مربوط (3G/WCDMA) در تلفن همراه فعال باشد. بعد از فعال سازی قابلیت 3Gگوشی از طریق منو، لازم است یک بار برای همیشه و به یکی از روش های تنظیمات خودکار یا دستی، تنظیمات مربوط به نقطه دسترسی (APN) اینترنت روی گوشی مشترک اعمال شود.

لازم به ذکر است که تمام گوشیهایی که تنظیماتGPRSروی آنها انجام شده است، درصورت پشتیبانی از 3G، قابلیت کارکرد در این شبکه را دارا هستند و نیازی به انجام مجدد تنظیمات نیست.

تنظیمات خودکار

برای دریافت تنظیمات به صورت خودکار می توان کد دستوری #6*3*130* را شماره گیری کرد و پس از آن ظرف چند لحظه، تنظیمات ارسال می شود و کافی است مطابق دستورالعمل ارسالی، این فایل تنظیمات خودکار روی گوشی مشترک نصب شود.

تنظیمات دستی

بیشتر گوشیهای استاندارد موجود در بازار ایران بدون نیاز به انجام تنظیمات دستی قابلیت اتصال به شبکه اینترنت همراه ایرانسل را دارند اما درصورتی که تلفن همراه مشترک به صورت خودکار به شبکه اینترنت متصل نشد، لازم است تنظیمات به صورت دستی انجام شود.

در این صورت باید در بخشConnectionNameعبارت «Irancell-internet» و در بخشAPNکلمه «mtnirancell» درج شود تا تنظیمات مورد نظر برای دسترسی به نسل سوم اعمال شود.

چنانچه گوشی مشترکان از جمله مدل های قدیمی تر دستگاه های تلفن همراه باشد و با تنظیمات گفته شده در بالا فعال نشود یا به درستی عمل نکند، می توان از تنظیماتWAPزیر استفاده کرد و در غیر این صورت باید تنظیماتWAPرا از گوشی پاک کرد.

برای استفاده از این تنظیمات باید در قسمت ConnectionNameعبارت «Irancell-internet»، در قسمتBearerعبارت «GSM-GPRS/GPRS»، در قسمتAPNعبارت «mtnirancell» در قسمتHomePageآدرسhttp://vitrin.irancell.ir، در قسمتWAP1.0Proxyآدرس 10.131.26.138، در قسمتPortعدد 9201، در قسمتServiceعبارتCO-WSP، در قسمتWAP2.0Proxyآدرس 10.131.26.138، در قسمت پورت عدد 8080 و در قسمتServiceکلمهHTTPرا وارد کرد.

تعرفه 3G ایرانسل

استفاده از خدمات نسل سوم تلفن همراه ایرانسل درحال حاضر بدون تغییر تعرفه های قبلی و با همان تعرفه های اینترنت همراه روی شبکه نسل دوم قابل استفاده است و مشترک در زمان استفاده از خدمات دیتای نسل دو و هفتاد و پنج یا سه همراه اول، هزینه مضاعفی پرداخت نمیکند. بسته های دیتا و بسته های ترکیبی ایرانسل هم در هر دو نسل از شبکه این اپراتور قابل استفاده هستند. ایرانسل پس از ارتقای شبکه اش به نسلهای بالاتر، بستههای افزایشی حجیم تر و تعرفههای مقرون به صرفهتری را که در هر دو شبکه نسل دوم و نسل سوم قابل استفاده هستند، در اختیار مشترکان قرار داده است. درحال حاضر تعرفه مصرف آزاد خدمات اینترنت همراه با هزینه تنها یک ریال در ساعات کم ترافیک اینترنت همراه به مشترکان ایرانسل عرضه میشود که بهای این سرویس، شنبه تا چهارشنبه از 2 بامداد الی 8 صبح و در تمامی ساعات پنجشنبهها و جمعهها، برای تمامی مشترکین ایرانسل تنها یک ریال برای هر کیلوبایت میباشد. تعرفه هر کیلوبایت اینترنت از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 1:59 دقیقه روز بعد برای سیم کارت های دائمی و اعتبار پنج ریال و برای سیم کارت های دیتا سه ریال به ازای هر کیلوبایت دیتای مصرفی خواهد بود.

شارژ ویژه اینترنت همراه

مشترکان اعتباری ایرانسل برای استفاده از شارژ ویژه اینترنت همراه میتوانند با خرید کارت شارژ و شماره گیری کد #رمز شارژ*145* از شارژ ویژه حساب اینترنت همراه، از تخفیف ویژه بهرهمند شوند.

در این طرح بسته یک روزه با حجم 150 مگابایت به قیمت 10 هزار ریال، بسته سه روزه با حجم 250 مگابایت به قیمت 20 هزار ریال، بسته 10 روزه با حجم 600 مگابایت به قیمت 50 هزار ریال، بسته 30 روزه با حجم دو گیگابایت به قیمت 100 هزار ریال و بسته 30 روزه با حجم 4.5 گیگابایت به قیمت 200 هزار ریال به مشترکان عرضه می شود.

بسته‌های اینترنت همراه

مشترکان دائمی و اعتباری ایرانسل همچنین می توانند از بسته های ویژه سرویس اینترنت همراه نیز بهره مند شوند که علاوه بر تعرفه های قبلی برای استفاده از اینترنت همراه در شبکه نسل 2.75، بسته های مقرون به صرفه و با ترافیک بیشتری نیز در اختیار مشترکان قرار داده شده است. جزئیات این بسته ها به همراه کدهای دستوری فعال سازی آن در جدول آمده است. این مقرون به صرفه ترین روش استفاده از بستر دیتای همراه ایرانسل است.

مهلت استفاده

حجم 

قیمت

کد فعال سازی اعتباری

کد فعال سازی دائمی

۱ روز

۱۵ مگابایت

۵,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۵۰۱#

-

۱ روز

۱۵۰ مگابایت

۱۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۲*۲*۱#

*۵۵۵*۸*۲*۱#

۱ روز

۵۰۰  مگابایت

۲۵,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۵۲۲#

-

۱ روز

(۲ تا ۸ بامداد)

۱ گیگابایت

۱۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۵۲۱#

-

۷ روز

۴۰۰ مگابایت

۴۰,۰۰۰  ریال

*۵۵۵*۲*۲*۲#

*۵۵۵*۸*۲*۲#

۳۰ روز

۲۰۰ مگابایت

۵۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۲*۲*۴#

*۵۵۵*۸*۲*۴#

۳۰ روز

۲ گیگابایت

۱۰۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۲*۲*۳#

*۵۵۵*۸*۲*۳#

۳۰ روز

۵ گیگابایت

۲۰۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۵۲۶#

-

۳۰ روز

(۲ تا ۸ بامداد)

۲۴ گیگابایت

۱۰۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۵۱۸#

-

۳ ماهه

۶۰۰ مگابایت

۱۲۰,۰۰۰ ریال

*۵۵۵*۲*۲*۵#

-

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات