کلاهبرداری جدید در بازار موبایل؛ فروش گوشی به شرط رجیستری

کلاهبرداری جدید در بازار موبایل؛ فروش گوشی به شرط رجیستری

این روزها بحث رجیستری گوشی‌های موبایل داغ است. از یک سو اجرای این طرح که هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده بازار را راکد کرده و از سوی دیگر، دستمایه‌ای شده است برای کلاهبرداری‌های جدید در بازار موبایل تهران. با زومیت همراه باشید تا به جدیدترین کلاهبرداری‌ها در بازار موبایل تهران بپردازیم.

اینکه طرحی به بزرگی رجیستری گوشی‌های موبایل در بازار کشورمان که به گفته‌ی مسوولان بیش از ۹۰ درصد آن را قاچاق فرا گرفته است، اجرایی شود، قطعا کاری هوشمندانه و تاثیر گذار در جهت خشکاندن ریشه‌ی قاچاق خواهد بود، اما اجرای آن از یک سو و ناهماهنگی نهادها و سازمان‌هایی که قرار است عملیات اجرای آن را برعهده بگیرند، باعث شده تا ابهامات زیادی درباره‌ی آن در ذهن کاربران، خریداران، فروشندگان، واردکنندگان و غیره و ذالک ایجاد شود. اما در این میان عده‌ای سودجو هم وجود دارند که در هر شرایطی از این آب گل آلود ماهی می‌گیرند.

اگر در طول یکی دو هفته گذشته که زمزمه‌های اجرای طرح رجیستری در بازار پیچیده، از ترس اینکه گوشی شما رجیستر می‌شود یا نه، سراغ بازارهای موبایل نرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این روزها با آگاهی بیشتر و البته هوشمندانه‌تر سری به بازار بزنید تا ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

ظاهرا عده‌ای از فروشندگان برای فروش گوشی‌هایشان ترفند جدیدی به کار بسته‌اند و گوشی‌ها را به شرط رجیستری و گارانتی خاصی عرضه می‌کنند. به این ترتیب پیشنهادات جالبی به خریدار می‌شود؛ مثلا اگر فلان گوشی را با فلان گارانتی خریداری کنید حتما گوشی شما رجیستر می‌شود و در شبکه مخابرات فعال خواهد بود در غیر این صورت گوشی شما بعد از مدتی از کار می‌افتد و هرگز نمی‌توانید از این گوشی استفاده کنید. حالا پیشنهاد چیست؟!

گوشی مورد نظر با قیمتی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان بالاتر از قیمت واقعی به فروش می‌رسد چرا که اگر غیر از این باشد، گوشی در آینده نزدیک غیرفعال می‌شود و نه سیم‌کارت روی گوشی فعال می‌شود و نه می‌توان از خدمات مخابراتی بهره برد.

در این میان گوشی‌های آیفون که این روزها حساسیت بیشتری روی آنها اعمال شده و بعد از بسته و پلمپ شدن فروشگاه‌های بزرگ عرضه کننده‌ی این کالا در پی تشخیص قاچاقی بودن این گوشی، با قیمت بالاتری نسبت به قبل به فروش می‌رسند، این روزها نیز سود سرشاری به جیب برخی از فروشندگان سودجو سرازیر می‌کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که گوشی‌های آیفون حتی با قیمتی تقریبا دوبرابر قیمت واقعی عرضه شده‌اند و برای مثال یک گوشی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی آیفون، به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در طول چند روز گذشته معامله شده است.

بر این اساس توصیه می‌کنیم اگر این روزها قصد خرید گوشی دارید، مراقب باشید کلاه سرتان نرود، چرا که به گفته‌ی مسئولان طرح رجیستری گوشی‌های موبایل هم‌اکنون در مرحله‌ی آزمایشی است و هنوز بحث بر سر اجرای نهایی آن زیاد است حتی مشخص نیست در طول سالی که در پیش است این طرح به اجرای نهایی می‌رسد یا خیر.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده